انگ زدایی از کرونا در دستور کار قرار گیرد

تبعات اجتماعی اعلام مناطق پرخطر کرونایی/پیوست اجتماعی این پروژه کجاست؟!

۱۳۹۸/۱۲/۲۷ - ۱۰:۱۶ - کد خبر: 290871
تبعات اجتماعی اعلام مناطق پرخطر کرونایی/پیوست اجتماعی این پروژه کجاست؟!

سلامت نیوز-*زهرا خوشحالی:کرونا یک بیماری جدید است. یک بیماری از نوع ویروسی که حالا عالم گیر شده.به این معنا که بسیاری از کشورها و مردح جهان را به خود مبتلا کرده و هنوز درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.

بیماری که در روزهای پایانی سال که مردم خود را برای استقبال از نوروز اماده میکردند میهمان ناخوانده کشور ما شده است.

این بیماری البته علاوه بر تاثیری که بر جسم و جان مردم میگذارد تبعات اجتماعی و اقتصادی گسترده ای هم دارد. از بیکار شدن عده ای زیادی از مردم تا مهم ترین مسئله در بروز بیماری ها یعنی انگ زدن به آن بیمار و حتی خانواده اش و شهری که اپیدمی در آن اتفاق افتاده.

جدیدا یک پایگاه اینترنتی بنام سامانه اطلاع‌رسانی، خود‌ارزیابی و ثبت بیماران کرونا راه اندازی شده که مناطق پر خطر شهرهای ایران را از نظر کرونا مورد بررسی قرار میدهد و چیزی که در خروجی خود قرار میدهد عنوان برخی محله هایی است که افراد مبتلا به کرونا، در ایام قبل از بستری تردد بیشتری داشته‌اند و از زرد تا قرمز این میزان تردد رو به افزایش است.

این پایگاه اینترنتی توصیه میکند هنگام مراجعه به این محله‌های پرخطر حتما موارد بهداشتی را با دقت تمام انجام دهید.

هرچند عملیات داده کاوی در هر پروژه ای بسیار مفید و اثر بخش است اما باید ساز و کار دقیق آن هم معلوم شود. اینکه مثلا بر اساس تراکنش بانکی یک فرد مبتلا در یک منطقه آن منطقه پرخطر اعلام شود مسلما از اهداف این پروژهکاملا دور است و اینکار ممکن است تبعات اجتماعی زیادی برای ساکنین این مناطق داشته باشدمثلا ممکن است در برحه ای از زمان تردد در این مکانها موقتا کاهش یابد اما بعدها مردم این منطقه با برچسب کرونایی بودن مواجه شوند.برای خرید و فروش منزل به مشکل برخورد کنند و یا ...

این پروژه که در پایگاه اینترنتی خود نام حامیان بسیاری را نوشته اما از پیوست اجتماعی آن حرفی نزده و گویا مسئله ای که سازمان جهانی بهداشت به شدت روی آن تاکید میکند تا اتفاق نیفتد در نظر گرفته نشده است.

دکتر تدروس دبیر کل سازمان جهانی بهداشت خیلی زود به این مهم پرداخت و انگ ناشی از این بیماری را خطرناک‌تر از بیماری دانست و خاطر نشان کرد : ما می‌توانیم این ویروس را به عقب برانیم .

انگ اجتماعی می تواند با ایجاد ترس و عصبانیت افراد را وادار کند تا به یکدیگر آسیب برسانند . اتفاقی که در هرمزگان افتاد و مردم عصبانی یک درمانگاه را که شایعه شده بود بیماران مبتلا به کرونا را بستری کرده به آتش کشیدند.

آنچه در این رابطه مهم است داشتن پیوست اجتماعی برای اینگونه پروژه هاست.چرا که پس از مغلوب شدن کرونا آنچه بر جا میماند تبعات اجتماعی و اقتصادی این ویروس است که باز هم قرار است مردم را به چالش بکشد.چالشی که مسوولین قبلا باید درباره آن مطالعه و پژوهش میکردند اما بنظر میرسد در این پروژه این پیوست فراموش شده است.

*دکترای مدیریت رسانه و سردبیر سلامت نیوز

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
14.33034s, 19q