آخرین وضعیت شیوع کرونا در جهان

ایران عاری از ویروس چینی

۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - ۱۳:۰۹ - کد خبر: 289452
ایران عاری از ویروس چینی

سلامت نیوز: بیش از 70‌هزار نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و شمار کشته‌شدگان از مرز 17‌هزار نفر هم عبور کرده است با این حال خبری از شیوع آن در ایران گزارش نشده است اما مسعود مردانی فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی همچنان نسبت به رعایت مسائل بهداشتی و فردی مردم هشدار داده و می‌گوید اگر چه شیوع این ویروس وارد دوره سکون شده است اما احتمال ابتلا به آن همچنان وجود دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از صبح نو ،بیش از دو ماه از شیوع ویروس کرونای جدید در سراسر جهان می‌گذرد و این روزها اوضاع کمی آرام‌تر شده است. گواهی سلامت تمامی دانشجویان ایرانی ساکن ووهان که در چهارده روز گذشته در قرنطینه تهران بودند صادر شده و امروز از قرنطینه خارج می‌شوند. در تمام روزهای قرنطینه تمام این ۵۷‌نفر از هموطنان‌مان روزانه دو مرتبه توسط تیم پزشکی معاینه می‌شدند و آزمایش‌PCR هم از این افراد انجام می‌شد. در نهایت اما با توجه به نرمال بودن جواب آزمایشات کرونا ویروس و همچنین علایم عمومی مطلوب و حال عمومی مناسب، دیروز گواهی سلامت همه آن‌ها صادر و تحویل آن‌ها داده شد.

کرونا ویروس؛ بیماری‌ای که با ظهور نوع جدید آن از ووهان چین، بار دیگر موجب نگرانی بین‌المللی شده است و بر همین اساس سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطرار جهانی برای این بیماری اعلام کرد. ظن بالینی به کرونا ویروس جدید بر مبنای مجموعه‌ای از علائم بالینی و سابقه مسافرت یا تماس با مورد محتمل یا قطعی بیماری، ایجاد و براساس نمونه‌گیری از بیماران و تأیید آزمایشگاهی قطعی می‌شود. ویروس کرونا تا عصر روز گذشته بیش از 71‌هزار نفر را در جهان آلوده کرده است، بیشتر مبتلایان به این ویروس در کشور چین هستند.

از این بین 1775‌نفر کشته شده که پنج نفر از آن‌ها در خارج از کشور چین بوده‌اند. در روزهای اخیر خبر شیوع این ویروس در یک کشتی مسافرتی نیز منتشر شده؛ روز گذشته خبر رسید که 99‌مورد دیگر نیز در کشتی مسافرتی الماس پرنسس در ژاپن تأیید شده است که ساکنان این کشتی همچنان در همان محل به قرنطینه خود ادامه می‌دهند. البته دولت آمریکا بیش از 300‌آمریکایی را از کشتی زلزله‌زده تخلیه کرده است و کانادا، ایتالیا و هنگ‌کنگ نیز در حال فرستادن پروازهای تخلیه برای شهروندان خود هستند. در این بین مرگ اولین فرد مبتلا به ویروس کرونا در اروپا نیز به نگرانی‌ها افزود.

مقامات بهداشت در اروپا روز شنبه تأیید کردند که نخستین مرگ در اروپا مربوط به یک توریست چینی بود که در فرانسه درگذشته است. با این حال سازمان بهداشت جهانی از اینکه چین موفق شده شمار مبتلایان را به‌تدریج کاهش داده و بیماری را در استان هوبی، کانون شیوع آن در مرکز چین مهار کند، ابراز خرسندی کرده است. چراکه در حدود ۱۰‌روز گذشته فقط ۲‌هزار نفر مبتلا به ویروس در چین درمان شده بودند و در سه روز گذشته روزانه بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰‌نفر بر شمار معالجه‌شدگان افزوده شده است.

با این حال چین برای پیشگیری و کنترل کامل ویروس کرونا و جلوگیری از افزایش شمار مبتلایان در خارج از استان خوبی در مرکز این کشور و کانون شیوع ویروس، تدابیر محدود‌کننده فزاینده اتخاذ کرد.با این وجود چین برای پیشگیری و کنترل کامل ویروس کرونا و جلوگیری از افزایش شمار مبتلایان در خارج از کانون شیوع ویروس، تدابیر محدود‌کننده مختلفی را در نظر گرفته است.

با وجود شیوع این ویروس در سراسر دنیا اما خوشبختانه گزارشی از ویروس در ایران اعلام نشده است. با این حال برخی‌ها سعی در ملتهب کردن فضا دارند به‌طوری که طی روزهای اخیر چندین نفر به جرم تشویش اذهان عمومی و اعلام اینکه چندین نفر مبتلا به کرونا شده‌اند، دستگیر شده‌اند.

حتی در دو روز گذشته نامه‌ای جعلی از سوی وزارت بهداشت به دفتر ریاست جمهوری درباره شیوع این ویروس در ایران خبرساز شد. نامه‌ای که خیلی زود معلوم شد با نرم‌افزارهای کامپیوتری درست شده که وزارت بهداشت و درمان آن را تکذیب کرد. معلوم نیست چه کسانی و با چه هدفی اقدام به انتشار این‌گونه اخبار کذب کرده بودند.


راهکار چیست؟

دکتر مسعود مردانی، فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی گفت: «مردم حتماً باید همچنان مسائل بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنند؛ درست است که ویروس در کشور ما شیوع نداشته است اما امکان ابتلا وجود دارد به همین دلیل رعایت بهداشت فردی و عمومی و بهداشت اجتماعی بسیار مهم است و این را باید در نظر گرفت که این بیماری در حداقل بیش از 30‌کشور دنیا گزارش شده است که اغلب کشورهای توسعه یافته بودند، آن کشورهایی هم که گزارش نداشتند یا فقیر هستند یا آنقدر گرفتاری دارند که این مسأله فراموش می‌شود وگرنه اگر روش‌های تشخیص در این کشورها سهل می‌شد آن‌ها هم به احتمال زیاد گزارشی از شیوع این ویروس در کشورشان داشتند.» وی ادامه داد:

«متاسفانه این بیماری به سمت فراگیری رفته است و سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر خبر از شیوع این ویروس می‌دهد که نشانه‌های خوبی نیست اما تنها نشانه خوب این است که بروز موارد جدید کرونا به مرحله سکون رسیده است و افزایش پلکانی با شیب تند را ندارد. سه هفته پیش به طرز برق‌آسایی شیوع کرونا افزایش پیدا کرد اما الان به مرحله سکون رسیده است.»

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: «بیماری ویروس کرونا همچنان وجود دارد اما نه به آن سرعت سابق، در ایران هم مسلماً اگر موارد تیپ جدید و موارد مشکوک گزارش شود ممکن است ابتلا به این بیماری را داشته باشیم اما تا کنون مواردی که منجر به فوت باشد نداشته‌ایم.»

مردانی درباره ساخت واکسن ویروس کرونا گفت: «اولین کشورهایی که در حوزه ساخت واکسن خوب کار کرده‌اند فرانسه و آلمان و پس از آن آمریکاست که ادعای تولید سه ماهه واکسن کرونا را داشته‌اند اما به‌دلیل جهش‌های کروموزومی که در ویروس این بیماری وجود دارد رسماً اعلام کردند که تا 15‌ماه دیگر نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم چون ویروس جهش کروموزمی دارد و ویروسی که در حال حاضر وجود دارد ممکن است با ویروس چند ماه آینده متفاوت باشد.»

جالب است بدانید در دو ماه اخیر کشور آمریکا از شیوع این ویروس در کشور چین حداکثر استفاده را به نفع خود کرد و با شانتاژ رسانه‌ای سعی در وخیم گزارش کردن اوضاع چین داشته تا اقتصاد این کشور را درگیر کند. با این حال روز گذشته رییس‌جمهوری کشور چین نسبت به این موضوع به آمریکا هشدار داد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.32521s, 19q