بسيج يك ميليون نَفَر حداقل يك ماه طول ميكشد

طرح اعزام 300 هزار اکیپ بهداشتی به درب منازل عملی نیست/وزیر بهداشت ویروس کرونا را با باکتری سل اشتباه گرفته‌

۱۳۹۸/۱۲/۱۲ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 290146
طرح اعزام 300 هزار اکیپ بهداشتی به درب منازل عملی نیست/وزیر بهداشت ویروس کرونا را با باکتری سل اشتباه گرفته‌

سلامت نیوز:وزیر بهداشت دیروز اعلام کرد که قرار است از فردا ۳۰۰ هزار اکیپ برای کنترل کرونا به درب منازل اعزام ‌شوند

به گزارش سلامت نیوز دکتر نمکی با اعلام این خبر گفت: در قالب بسیج ملی مقابله با کرونا سیصدهزار اکیپ بهداشتی و درمانی تجهیز شده‌اند که موارد مشکوک را شناسایی خواهند کرد.

پس از اعلام این خبر موجی از مخالفت پزشکان با این طرح اعلام شد و البته به دلیل اینکه هنوز این طرح بصورت رسمی شروع به کار نکرده است بهتر است هموطنان ما تا زمانیکه از طریق رسانه های رسمی و معتبر اعلام شروع طرح نشده درب منزل را به روی کسانی که با این عنوان به خانه آنها مراجعه کرده اند با نکنند چرا که هنوز وزارت بهداشت اقدام مراجعه درب منزل برای غربالگری کروناویروس را اجرایی نکرده است.

لازم است بدانید همه کارکنان بهداشتی کارت شناسایی معتبر دارند و در صورت بروز هرگونه مورد مشکوک اگر شماره تماس مرکز بهداشت محل سکونتتان را داریدبرای اطمینان از اینکه افراد مراجعه کننده از نیروهای بهداشتی اند حتما استعلام بگیرید.

ناکارآمدی روش های احساسی و بدون پشتوانه علمی

دکتر بهروز مقدادی متخصص اطفال در کانال تلگرامی خود با انتقاد از این طرح نوشت : همانطور که در اعلامیه عنوان شده است این طرح اولین بار در تاریخ و با نتیجه نامشخص و قطعآ غیر علمی و احساسی و با امکانات نامشخص و توسط افراد غیر مسئول و دوره ندیده و بی اطلاع از اصول اپیدمیولوژی و نه به صورت پایلوت و در مناطق محروم و کمتر برخوردار , که در سراسر کشور اجرایی میشود .

تجربه جهانی در کنترل اپیدمی ها و عفونت ها حتی در مقیاس محدود و اماکن عمومی و یا مناطق دور افتاده و دور از دسترس با این روش های دوران جنگ های صلیبی نشان دهنده نه تنها ناکارآمدی این روش های احساسی و بدون پشتوانه علمی میباشد , بلکه به دلیل احتمال بیشتر انتقال عوامل بیماری زا و شیوع عفونت در افراد شرکت کننده در چنین طرح هایی به طور جد از اینگونه اقدامات جهادی( و البته جهت کسب اعتبار برای گروهی خاص و توزیع مثلا تعدادی ماسک و دستکش , بجای توزیع عمومی و رایگان این اقلام در مکان های عمومی و فراهم نمودن بستر مناسب جهت مراجعه افراد مشکوک و علامت دار برای تست های مربوطه ) سازمان های مسئول را منع نموده است.

بدیهی است دراین زمان استفاده از تجارب دیگر کشورهای درگیر که چندین برابر ما امکانات تشخیصی و درمانی پیشرفته در اختیار دارند , به روش های آزمون و خطا که ممکن است به از دست دادن سلامت عده کثیری از افراد جامعه منجر شود, ارجح خواهد بود .

این طرح عملی نیست!اگر عملی باشد هم خطرناک است!

آشكار است كه اين طرح عملي نيست. در صورت عملي شدن هم اگر خطرناك نباشد، قطعا مفيد نخواهد بود.

-بسيج يك ميليون نَفَر براي معاينه مردم بسيار دشوار و هزينه‌بر است

-جابجايي اين همه ادم و عوامل ستادي خود يك خطر بزرگ در انتشار ويروس است.

-نتيجه پيدا كردن افراد تبدار است كه نيازمند بررسي‌هاي بيشتر هستند و كمكي به كنترل اپيدمي نخواهد كرد.

-در بهترين حالت ممكن است افراد سالم فرداي روز معاينه مبتلا شوند

ابتدایی ترین اقدامات مانند ضد عفونی روزانه ابزارهای به شدت آلوده مانند صفحه کلید خودپردازهای بانکی و آیفون های منازل و .... بسیار ضروری تر و موثر تر از اقدامات اینچنینی به نظر میرسد.

اما مايوس كننده‌ترين وجه اين طرح ان است كه گويي مسئولين ما بجاي پاسخگويي شفاف در برابر نواقص و عقب ماندگي‌هاي اشكاري كه همه شاهد بوده‌اند هنوز به راه‌حل‌هاي قديمي فرار به جلو، طرحهاي بزرگ، اولين‌ها، بزرگترين‌ها، شاهكارها،... رو می‌آورند. اين استراتژي در كار سلامت معنايش چيزي نيست جز ترجيح موقعيت و آبروی خود، در جايي كه بايد همه چيز از مقام و موقعيت و جان و آبرو در راه سلامت مردم باشد.

وزیر بهداشت ویروس کرونا را با باکتری سل اشتباه گرفته‌اند

دکتر مصطفی سیدمیررمضانی دستیار روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز این طرح را یک مانور خطرناک تبلیغاتی دانست و آن را ارسال ۳۰۰ هزار بمب ویروسی خوشه‌ای به سراسر ایران خطاب کرد.

وی با هشدار نسبت به اجرای این طرح در کانال تلگرامی خود نوشت : هشدار می‌دهم که این کار نه تنها به معنی شکست کرونا نیست، بلکه موجب افتادن در دام آن است. گویا جناب وزیر ویروس کرونا را با باکتری سل اشتباه گرفته‌اند. کرونا ویروسی با قابلیت انتقال بسیار زیاد است، و بهترین راه مبارزه با آن آموزش عمومی و رصد سیستماتیک بیماران و نزدیکان آنهاست.

اکیپ‌های خانه به خانه ممکن است مانند بمب‌های خوشه‌ای ویروس را از ناقلین گرفته و توسط لباس و تجهیزات خود از خانه‌ای به خانۀ دیگر و یا حتی خانه و خانواده و دوستان خودشان منتقل کنند، و این فاجعه‌ای بزرگ رقم خواهد زد.

بسيج يك ميليون نَفَر براي معاينه مردم حداقل يك ماه طول ميكشد كه شايد أواخر اپيدمي باشد

دكتر بابك زماني هم باور آنچه وزير امشب گفت را دشوار دانست و نوشت : ميخواهند سيصد هزار تيم يعني بيش از يك ميليون نَفَر را به درخانه هاي مردم بفرستند تا مثلا كرونا را اسكرين كنند يا به بيان تبليغاتي خودشان به دنبال ويروس بروند! ان هم براي اولين بار در تاريخ !

اشكار است كه اين طرح عملي نيست در صورت عملي شدن هم اگر خطرناك نباشد قطعا مفيد نخواهد بود .

دکتر زمانی دلایل عملی نشدن این طرح را اینگونه برشمرد :

-بسيج يك ميليون نَفَر براي معاينه مردم بسيار دشوار و هزينه بر است و حداقل يك ماه طول ميكشد كه شايد أواخر اپيدمي باشد

-جابجايي اين همه ادم و عوامل ستادي خود يك خطر بزرگ در انتشار ويروس است

-نتيجه پيدا كردن افراد تبدار است كه نيازمند بررسي هاي بيشتر هستند و كمكي بِه كنترل اپيدمي نخواهد كرد

-در بهترين حالت ممكن است افراد سالم فرداي روز معاينه مبتلا شوند كه كار را بي نتيجه خواهد كرد

-در عوض هزينه انبوهي كه همين الان بايد بِه كار تهيه تخت هاي اي سي يو و داروهاي ضد ويروس برسد بر باد رفته است

اقاي وزير ابتدا بِه ساكن در شرايط غير قابل پيش بيني كشور ما به هيچ چيز كمتر از ان يك ميليون نَفَر و تمام كشور هم رضايت نميدهند وگرنه ميشد پايلوت اين پروژه را در يك شهر كوچك يا يك محله به مرحله اجرا دراورد

اما مايوس كننده ترين وجه اين طرح ان است كه گويي مسيولين ما بجاي پاسخگويي شفاف در برابر نواقص و عقب ماندگي هاي اشكاري كه همه شاهد بوده اند هنوز به راه حل هاي قديمي فرار به جلو ؛ طرح هاي بزرگ ، اولين ها ، بزرگترين ها شاهكارها رو مي اورند . اين استراتژي در كار سلامت معنايش چيزي نيست جز ترجيح موقعيت و جايگاه خود در جايي كه بايد همه چيز از مقام و موقعيت و جان و ابرو در راه سلامت مردم باشد

اطمينان دارم بدنه سالم و دانشمند كارشناسان وزارت بهداشت انچه در توان دارند در جلوگيري از چنين طرح هايي به عمل خواهند آورند.

ما که در خانه‌مان را به روی شما باز نمی‌کنیم

دکتر امید رضائی ، فوق تخصص خون و انکولوژی هم طی یادداشتی در این باره با بیان اینکه : « ما که در خانه‌مان را به روی شما باز نمی‌کنیم اما بنا به وظیفه اجتماعی‌ام اعلام می‌کنم که این عبث‌ترین و مهلک‌ترین اقدام ممکن در کنترل بیماری کرونا است.

مرزهای نادانی و بی‌کفایتی توسط وزارت بهداشت به سرعت جا‌به‌جا می‌شود و آن‌ها هم که در منزل‌هایشان بی‌دستکش و ماسک سنگر گرفته‌اند، قرار است به در منزل فرا‌خوانده شوند تا سهمیه ویروس خود را از تیم‌هایتان که زنگ‌های خانه‌های شهر را با یک دستکش و ماسک زده‌اند، دریافت کنند. »

وی در ادامه نوشت : « واقعا متاسفم برای خودمان که در کشتی سوراخی نشسته‌ایم که شما راهبر آن‌ هستید. ما در تلاشیم با امکانات ناچیزمان، با آگاهی‌دادن به مردم، انگشتی بر سوراخ بدنه بگذاریم تا خطر غرق‌شدن کمتر شود و شما قرار است این‌طور همه‌چیز را بدتر و بدتر و به فاجعه نزدیک‌تر و نزدیک‌تر کنید.

این‌روز‌ها میان پزشکان، میان گفتگوی‌ بی‌وقفه‌شان درباره علائم بیماری و نام‌ همکاران گرفتار و تلاش‌شان برای پیدا کردن یک ماسک و دستکش برای ویزیت، یک سوال هر روز درباره شما و عملکرد‌تان تکرار می‌شود: واقعا نمی‌دانید؟ یا می‌دانید و این طور مدیریت می‌کنید؟ در هر دو صورت وای بر ما و وای بر شما.

بنطر میرسد وزیر بهداشت باید قبل از اعلام بعضی خبرها با توجه به شرایط ملتهب جامعه و نگرانی به جای مردم مراحل انجام کار،دلایل و روش و جزئیات آن را بررسی و بعد آن را اعلام رسمی کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22609s, 20q