صابون چطور ویروس‎های روی دست ما را می کشد؟

۱۳۹۸/۱۲/۰۸ - ۰۹:۴۳ - کد خبر: 289930
صابون چطور ویروس‎های روی دست ما را می کشد؟

سلامت نیوز:لابد این روزها زیاد شنیده‌‏اید که آب و صابون و مایع‎های شوینده می‎توانند خیلی راحت این ویروس تاج‏دار* را ضربه‎فنی کنند و به دیار باقی بفرستند ولی سوال این‎جاست که چطور این اتفاق می‏‌افتد؟
اصلا چرا با آب خالی یا دستمال از روی دست‎مان کَنده نمی‎شود؟ خب ظاهرا کرونا از جنس لیپید یا همان چربی است برای همین هم هست که مدام همه‎جا می‎شنوید که با مواد شوینده می‎توانید از بین ببریدش. وظیفه صابون‎های جامد و مایع دقیقا همین است که وقتی با سطحی تماس پیدا می‌‏کنند که رویش مولکول‎های چربی وجود دارد، خیلی سریع به آن ذرات می‎چسبند و با ایجاد یک ترکیب آن‎ها را درون خودشان حل می‎کنند و از بین می‎برند. مولکول‏‌های صابون این کار را با کمک آب که به عنوان رقیق‏‌کننده و حلال هم استفاده می‎شود، انجام می‌دهند؛ یعنی صابون و آب مثل بچه‌محل‌‏های بامرام مولکول‏‌های چربی را شکست می‎دهند و خیال ما را راحت می‌‏کنند.
الکل، قوی‎ترین و بهترین روش برای نابود کردن ویروس‏‌ها و باکتری‎هاست ولی اگر اسپری‎های الکلی و ژل ضدعفونی پیدا نکردید، می‎توانید خودتان یک اسپری خوب بسازید. کمی آب مقطر بخرید و درون یک بطری اسپری بریزید و از هر کدام از اسانس‌های رزماری و گل میخک و اکالیپتوس 10 قطره به آن اضافه کنید و 20 قطره هم لیمو ترش در آن بچکانید.
اسپری شما حاضر است. اسانس‎ها و آب مقطر، نقش ازبین‌برنده ویروس را در اسپری بدون الکل شما بازی می کنند.

*کرونا به معنای تاج است. چون دندانه‌های روی این ویروس، شبیه تاج است این نام را برایش انتخاب کرده‎اند.

منبع :روزنامه خراسان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.17489s, 19q