آیا نوع زایمان تاثیری بر روابط مادر و نوزاد دارد؟

۱۳۹۸/۱۲/۰۷ - ۱۲:۴۱ - کد خبر: 289870
آیا نوع زایمان تاثیری بر روابط مادر و نوزاد دارد؟

سلامت نیوز:زایمان موجب برانگیخته شدن قدرتمند احساسات و هیجانات می شود به‌گونه‌ای که ممکن است در بعضی از زنان علایم روانی ناشی از یک زایمان سخت را ایجاد کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ، دوره پس از زایمان، گاهی به حدی پرتنش است که موجب به وجود آمدن مشکلاتی برای سلامت روان مادر و تخریب رابطه مادر و کودک می‌شود. به عبارتی زایمان سخت و حوادث ترومای آن، ممکن است برزندگی و روابط مادر و کودک تأثیر بگذارد. زایمان سخت و استرس ناشی از آن می‌تواند بر عملکرد آینده مادر و تطابق وی در دوران پس از زایمان تأثیر منفی بگذارد.

استرس، واکنشی انطباقی متأثر از ویژگی‌های شخصی یا فرایند‌های روان‌شناختی است که درنتیجه هر فعالیت خارجی، شرایط ویژه یا حادثه‌ای، فعال‌ می شود و بازتاب‌های فیزیکی یا روانی خاصی را بر فرد تحمیل می‌کند.

آسیب‌دیدگی ناشی از زایمان می‌تواند موجب استرس یا به اصطلاح «تنیدگی» شود و این تنیدگی در ایفای نقش والدینی ضعف و سستی به وجود می‌آورد. همچنین تنیدگی ناشی از زایمان دشوار، می‌تواند بر سازگاری مادر با مسئولیت والدی و ارتباط مادر و نوزاد اثری جدی و نامطلوب بگذارد.بر اساس نتایج تحقیقی ، میزان استرس کل، استرس کودک و استرس مادر در زایمان آسان، کمتر از زایمان دشوار و زودرس است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.60093s, 20q