روش های درمان و کنترل بی اختیاری ادرار در مردان

۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - ۱۴:۴۶ - کد خبر: 289057
روش های درمان و کنترل بی اختیاری ادرار در مردان

سلامت نیوز: بی اختیاری ادرار زمانی است که نمی توانید مثانه را کنترل کنید. در حال حاضر حدود 3.4 میلیون مرد در ایالات متحد آمریکا به بی اختیاری ادرار مبتلا هستند. علیرغم شنیده ها، بی اختیاری ادرار نشانه ای عادی از پیری نیست و قابل درمان است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت سیمرغ، بی اختیاری ادرار زمانی است که نمی توانید مثانه را کنترل کنید. در حال حاضر حدود 3.4 میلیون مرد در ایالات متحد آمریکا به بی اختیاری ادرار مبتلا هستند. علیرغم شنیده ها، بی اختیاری ادرار نشانه ای عادی از پیری نیست و قابل درمان است.

انواع بی اختیاری ادرار در مردان

بی اختیاری استرسی یا در اثر فشار ، زمانی اتفاق می افتد که فشاری بر مثانه وارد شود مثل خم شدن، بلند کردن یا سرفه کردن که منجر به نشت ادرار می شود.

بی اختیاری اضطراری، احساس ناگهانی و ضروری ادرار کردن که نیاز فوری برای دستشویی رفتن پیدا می کنید.

بی اختیاری ترکیبی که ترکیبی از فشار و اضطراری است.

سر ریز کردن، در صورتی که نتوانید مثانه را به موقع و کامل تخلیه کنید ادرار به صورت ناگهانی نشت می کند.

علت بی اختیاری ادرار در مردان چیست؟

بی اختیاری ادرار در مردان به دلیل مشکلات پزشکی از قبیل بزرگ شدن پروستات، دیابت و بیماری پارکینسون بوجود می آید. پس از جراحی پروستات این مشکل ممکن است شایع باشد. گاهی اوقات به دلیل بیش فعالی مثانه ممکن است دچار بی اختیاری ادرار شوید.

چگونه می توان بی اختیاری ادرار را مدیریت کرد

برخی افراد با فاصله انداختن بین نوشیدن مایعات در طول روز و مصرف نکردن مایعات قبل از خواب می توانند مشکلشان را رفع کنند. مراقب باشید که به خاطر بی اختیاری ادرار مصرف آبتان را بیش از حد کم نکنید چون منجر به عفونت مثانه می شود که بی اختیاری ادرار را بدتر می کند.

قبل از نوشیدن فکر کنید

در برخی افراد کافئین باعث تحریک مثانه می شود. نوشابه و سایر نوشیدنی های گازدار اثر مشابهی دارند. الکل، چای، قهوه و نوشابه اثر دیورتیک دارند و باید مراقب مصرفشان باشید.

تنظیم رژیم غذایی برای کنترل بی اختیاری ادرار

غذاهای تند و یا اسیدی می تواند باعث بی اختیاری ادرار و بدتر شدن کنترل مثانه شود. شکلات و شیرین کننده های مصنوعی هم ممکن است اثر منفی روی شما داشته باشد. محرک های غذایی برای هر شخص متفاوت است بنابراین رژیم غذایی شخصی خودتان را باید تنظیم کنید.

کاهش استرس به کنترل بی اختیاری ادرار کمک می کند

ورزش در ساحل

تکنیک های آرامش بخش مانند تمرینات تنفس و مدیتیشین ممکن است به بهبود علایم شما کمک کند. باید یاد بگیرید چطور بدن و عضلاتتان را آرام کنید.

تمرین و تقویت مثانه

هر نیم ساعت یک بار دستشویی بروید و کم کم بعد از چند روز یا چند هفته فاصله بین دستشویی رفتنتان را افزایش دهید تا در نهایت زمان به 3 تا 4 ساعت و تحت کنترل خودتان افزایش پیدا کند.

زمان ادرار کردن خود را یادداشت کنید

برای کمک به پیدا کردن علت بی اختیاری چند روز نوشیدنی های مصرفی و زمان نشت ادرار ، بلند کردن اجسام سنگین و کارهای دیگر را یادداشت نمایید و برای پیدا کردن سر نخ با پزشکتان در میان بگذارید.


عضلاتتان را تقویت کنید

تمرینات کگل باعث تقویت عضلات لگن و مثانه برای کنترل ادرار می شود.

پدهای بهداشتی به شما کمک می کند

پدهای بهداشتی جلوی نشت ادرار را گرفته و کمک می کنند اعتماد به نفستان بالا برود.

درمان دارویی بی اختیاری ادرار

برخی داروها عضلات را آرام می کند تا از انقباض ناخواسته جلوگیری کند. دیگر داروها سیگنال های عصبی بی موقع به مثانه را خنثی می کنند. داروهای مخدر که برای پروستات بزرگ شده تجویر می شوند به دلیل خاصیت دیورتیکی که دارند، ممکن است باعث بدتر شدن نشت ادرار شوند.

جراحی بی اختیاری ادرار و سایر گزینه ها

برای درمان بی اختیاری فشاری یا استرسی می توان از جراحی استفاده کرد. موادی خاص اطراف مجاری ادرار را می پوشاند تا هنگام عطسه یا سرفه یا فعالیت شدید دچار نشت ادرار نشوید. ممکن است از یک اسفنکتر مصنوعی برای فشار به ورودی مثانه یا دستگاه ضربان ساز برای ریلکس شدن اعصاب مثانه و کف لگن استفاده شود.

دستگاه های مخصوص نشت ادار

رول کاتتر های ncatheters roll خارجی که مثل کاندم روی آلت را پوشانده و ادرار را به کیسه های خاص منتقل می کنند می توانند در طول شب جلوی نشت ادرار را بگیرند. این کیسه ها را می تواند در طول روز زیر لباس بچسبانید.

همیشه آمادگی داشته باشید

بی اختیاری ادرار ممکن است شما را غافلگیر کند. شاید در رستوران یا فروشگاه فرصت کافی برای رفتن به دستشویی نداشته باشید. یا در سفر و جاده باشید و دسترسی به دستشویی نداشته باشید. پس همیشه برای مواقع ضروری باید آماده باشید.

و همیشه از یکی از اعضای خانواده بخواهید که حواسش به پشتیبانی از شما باشد.

از گروه های پشتیبانی و درمان گر و پزشک برای کمک در روند درمان خود استفاده کنید و به یاد داشته باشید که بی اختیاری ادرار همیشه قابل درمان است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.43884s, 21q