معاون اول رئیس جمهوری خبر داد

آمادگی نیرو‌های مسلح برای ایجاد بیمارستان‌های سیار

۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۰:۰۸ - کد خبر: 289982
آمادگی نیرو‌های مسلح برای ایجاد بیمارستان‌های سیار

سلامت نیوز:معاون اول رئیس جمهوری گفت: همه ما باید قدردان نیروهای زحمتکش و خدوم بخش پزشکی و درمانی کشور باشیم که در خط مقدم مقابله با بیماری کرونا قرار دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به جامعه پزشکی و پرستاری کشور، گفت: جامعه پزشکی با از خودگذشتگی تلاش دارند تا این بیماری را در کشور ریشه کن کنند و به فضل الهی و با همکاری مردم از این بحران عبور خواهیم کرد.

وی با اشاره به‌وجود سناریوهای مختلف درباره ابعاد و شیوع بیماری کرونا، بر همکاری همه دستگاه‌ها با یکدیگر جهت پیشبرد طرح‌های ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا تأکید کرد و خواستار برنامه‌ریزی برای ارائه آموزش‌های همگانی به‌عموم مردم و نیز آموزش‌های اولیه به بخش‌هایی از نیروهای مسلح و استفاده از همه امکانات بیمارستانی کشور برای مقابله و ریشه کنی بیماری کرونا شد.

جهانگیری با بیان اینکه دولت در تأمین داروهای مورد نیاز مردم هیچ مضایقه‌ای ندارد، افزود: وزارت بهداشت با کمک همه واحدهای تولیدکننده تلاش کنند هرچه سریع‌تر مشکل تأمین ماسک و تجهیزات مورد نیاز بخش پزشکی کشور برطرف شود.اوبا بیان اینکه دولت با همه ظرفیت در کنار مردم و جامعه پزشکی کشور است، بر محافظت از کادر پزشکی و کسانی که در خط مقدم مقابله با این بیماری هستند تأکید کرد و گفت:

موضوع ویروس کرونا موضوع جدی و اصلی کشور است که باید با رویکردی تهاجمی و برنامه‌ریزی دقیق هر روز از مبتلا شدن مردم به این بیماری پیشگیری کنیم و نیز از تعداد مبتلایان به این بیماری بکاهیم.

وی از استانداران کشور بویژه استانداران تهران، قم و گیلان که در این جلسه گزارشی از وضعیت شیوع بیماری در آنها ارائه شد خواست تا با روحیه بالا فرماندهی اوضاع را در دست داشته باشند، زیرا ما باید در مبارزه با این بیماری پیروز شویم و راهی جز این نداریم. جهانگیری ادامه داد: همه مدیران کشور مکلف هستند تا تصمیمات ستاد پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا را اجرا کنند و ستاد نیز باید با پیش‌بینی و استناد به نظرات کارشناسی، تصمیمات مقتضی را اتخاذ و در ارتباط کامل با مردم اطلاع‌رسانی و اطمینان بخشی کند.او بر تشکیل کمیته‌های مختلف در ستاد برای تدوین نقشه راه مقابله با کرونا گفت:

محوریت وزارت بهداشت در ارائه آمار مربوط به مبتلایان و جانباختگان باید پذیرفته شود. در این جلسه وزرای فرهنگ و آموزش عالی، آموزش و پرورش، راه و شهرسازی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، دفاع، پشتیبانی و نیروهای مسلح، سخنگوی دولت، شهردار تهران، رئیس سازمان حج و زیارت و سایر مسئولان کشوری و لشکری حضور داشتند.

همچنین استانداران قم و گیلان و نیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان و قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قم به‌صورت ویدئو کنفرانس به طور جداگانه آخرین گزارش‌ها از تعداد مبتلایان، جانباختگان، اقدامات انجام شده، نیازها و مطالبات استان را ارائه و عزم ملی و همکاری همگانی برای مقابله با این بیماری خواستار شدند.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به کنترل‌های لازم و اجرای توافقنامه‌های ابلاغی از سوی ستاد در حوزه خدمات مسافری و ورود و خروج به کشور گفت: با برنامه‌ریزی و همکاری وزارت امور خارجه و بهداشت در تلاش هستیم تا شهروندان ایرانی که در خارج از کشور هستند را با رعایت مسائل ایمنی به کشور بازگردانیم.

امیر حاتمی وزیر دفاع، پشتیبانی و نیروهای مسلح نیز در این جلسه با اعلام آمادگی این وزارتخانه برای برپایی بیمارستان‌های سیار، تولید ماسک و کیت‌های تشخیص ویروس، ساخت برانکارد، تخت و آمبولانس ایزوله گفت: نیروهای مسلح آماده هستند تا در حوزه نیروی انسانی نیز به بخش درمانی کشور کمک کنند.

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تجربه کشورهای دیگر در مقابله با کرونا بر آگاهی و اطمینان بخشی به جامعه، شفافیت و پاسخگویی دقیق تأکید کرد و گفت: تعطیلی مدارس با نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مردم اعلام خواهد شد. محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم با اشاره به رایگان شدن تماس با سامانه ۴۰۳۰ گفت: درگاه اینترنتی با هدف تشخیص و پایش و پاسخگویی به مردم ایجاد شده و تعدادی از استارتاپ‌ها برای انجام آزمایش درب منازل اعلام آمادگی کرده‌اند.

رئیس سازمان حج و زیارت به تعطیلی اعزام زائران نوروزی به عتبات عالیات در ایام نوروز اشاره کرد و گفت: ثبت‌نام حج تنها به شکل الکترونیک و بدون حضور مردم انجام می‌شود.معاون دادستان کل کشور و نماینده نیروی انتظامی نیز از کشفیات تجهیزات پزشکی و لوازم بهداشتی و برخورد با احتکارکنندگان در این زمینه خبر دادند.

در این جلسه در خصوص تردد در مرزها، ایجاد فضاهای بیمارستانی، تولید ماسک و تجهیزات پزشکی، اقلام مکشوفه، تعطیلی مدارس، ساعت کار کارمندان و دورکاری کارمندان پرریسک، تولید شوینده‌ها و کاهش سفرهای بین شهری، بحث و تبادل نظر شد که مصوبات آن از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22856s, 20q