لزوم تغییر پارادایم مدیریت کرونا از "شکست دادن" تا "کنار آمدن"

۱۳۹۸/۱۲/۲۸ - ۱۰:۱۳ - کد خبر: 290991
لزوم تغییر پارادایم مدیریت کرونا  از "شکست دادن"  تا  "کنار آمدن"

سلامت نیوز-*احمد نجاتیان: کرونا در حال در نوردیدن دنیاست و تقریبا هیچ کشور و هیچ شهروندی در سطح کره زمین نمیتواند خود را مصون در مقابل این بیماری بداند. شروع ناگهانی و داشتن بازتابهای سیاسی امنیتی و اقتصادی کرونا در چین و روش مقابله نظامی این کشور با این بیماری ، به بسیاری از کشورها این پیام را مخابره کرد که باید با کرونا " جنگید".

به گزارش سلامت نیوز این موضوع در ایران هم که همه دارای روحیه حماسی بالا میباشیم باعث شد تا شعار کرونا را شکست میدهیم در همه برنامه ها استفاده شود و حتی ستاد ملی "مدیریت بیماری کرونا" عملا به ستاد "مبارزه با کرونا" تغییر نام دهد.

شاید برداشت عموم و بسیاری از مسئولین این باشد که قصد داریم تا آخرین ویروس را نکشته ایم از پای ننشینیم.

ولی با افزایش دانش علمی در مورد این همه گیری جهانی ، امروز درکهای جدیدتری از این بیماری داریم و یا داشته ایم و حالا مطرح میکنیم. مانند این موضوع که این ویروس وارد چرخه بیولوژیک زندگی انسان شده است و مانند آنفولانزا و سرماخوردگی و حذف آن قابل تصور نیست بلکه بیماری چرخه های شدت و ضعف و حتی پنهان شدن دارد .

بر همین اساس در برخی کشورها مانند انگلستان به جای مبارزه ، برنامه ایمنی جمعی مطرح است یعنی ابتلای تدریجی و حساب شده اکثریت جامعه برای کسب ایمنی عمومی در برابر این بیماری و همزمان تلاش برای تولید واکسن و دارو در مقابل بیماری .

با توجه به وسعت گسترش بیماری در کشور عزیزمان و تاثیراتی که بیماری در عرصه های اجتماعی ،اقتصادی ،سیاسی و فرهنگی داشته است و این واقعیت که ما حا لا حالا ها با این بیماری دست به گریبان خواهیم بود به نظر میرسد امروز گفتمان ما از تلاش برای شکست کرونا باید به سمت سازگاری و کنار آمدن با این بیماری در عرصه های مختلف تغییر پیدا کند.

این وظیفه نخبگان در حوزه های اجتماعی ،سیاسی و اقتصادی است که در کنار تلاش نظام سلامت برای کاهش آسیبهای بیماری و محدود کردن آن و یافتن راهها جدیدتر و کاراتر ، در بخشهای مختلف الگوهای جدید را متناسب با شرایط بیماری ارائه دهند .

اقتصاد ما باید یاد بگیرد چطور میشود ساز و کار بازار را به سمت استفاده از تکنولوژی سوق دهد .

فرهنگ نوروز و سنتهای زیبای آن با شرایط بیماری وفق داده شود و آموزش ما تداوم یابد و چطور از افراد آسیب پذیر اجتماعی حمایت کرد و در کل زندگی باید ادامه پیدا کند با همه زیبائی ها و سختی هایش اما با دیدگاهی جدید و شکلی جدید. .

*دانشجوی دکترای سیاستگذاری سلامت.دانشگاه علوم پزشکی تهران

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
13.19873s, 19q