آیا كرونا، خطری جدی برای بارداران است؟

گذر از كابوس كرونا با بار شیشه

۱۳۹۸/۱۲/۰۷ - ۱۷:۰۹ - کد خبر: 289886
گذر از كابوس كرونا با بار شیشه

سلامت نیوز:این روزها همه از ابتلا به كرونا وحشت كرده‌اند. با این‌كه همین یكی دو ماه گذشته دوره شیوع آنفلوآنزا را پشت سر گذاشته‌ایم و بارها گفته شده كه كرونا در اكثر موارد درمان می‌شود و به‌خصوص با رعایت نكات بهداشت و ایمنی قابل پیشگیری است، ترس از ابتلای افرادی كه مسن هستند یا دچار ضعف سیستم ایمنی‌اند، دست از سرمان بر نمی‌دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،این افراد فقط مبتلایان به بیماری‌های قلبی، ریوی یا دیابت نیستند، بلكه نگرانی از عوارض سنگین ابتلا برای بارداران هم مطرح است كه ذهن بسیاری را آشفته كرده است. از این رو پای صحبت‌های دكتر آمنه لاهوتی، متخصص زنان و نازایی نشسته‌ایم.آنفلوآنزا از دیرباز در بانوان باردار مشكل ساز بوده و به‌خصوص در سال‌های اخیر سال‌های اخیر با شیوع انواع پرخطر ویروس‌های ایجادكننده آنفلوآنزا، انجام واكسیناسیون آن برای خانم‌هایی كه در فصل آنفلوآنزا در هر سنی از بارداری هستند اجباری شده است.اما در مورد ویروس جدید عامل ایجاد‌كننده بیماری کووید-19 موضوع كمی متفاوت است.

زیرا از سویی هنوز واكسنی برای آن وجود ندارد و از سوی دیگر نحوه انتقال، دوره فرهنگی و ماندگاری این ویروس متفاوت از سایر ویروس‌های هم خانواده بوده و باید به نحو درستی از ابتلای به آن پیشگیری كرد.

بارداران از كرونا بیشتر بترسند؟

این‌كه آیا زنان باردار نسبت به سایر افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این ویروس یا ابتلا به انواع شدیدتر بیماری هستند هنوز كاملا مشخص نیست.

به گفته دكتر لاهوتی، در مورد این كه آیا زنان باردار مبتلا به كرونا ویروس در معرض خطر عوارض بد بارداری هستند یا خیر، هنوز مطالعات كافی در دسترس نیست. اما به علت تغییر شرایط جسمی و سیستم ایمنی خانم باردار همان طور كه در مورد سایر ویروس‌های خطرناك آنفلوآنزا مثل سارس و مرس دیده شده ممكن است بیماری شدیدتر در خانم‌های باردار بیشتر از جمعیت عمومی دیده شود.

كمااین‌كه تب بالا در سه ماهه اول بارداری ممكن است خطرساز باشد و در مورد سایر آنفلوآنزا‌ها مرده‌زایی و سقط و زایمان زودرس دیده شده است.

جنین هم كرونا می‌گیرد؟

این متخصص زنان و نازایی در پاسخ به این سؤال كه آیا زنان باردار می‌توانند ویروس را به جنین داخل رحم یا به نوزاد در حال تولد منتقل كنند، می‌گوید: در مطالعات محدودی كه در دسترس است تاكنون موردی از ابتلای جنین، مایع آمنیوتیك درون رحم یا نوزاد در مادران باردار مبتلا به ویروس کرونای جدید دیده نشده است.وی می‌افزاید:

نكته دلگرم‌كننده این است كه میزان كشندگی این ویروس نسبت به سایر ویروس‌هایی كه به طور مشابه انتشار جهانی پیداكردند بسیار كم و در حد 2 درصد (نسبت به 30 تا 50 درصد در بعضی انواع بیماری‌های شایع ویروسی‌) بوده و پیشگیری از ابتلا به این ویروس بسیار ساده است.

تردد در مكان‌های شلوغ ممنوع!

به خانم‌های باردار مثل بقیه افراد توصیه می‌شود كه تا حد امكان در مكان‌های شلوغ و در بسته (سینما، رستوران و مترو) حضور نیابند و در صورت اجبار برای حضور، استفاده از ماسك ضروری است.

دكتر لاهوتی با بیان مطالب فوق توضیح می‌دهد: حتما توجه شود كه این ماسك فقط برای یك‌بار و تا زمانی كه مرطوب نشده قابل استفاده است و بعد باید دور انداخته شود. غیر از این مورد استثنایی در سایر موارد، استفاده از ماسك، فایده‌ای در پیشگیری ندارد و اصولا انتقال این ویروس از طریق قطرات تنفسی، راه شایعی برای انتشار آن نیست.


انتقال كرونا از طریق دست آلوده

در انواع بیماری‌های تنفسی ویروسی به‌خصوص انواع آنفلوآنزا زمانی كه فرد مبتلا عطسه یا سرفه می‌كند قطرات تنفسی حاوی ویروس از دهان و بینی وی در هوا پخش می‌شود و اگر فرد دیگری در همان زمان در فاصله حدود یک متری وی باشد احتمال آلوده شدن مستقیم وی با قطرات تنفسی پخش شده در هوا وجود دارد، اما از آنجایی كه عموما این اتفاق نمی‌افتد، انتقال از طریق قطرات تنفسی بیشتر در مكان‌های شلوغ و بسته كه تهویه هوای خوبی ندارند، رخ می‌دهد.مهم‌ترین راه انتقال ویروس كرونا تماس مستقیم با فرد آلوده (بوسیدن، دست دادن و در آغوش كشیدن) و تماس با اشیایی است كه وی قبلا آنها را لمس كرده است.

از آنجا كه ماندگاری این ویروس حتی به چند روز می‌رسد، بنابراین هر دری كه با دستگیره باز می‌كنید، هر زنگی كه می‌فشارید، هر اسكناسی كه به دست می‌گیرید، هر وسیله‌ای كه دست می‌زنید ممكن است آلوده به ویروس‌هایی باشد كه طی ساعت‌ها یا روزهای قبل، از تماس فرد آلوده به آنجا منتقل شده است. به همین دلیل شست‌وشوی مكرر دست‌ها با آب و صابون توصیه می‌شود تا از تمیز شدن دست‌ها اطمینان حاصل شود.


به صورت و چشم‌تان دست نزنید

عادت كنیم به صورت و چشم و بینی خود دست نزنیم. چون گاهی افراد بدون آن كه توجه كنند حتی در صورت شست‌وشوی مكرر دست‌ها این كار را انجام می‌دهند و در صورت ناقل بودن باعث آلودگی سطوح دیگر می‌شوند و در صورتی كه خودشان آلوده نباشند و به سطح آلوده دست بزنند باعث انتقال آن به صورت و چشم خود و ورود ویروس به بدن خود می‌شوند.

هیچ‌كدام از ما تا زمانی كه علائم بیماری را بروز ندهیم نمی‌توانیم از سلامت خود مطمئن باشیم به همین دلیل حتما باید در زمان عطسه و سرفه از دستمال استفاده كنیم و حتما دستمال كثیف را در یك كیسه نایلون گذاشته و در سطل زباله بیندازیم. در صورتی هم كه دستمال دم دست نداریم حتما بینی خود را به قسمت بالایی آستین نزدیك كنیم تا قطرات حاوی ویروس در هوا پخش نشوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
14.52962s, 20q