تشکیل کمپین ملی مقابله با کرونا

۱۳۹۸/۱۲/۰۴ - ۱۲:۰۳ - کد خبر: 289687
تشکیل کمپین ملی مقابله با کرونا

سلامت نیوز: انتشار اخبار مبتلایان و بیماران مشکوک به ویروس جدید کرونا در چند روز گذشته واکنش‌های گسترده‌ای را به‌همراه داشته است برخی افراد ضمن ابراز نگرانی معتقدند باید هرچه سریع‌تر اقدامات پیشگیرانه و اورژانسی را برای مقابله با ویروس کرونا در پیش بگیرند. در همین زمینه اگرچه وزارت بهداشت دستورالعمل‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا را به شیوه‌های مختلف و از جمله به شکل ترسیم اینفوگرافی به مردم اطلاع‌رسانی کرده است اما با این حال برخی کارشناسان معتقدند مردم باید دست‌به‌دست هم دهند تا بتوانیم با این بیماری بدرستی مقابله کنیم به این مفهوم که مبارزه با ویروس جدید یک مشارکت همگانی را می‌طلبد.


به گزارش سلامت نیوز، روزنامه ایران در ادامه نوشت: به همین بهانه «ایران» پیشنهاد تشکیل کمپین مقابله با کرونا با هدف همبستگی اجتماعی و عبور از این بحران را می‌دهد، امید است با پیوستن و همیاری اقشار مختلف جامعه در این کمپین بتوان آسیب‌های جسمی و روحی این بیماری را به حداقل رساند.

مسأله کرونا نباید سیاسی شود

معصومه ابتکار
ایمونولوژیست و معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده
مهم‌ترین مسأله در مورد بیماری کرونا این است که درباره این بیماری فقط باید علمی صحبت کرد و همه حرف‌ها باید مبتنی بر داده‌های علمی باشد و نباید هر فرد غیرمتخصصی اظهار نظر کند. این مسأله نباید سیاسی شود، زیرا این کار غیر انسانی و از اساس غلط است. در این حوزه نباید خبرسازی شود و مردم را با خبرسازی ترساند، این کار هم قطعاً اشتباه است. در زمینه مبارزه با بیماری کرونا باید پروتکل‌های سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت را مدنظر قرار داد و به آنها عمل کرد. آنچه که بیشتر از سایر موارد، سبب نگرانی مردم شده، ناشناخته بودن بیماری است. بر اساس تحقیقات به عمل آمده و آمارهای موجود این بیماری تنها 3 درصد مرگ و میر دارد و نسبت به سایر بیماری‌ها خیلی خطرناک به شمار نمی‌آید. هر چه که به جلو پیش می‌رویم، اطلاعات هم در زمینه بیماری کامل‌تر می‌شود. با توجه به تجربه‌ای که از کرونا در چین به دست آمده، این ویروس با تماس با اشیا بسرعت منتقل می‌شود و سطوح و اشیای آلوده به عطسه یا سرفه بیماران تا 7 روز آلوده بوده و بیماری را به افراد دیگر منتقل می‌کنند. مردم باید توجه داشته باشند که به‌صورت مرتب دست‌های خود را شست‌و‌شو دهند و در محیط‌های کاری و بیرون از خانه حتی الامکان به‌صورت خود دست نزنند. این ویروس از طریق هوا و تنفس هم قابلیت انتقال دارد و بهتر است که افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای، بیمارانی که به تازگی عمل پیوند داشته‌اند، افرادی که سیستم ایمنی پایینی دارند و سالمندان که نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارند، با توجه کامل به دستورالعمل‌های وزارت بهداشت در محیط‌های عمومی حضور پیدا نکنند. تب از علائم اولیه این بیماری است و افراد در صورت مشاهده علائم اولیه بیماری باید بسرعت به پزشک مراجعه کنند. دستورالعمل‌های خاص، وظیفه وزارت بهداشت است که به‌صورت مکرر در حال اعلام اخبار به شهروندان است.
البته شبکه بهداشت و درمان کشور ما در مقایسه با خیلی از کشورهای دیگر قدرتمندتر بوده و مردم باید به آن اعتماد داشته باشند و همکاری‌های لازم را بدون ترس و واهمه و با رعایت مسائل ایمنی و بهداشتی به عمل آورند. رفت و آمدها و حضور در جمع‌های بزرگ و سفرهای غیرضروری از جمله اقداماتی است که باید مدنظر قرار بگیرد. شایعاتی در خصوص اعلام نشدن تعداد بیماران محتمل مطرح می‌شود که در پاسخ به آن باید گفت با توجه به همزمانی این بیماری با پیک آنفلوانزا اعلام تعداد بیماران احتمالی مبتلا به کرونا در زمان کوتاه امکانپذیر نبود. از آن جایی که تشخیص قطعی کرونا فقط با تست‌های ژنتیکی امکان پذیر است و تشخیص‌های بالینی این بیماری و آنفلوانزا شباهت زیادی به هم دارند، نمی‌توان از پزشکان انتظار داشت که با مشاهده بیمار و در فرصت زمانی کوتاهی ابتلا به بیماری را به‌صورت قطعی تشخیص دهند. در خصوص بیماری کرونا باید از هرگونه موضوع‌گیری و قضاوت دوری کرد و با حفظ آرامش و همراهی و کمک همه نهادها می‌توان از انتشار بیماری جلوگیری کرد.

باید با آگاهی محوری با کرونا مقابله کنیم

احسان قائم مقامی
کاپیتان تیم ملی شطرنج
انسان‌ها در جوامع امروزی باید از آگاهی‌هایی که خیلی راحت و سهل‌الوصول در اختیارشان قرار می‌گیرد، نهایت استفاده را ببرند ولی متأسفانه هنوز دیده می‌شود که خیلی‌ها به طریق سنتی با موضوعات برخورد می‌کنند. یعنی وقتی مسأله‌ای ورد زبان‌ها می‌شود، کلی اطلاعات غلط، سینه به سینه و دهان به دهان می‌چرخد و متأسفانه می‌تواند بار آموزشی منفی داشته باشد یا خودش به اشاعه مشکل دامن بزند و در ادامه شرایط را سخت‌تر کند. من فکر می‌کنم هر چه با آگاهی محوری حرکت کنیم و از افراد خبره استفاده و اظهار نظرهای درست و موثق را منتقل کنیم طبعاً شانس مقابله مؤثر با این تیپ معضلات و بیماری‌ها نیز افزایش پیدا کند. من هم معتقدم که اگر کمپینی برای مقابله با بیماری کرونا تشکیل شود و از افراد متخصص و با دانش در آن استفاده شود که راهکاری مؤثر و ساده را بخوبی یاد می‌دهند، می‌توانیم برای مبارزه و ریشه کن کردن هر چه سریعتر این ویروس مؤثر باشیم. من فکر می‌کنم که کارهای اجتماعی نتیجه‌اش خیلی زود مشخص می‌شود و در کشورهای متمدن و مترقی دنیا به این‌گونه موضوعات اهتمام می‌ورزند و کمپین‌هایی از این دست را تشکیل می‌دهند که به نفع آحاد مردم است.
البته در کشور ما برگزاری کمپین‌ها با کندی صورت گرفته و می‌گیرد و امیدوارم تغییراتی را شاهد باشیم تا مردم ما اینقدر دچار مشکل نشوند. واقع بینی و برداشت‌های صحیح از آن چیزی که در جریان است، باعث می‌شود که افراد با بینش صحیح به مقابله با کرونا بپردازند.

کمپینی برای کاهش ابتلا به بیماری

فرزانه فصیحی
ملی پوش دو و میدانی
«قطعاً تشکیل چنین کمپینی تأثیر دارد. اما به نظر من مردم آنقدر خودشان نسبت به بیماری کرونا آگاهی پیدا کرده‌اند که همه در حال رعایت کردن هستند. امیدوارم این پیشگیری‌ها ادامه دار باشد و بیشتر هم شود. به گونه‌ای که هرکسی خودش به فکر باشد و اصلاً نیازی نباشد که یک فرد شناخته شده بخواهد آن را متذکر شود. اگر همه همان نکات به ظاهر ساده را رعایت کنند، می‌تواند در پیشگیری و کنترل این بیماری تأثیرگذار باشد.»

همیاری عمومی برای مهار کرونا

دکتر علی نوبخت حقیقی
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی
ایجاد کمپین با هدف همبستگی اجتماعی در برابر ویروس کرونا ایده بسیار خوبی است چرا که واگیر بودن این بیماری و ارتباط آن با همه مردم اهمیت توجه به این بیماری را صد چندان می‌کند. ویروس کرونا زن و مرد، کوچک و بزرگ، نظامی، روحانی، طبیب، مهندس، وکیل، کارمند و همه و همه را می‌تواند گرفتار کند بنابراین، این پیشنهاد خوب روزنامه ایران به همکاری‌های بین بخشی می‌افزاید تا دست در دست هم بر این ترس همگانی غلبه کنیم و از این بحران خارج شویم. فوت چند نفر ایرانی در اثر ابتلا به کرونا و آمار مبتلایان به ایجاد ترس از این بیماری در جامعه دامن زده است و هم اینک ترس از بیماری تبدیل به مسأله‌ای فراگیر شده است. در همین زمینه لازم است انجمن‌های علمی تخصصی پزشکی به مسأله ورود کنند و نظرات علمی‌شان را مبتنی بر آخرین یافته‌های پزشکی اعلام کنند، علاوه بر این صداوسیما نیز همان‌طور که در روز انتخابات همه وقت و زمانش را به این موضوع اختصاص داد که البته حرکت خوبی هم است این رویه را درباره ویروس کرونا نیز باید در پیش بگیرد. رسانه ملی باید اخبار مربوط به کرونا را به روز پخش کند و در این زمینه با کمک کارشناسان خبره برنامه‌های زنده در راستای روش‌های پیشگیری و بهداشت فردی اجرا کند. ایجاد یک کمپین با هدف افزایش همکاری‌های عمومی برای مقابله با ویروس کرونا موجب می‌شود افراد خودشان را تنها احساس نکنند و اطمینان خاطر داشته باشند که همه با هم هستیم. حضور گروه‌های مرجع در این کمپین کمک می‌کند مردم برخی توصیه‌ها را جدی‌تر بگیرند از جمله اینکه از تشکیل جلسات گروهی و اردوها و مسافرت‌های گروهی پرهیز کنند. آموزش بهداشت در این کمپین بخش مهم ماجرا است اینکه با ایجاد کمپین، بر ترس عمومی غلبه کرده و به جای آن پیام‌های بهداشتی را به‌طور دقیق به مردم آموزش دهیم.

ناآگاهی، عامل ترس مردم

گیتی خزاعی
جامعه شناس
هنگامــــــی که مســــــــأله‌ای در جامعه‌ای به وجود می‌آید اگر دولت‌ها و حاکمیت شفاف باشند، مردم هم نگرانی‌های کمتری خواهند داشت. آنچه مردم را می‌ترساند، ناآگاهی است چون نمی‌دانند چه وضعیتی در انتظار آنها است. اخباری از فوت ناگهانی به‌دلیل ابتلا به کرونا مردم را نگران کرده و اولین چیزی که در ذهن مردم عادی و شهروندان به وجود آمده این است که تعداد مبتلایان بسیار بالا است و فوت هر یک نفر نشان از تعداد مبتلایان زیادی دارد. اولین قدم این است که باید اطلاع رسانی‌ها به‌صورت دقیق صورت بگیرد. کمپین مردمی در خصوص مقابله با بیماری کرونا به‌صورت خودجوش به وجود آمده و باید سعی شود از حضور در محل‌های شلوغ خودداری شود. به‌دلیل ازدحام جمعیت میزان مبتلایان بالا می‌رود و باید این مسأله را جدی گرفت. اقدامات دقیق مدیریتی باید از طریق حاکمیت و با همکاری مردم انجام شود. به‌عنوان نمونه شهرداری تهران دستور داده که تمامی اغذیه فروشی‌های متروها تعطیل شوند. این اقدام شهرداری سبب می‌شود که مردم به شهرداری اعتماد بیشتری داشته باشند و در موارد دیگر هم مواردی را که یادآوری می‌کند، مورد توجه قرار می‌دهند.

آموزش به مردم از طریق کمپین

محمدعلی جعفریه
مدیریت انتشارات ثالث
باید توصیه بهداشتی و آموزش‌های لازم به مردم درباره کرونا در این کمپین ارائه شود. متأسفانه مردم ما هنوز آموزش لازم را ندیده‌اند که چطور با ویروس کرونا برخورد کنند و همه اینها باعث می‌شود که کنترل شیوع آن در کشور دشوارتر شود. برهمین اساس لازم است دولت و در کنار آن مسئولان نهادهای دیگر هرچه سریع تر دست به کار شود. اینکه می گویند به مردم دست ندهید یا همدیگر را بغل نکنید برای پیشگیری از این ویروس کفایت نمی‌کند، چون همه ما هر روز از مترو، تاکسی و وسایل نقلیه استفاده می کنیم و این ویروس ناخودآگاه پخش می‌شود. بنابراین نیاز است در این شرایط همه باهم کمک کنند تا هموطنان آسیب کمتری ببینند.

افزایش اطلاع‌رسانی

بهنام محمودی
بازیکن سابق تیم ملی والیبال
مهم‌ترین راه مقابله با ویروس کشنده کرونا این است که بدانیم چگونه می‌توانیم با این ویروس مقابله کنیم. خوشبختانه پس از شیوع کرونا، در فضای مجازی و حتی صداوسیما اطلاع‌رسانی خوبی برای مقابله با این ویروس شده است و در حال حاضر تمامی مردم کشورمان می‌دانند که چگونه می‌توانند مانع شیوع این ویروس کاملاً خطرناک شوند. تشکیل کمپین‌هایی برای مقابله با این ویروس باعث می‌شود تا اطلاع‌رسانی در سطوح بالاتری انجام شود و این موضوع به مردم کمک شایانی خواهد کرد، کاری که توسط کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد و باعث می‌شود تا این کشورها تلفات کمتری داشته باشند و میزان مرگ و میر در این کشورها بسیار ناچیز شود. علاوه بر بحث اطلاع رسانی، دولت باید از نظر ارائه خدمات بهداشتی به افرادی که به این ویروس مبتلا شده‌اند، کمک کند تا شاهد مرگ هموطنان‌مان نباشیم.

مبارزه با کرونا عزمی ملی می‌طلبد

شهیندخت مولاوردی
حقوقدان و پژوهشگر حوزه زنان
در بحث مقابله با بیماری کرونا چندین ملاحظه را باید در نظر گرفت. واقعیت این است که این ویروس به یک اپیدمی جهانی تبدیل شده و مهار و کنترل آن نیازمند تقسیم کاری جهانی است که مسئولیت آن به‌صورت مشترک بر دوش همه انسان‌های کره زمین است.
بعد از رسانه‌ای شدن بیماری کرونا که از کشور چین آغاز شد، مشخص شد که این ویروس حد و مرزی نمی‌شناسد و می‌تواند بسیاری از کشورها را درگیر کند. اگر بخواهیم در داخل کشور در مهار و کنترل این بیماری موفقیتی داشته باشیم، نیازمند عزمی ملی و جدی هستیم.
فراتر از توصیه‌های بهداشتی باید تجربه‌های کشور چین را هم که در چند مقوله پیگیری می‌شود، مدنظر قرار دهیم. با توجه به وسعت شیوع و اینکه کشور چین توانسته تقریباً بیماری را نسبت به جمعیت زیادی که دارد، مهار کند، می‌توان از راهکارهای مورد استفاده آنها نیز بهره برد. باید از سه زاویه تبلیغی، درمانی و خودمراقبتی به‌صورت همزمان و به موازات یکدیگر به مسأله نگاه شود. مقابله با کرونا، نمی‌تواند وظیفه یک یا چند دستگاه باشد بلکه مشارکت همه نهادها، دستگاه‌ها و مردم را می‌طلبد.
از جنبه تبلیغی، صدا‌وسیما، شبکه‌های اجتماعی و تریبون‌های مختلف از جمله نمازجمعه و جماعات می‌توانند کمک‌کننده باشند. از جنبه درمانی صرفاً نمی‌توانیم بگوییم که وزارت بهداشت تمامی وظایف و مسئولیت‌ها را یک تنه به عهده دارد، بلکه نهادها و دستگاه‌هایی که در این زمینه وظیفه ذاتی در این خصوص دارند هم باید همکاری‌های لازم را به عهده بگیرند. نهادهای مدنی و کلیه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و همه شهروندان در این برهه زمانی مسئول هستند و باید به‌عنوان حلقه‌های یک زنجیره عمل کنند.
علاوه بر این موارد رعایت بهداشت خانوادگی و شهروندی در محیط کار هم می‌تواند اثرگذاری لازم را داشته باشد. نباید تنها منتظر پروتکل‌های وزارت بهداشت باشیم. در این مواقع باید همه احساس مسئولیت داشته باشند و به موازات این مشارکت مردمی، دولت و حاکمیت هم باید با شفافیت و صداقت و ارائه راهکارهای مناسب در مهار این بیماری گام‌های مؤثری بردارند.

کمپینی برای همبستگی اجتماعی

محسن هاشمی
رئیس شورای شهر تهران
آنچه مهم است اینکه مردم و مسئولان باید در این شرایط همبستگی و اتحاد خود را حفظ کرده و در جهت آرامش اوضاع قدم بردارند. مردم باید به توصیه‌های وزارت بهداشت عمل کرده و نه مسأله را کوچک شمرده و نه آن را بیش از حد بزرگ و بحرانی جلوه دهند. درحقیقت باید با واقعیت‌ها روبه‌رو شد و از شایعات و خبررسانی‌های غلط و اغراق شده پرهیز کرد. باید بپذیریم وزارت بهداشت باید مدیریت بحران را برعهده بگیرد و اگر کمپینی هم در جهت همبستگی براه افتاده است، اهداف و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت را سرلوحه قرار داده و به تذکرات و توصیه‌ها عمل کنند. ضمن آنکه باید اطلاع‌رسانی دقیق و بیشتر باشد. رسانه ملی نقش پررنگی دارد و باید درست عمل کند. مردم هم باید خوب گوش کرده و براساس دستورالعمل‌ها عمل کنند تا مشکلی به وجود نیاید.

با اتحاد این بیماری را مهار کنیم

زهرا‌نژاد بهرام
عضو شورای شهر تهران
مسئولان نمی‌توانند بدون حضور مردم کاری را انجام دهند. آنها فقط می‌توانند ظرفیت‌ها و امکانات لازم را فراهم کرده و این مردم هستند که می‌توانند از اپیدمی شدن این ویروس پیشگیری کنند. بنابراین شهروندان باید با همبستگی در این حوزه پیشگام شده و به توصیه‌های وزارت بهداشت عمل کنند. خوشبختانه مردم تا این جای کارخوب جلو آمده‌اند و بهداشت فردی را رعایت می‌کنند و این نشان می‌دهد که در انجام نکات اولیه نسبت به 5-6 دهه پیش آگاهتر شده‌ایم. درحال حاضر 85 درصد جمعیت کشور باسواد هستند. همبستگی، مهم‌ترین نقطه اتکای مهار این بیماری است. کشور ما روزهای سخت زیادی را پشت سر گذاشته است.اما مردم همواره توانمند و قوی ظاهر شده‌اند و این ویروس هم نمی‌تواند آنها را زمین گیر کند. فقط کافیست در کنار یکدیگر و متحد باشند.

توصیه های بهداشتی را از طریق کمپین بگوییم

الهه رضایی
مجری تلویزیون
متأسفانه در چند روز اخیر شاهد ابتلای تعدادی از هموطنان‌مان به بیماری کرونا بوده‌ایم. این موضوع چنان ترسی در بین بسیاری از افراد جامعه ایجاد کرده که آنها بیشتر زمان خود را به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری و تعداد مبتلایان به آن می‌گذرانند.
حتی اولین موضوع صحبت هنگام دیدار اقوام و دوستان بیماری کرونا و حواشی آن است. این در حالی است که ما باید واقع بین باشیم همان‌گونه که نباید سخنان افرادی که می‌گویند هیچ اتفاقی نیفتاده و نترسید را بپذیریم نباید از بزرگنمایی‌ها و اطلاعات نادرستی که در صفحه‌های مجازی منتشر می‌شود نیز بترسیم.
راه‌اندازی کمپین مقابله با بیماری کرونا می‌تواند بسیار راه گشا باشد، مردم می‌توانند راهکارهای درست را از طریق این کمپین بیاموزند، پزشکان می‌توانند توصیه‌های بهداشتی درست را از همین طریق به مردم ارائه دهند. باید کاری کرد تا اعتماد‌سازی صورت بگیرد، در این صورت است که اگر فردی احساس بیماری کند به جای ترس می‌بایست به مراکز درمانی مراجعه خواهد کرد.

هیچکس از کرونا در امان نیست

پوران درخشنده
کارگردان
متأسفانه چند روزی می‌شود که ویروس کرونا به ایران هم رسیده است. ویروسی که هیچ‌کس از آن مصون نیست. بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به کرونا باید اولین قدم را خودمان برداریم. دراین کمپین باید تمام مسائلی که مربوط به کرونا و پیشگیری از آن است به مردم آموزش داده شود. در این برهه زمانی لازم است همه تلاش کنیم تا آلوده نشویم و این کارها گام‌هایی است که باید برداریم تا به یکدیگر کمک کنیم. برای مثال مسافرت نکنیم، با یکدیگر دست ندهیم و نکات بهداشتی را جدی بگیریم. برهمین اساس، این کمپین مسأله مهمی است و به نظر من باید آن را جدی بگیریم تا این ویروس تلفات کمتری داشته باشد. البته مسئولان هم باید تمام تدابیر لازم را برای مهار کرونا انجام دهند.

فرهنگ سازی برای مراقبت های فردی

افشین هاشمی
بازیگر و کارگردان
قطعاً ایجاد یک کمپین مقابله با کرونا به فرهنگ‌سازی مراقبت‌های فردی و رعایت نکات بهداشتی کمک می‌کند اما راهش را باید متخصصان حوزه بهداشت و درمان طراحی کنند. اگرچه هرگونه حرکت جمعی درباره اطلاع‌رسانی در خصوص روش‌های پیشگیری با کرونا خوب است اما معتقدم نباید دلایل فردی مزاحم اطلاع‌رسانی دقیق و علمی شود و اقدامات علمی را زیر سؤال ببرد. به‌نظرم ایده تشکیل کمپین را باید طراحان که همان دولت است انجام دهد چرا که ما سواد و تخصص لازم را در این زمینه نداریم، من به‌عنوان یک هنرمند نمی‌دانم چگونه در برابر این ویروس مبارزه کنم چون بحث علمی است و باید دولت طرح آن را ارائه دهد و ما نیز همراه با مردم آموزش‌ها را اجرا کنیم و بدین ترتیب از پیامدهای ترس عمومی در امان بمانیم.

به مردم دربرابر کرونا راهکار ارائه کنید

اردشیر کامکار
موسیقیدان
من به‌عنــــــــوان یـــک موسیقیــدان هیــــــــــــچ تخصصی ندارم تا با ایجاد کمپین مردم را دعوت به مقابله با ویروس کرونا کنم. اما با توجه به اطلاعاتی که از سوی سازمان بهداشت جهانی منتشر می‌شود، متوجه شده ام هنوز هیچ دارویی برای درمان ویروس جدید کرونا وجود ندارد برای همین اطلاعات و روش‌های درمان هنوز درباره این بیماری کامل نیست، با وجود این مسئولان وزارت بهداشت باید آموزش‌های مربوط به پیشگیری و مقابله با کرونا را به مردم آموزش دهند و همه دست به دست هم نکات بهداشتی را رعایت کنیم ولی اینکه راهکارش چگونه است، باید مسئولان وزارت بهداشت راهکار دهند چرا که چگونگی مقابله با ویروس کرونا را من بلد نیستم.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.28342s, 19q