تداوم سفر هوايی كرونا از چين - وزير راه تكذيب كرد!

۱۳۹۸/۱۲/۰۴ - ۱۱:۵۹ - کد خبر: 289686
تداوم سفر هوايی كرونا از چين - وزير راه تكذيب كرد!

سلامت نیوز: طبق آخرین اخبار از سوی وزارت بهداشت و درمان، آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران به ۲۸ نفر و تعداد افراد فوت شده به ۵ نفر رسید. تا روز گذشته (شنبه) ۷۸۵ فرد مشکوک به ویروس کرونا از بین هزاران فرد مراجعه‌کننده از مطب‌ها و کلینیک ها به مراکز وزارت بهداشت تحت آزمایش قرار گرفته‌اند و در روز شنبه تعداد ۱۰ فرد مبتلای جدید به ویروس کرونا تشخیص قطعی شد که با توجه به آمار ۱۸ نفر روز گذشته مجموع این مبتلایان به ۲۸ نفر رسید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی، با استقرار ویروس کرونا در شهرهای قم، تهران، گیلان و اراک کارشناسان از برخی پروازها به کشور چین ابراز نگرانی می‌کنند، اما مسئولان هواپیمایی کشور بر این باروند که پروازهای به مقصد کشور چین و برعکس، برای ارسال کمک‌های انسان دوستانه است، اما در نگاهی به لیست پروازهای بین‌المللی ایران، در تاریخ ۲۰ فوریه (یک اسفند) دو پرواز به مقصد شانگهای و گوانگجو چین توسط شرکت هواپیمایی ماهان صورت گرفته است. دراین رابطه یک منبع آگاه به «آرمان ملی» گفته بود: «کلیه پروازهای مسافربری از کشور چین به ایران و برعکس از اول فوریه (۱۲ بهمن) به دستور دولت و وزارت بهداشت لغو شده و از آن تاریخ پروازهای باری کمک‌های انسان دوستانه مانند ماسک و... از سوی وزارت خارجه و هلال احمر به شانگهای چین ارسال می‌‌شود و در این بین مراقبت‌های ایزوله‌ای و بهداشتی زیر نظر وزارت بهداشت و درمان در این رابطه صورت می‌گیرد.» اما ادامه روند پروازها به کشور چین موضوع چالش‌برانگیزی شده‌است.

اين در حالي است که با مشاهده افراد مشکوک به کرونا و مرگ پنج نفر، چند کشور پروازهاي خود را به ايران در روزهاي اخير متوقف کرده‌اند. به گفته مسعود اسعدي ساماني، دبير انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي، کشور عراق رسما اعلام کرده که ديگر هيچ ‌مسافر ايراني را نمي‌پذيرد و ويزا براي مسافران ايراني صادر نمي‌کند. به گفته اين مقام مسئول تعدادي پرواز هم براي انتقال ايراني‌هاي ساکن عراق انجام مي‌شود ولي از اين پس تا تاريخ نامعلومي هيچ ‌ويزايي براي ايراني‌ها از سوي عراق صادر نخواهد شد. از روز پنجشنبه شرکت هواپيمايي کويت هم به توصيه وزارت بهداشت اين کشور تمامي پروازهاي خود را به ايران لغو کرد. تنها عراق و کويت خواهان توقف پروازها از ايران به اين دو کشور شده‌اند. به گفته دبير انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي، افغانستان هم شفاهي درباره لغو پروازها به ايران خبر داده «اما هنوز به‌صورت رسمي و کتبي به ما اعلام نشده است.»

خبرگزاري ارمنستان گزارش داد که در پي شناسايي مواردي از کرونا در ايران اين کشور اقدامات پيشگيرانه بيشتري را در گذرگاه مرزي مقري، مرز ايران و ارمنستان برقرار کرده است. در طرف ديگر ماجرا پروازها ايران به کشور چين همچنان ادامه دارد و با مراجعه به سايت‌هاي اينترنتي مي‌توان بليت پرواز بين شانگهاي- تهران و همچنين پکن- تهران را به مبلغ حدود پنج‌ميليون تومان خريداري کرد. بر‌اساس آخرين آمار تعداد مبتلايان در چين 76‌هزار و 288 مورد است که از ميان آنها دو‌هزار و 345 نفر در چين جان خود را از دست داده‌اند و بسياري از کشورها پروازشان را به چين لغو کرده‌اند. انتقاد از افزايش نرخ بليت به چين در اين بين بهرام پارسايي، نماينده شيراز در مجلس يک ايرلاين داخلي را مورد انتقاد قرار داد و گفت: ويروس کرونا از طريق مرزهاي هوايي وارد ايران شده است. وي با انتقاد به سازمان هواپيمايي کشوري در تداوم پروازها به چين به‌رغم هشدارهاي دولت گفت: منفعت طلبي و سهل انگاري در توقف پروازهاي چين در ورود ويروس کرونا به کشور بي‌‌‌تاثير نبوده و پروازها همچنان به چين ادامه دارد و قيمت بليت آن هم افزايش دو برابري داشته است. عضو کميسيون اصل 90 در ادامه به تداوم پروازها به چين اشاره کرد و افزود: ويروس کرونا از طريق راه هوايي به کشور وارد شده است، وزارت مسکن، راه و شهرسازي ابلاغيه‌اي که از سوي دفتر معاون اول رئيس جمهور مبني بر توقف پروازهاي به چين و برعکس صادر شده بود را جدي نگرفته و نسبت به آن بي‌‌‌تفاوت بوده‌اند و بايد به افکار عمومي پاسخگو باشند. اينکه به‌دليل خاص و کاهش زيان مالي هنوز هم از توقف پروازها خودداري مي‌کند باعث بروز بحران کرونا شده است.

جوسازي است

سخنان پارسايي با واکنش محمد اسلامي، وزير راه و شهرسازي روبه‌رو شده که ادعا مي‌کند پروازهاي چين عامل ورود کرونا به ايران نيست و در حال حاضر تمام پروازها متوقف شده‌اند. وي گفته است: چنين چيزي صحت ندارد و پروازهاي چين متوقف بود و تنها پروازهاي باري با تاييديه وزارت بهداشت انجام شد. او همچنين بسته شدن مرزهاي ايران با عراق را جوسازي خواند. رضا جعفرزاده، سخنگوي سازمان هواپيمايي کيش در اين رابطه با اشاره به اينکه هيچ‌پرواز مسافري به چين از زمان صدور دستور توقف پروازها تاکنون، انجام نشده است، گفت: ادامه داشتن پروازهاي ايران به چين و برعکس به‌طور کامل تکذيب مي‌شود و همچنان پروازهاي مسافري به مقصد و مبدا اين کشور ممنوع است. برخي پروازهاي باري آن هم به‌صورت محدود و کنترل شده، تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، صورت مي‌گيرد که آن هم با رعايت همه اصول و الزامات پزشکي و پيشگيرانه است. در چنين شرايطي حتي اگر تکذيبيه شرکت هواپيمايي ماهان و سازمان هواپيمايي کشوري مبني بر تداوم پروازهاي مسافري به چين را بپذيريم، اين سوال مطرح مي‌شود که آيا اقدامات لازم براي ضدعفوني کردن هواپيماهاي باري از سوي ايرلاين ماهان انجام مي‌شود؟ پيش از اين هم خبرهايي درباره استفاده همزمان هواپيماهاي شرکت ماهان در پروازهاي داخلي و شرق آسيا منتشرشده بود که سخنگوي سازمان هواپيمايي کشوري آن را تکذيب کرد. به گفته او، پروازهاي داخلي ماهان با ايرباس‌هاي 310، 306 و بويينگ 747 انجام مي‌شود. اين در حالي است که پروازهاي چين هواپيمايي ماهان با ايرباس 340 انجام مي‌شود. با اين حال، هواپيماهايي که به چين پرواز مي‌کنند، پرواز استانبول و دوبي و... هم انجام مي‌دهند؛ اگرچه تاکنون خبري از پاکسازي هواپيماهاي بين‌المللي ايران، بين دو پرواز و ضد عفوني کردن آنها اعلام رسمي نشده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.80873s, 19q