آیا می‌دانید پروپرانولول پس از سکته قلبی به زنده ماندن بیمار کمک می‌کند؟

۱۳۹۹/۰۱/۱۵ - ۱۳:۰۲ - کد خبر: 291388
آیا می‌دانید پروپرانولول پس از سکته قلبی به زنده ماندن بیمار کمک می‌کند؟

سلامت نیوز:پروپرانولول علاوه بر این‌که برای درمان فشار خون بالا و ضربان نامنظم قلب مورد استفاده قرار می‌گیرد پس از سکته قلبی نیز به‌منظور افزایش احتمال زنده ماندن بیمار تجویز می‌شود.به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از webmd، پروپرانولول دارویی است که برای درمان فشار خون بالا، ضربان نامنظم قلب و لرزش استفاده می‌شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا ،این دارو پس از سکته قلبی به‌منظور افزایش احتمال زنده ماندن بیمار تجویز می‌شود.پروپرانولول همچنین برای جلوگیری از سردردهای میگرنی، درد قفسه سینه و کاهش فشار خون بالا به‌منظور پیشگیری از سکته مغزی، حمله قلبی و مشکلات کلیوی کمک می‌کند.


این دارو با مسدود کردن عملکرد برخی مواد شیمیایی طبیعی در بدن (مانند اپی‌نفرین) که بر قلب و رگ‌های خونی تأثیر می‌گذارد عمل می‌کند. کارکرد این دارو باعث کاهش ضربان قلب، فشار خون و فشار بر قلب می شود.


شکلی از این دارو که خوراکی است معمولاً ۲ تا ۴ بار در روز قبل از غذا مصرف می‌شود.اگر مصرف‌کننده این دارو برای پایین آوردن کلسترول از داروهای خاصی استفاده می‌کند باید یک ساعت قبل یا حداقل ۴ ساعت بعد از این داروها پروپرانولول را مصرف کند.لازم به ذکر است مصرف پروپرانولول برای درمان فشار خون بالا ممکن است ۱ تا ۲ هفته زمان نیاز داشته باشد.

عوارض جانبی پروپرانولول چیست؟
سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ، سوزن سوزن شدن دست‌ها و پاها، علائم جدید یا بدتر شدن نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا یا پا ، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول)، کاهش میل جنسی، مشکل در خواب و درد معده برخی از اثرات جانبی این دارو است.پروپرانولول ممکن است جریان خون به دست و پا را کاهش دهد و باعث سرد شدن آنها شود.سیگار کشیدن ممکن است اثر این دارو را بدتر کند. مصرف‌کننده دارو باید لباس گرم پوشیده و از مصرف دخانیات خودداری کند.

تداخلات دارویی پروپرانولول چیست؟
مقدار مصرف انسولين و داروهای خوراكی پايين‌آورنده قند خون هنگام مصرف همزمان با اين دارو بايد تنظيم شود تا از كاهش بيش از حد قند خون جلوگيری شود.مصرف همزمان داروهایی همچون فورازوليدون و پروكاربازين با پروپرانولول به‌علت امکان افزايش شديد فشار خون توصيه نمی‌شود.گزانتين‌ها در صورت مصرف همزمان با اين دارو ممكن است موجب مهار اثرات درمانی هر دو دسته دارو شوند.

مواردی مهم پیش از مصرف پروپرانولول چیست؟
مصرف اين دارو در مواردی که بیمار دارای سابقه بیماری‌هایی همچون آلرژی، آسم نايژه‌ای، آمفيزيم يا برونشيت غيرآلرژيک، نارسايی احتقانی قلب، ديابت، پركاری تيروئيد و افسردگی روانی باشد باید با احتیاط فراوان انجام شود.در بيماران دارای مشکلات عملکرد كبد، مقدار مصرف اين دارو بايد كاهش يابد.در صورت بروز افسردگی ناشی از اين دارو مصرف آن بايد قطع شود.اگر بعد از يک دوره درمان طولانی با اين دارو قطع مصرف آن ضرورت پيدا كند بايد مصرف اين دارو به‌تدريج و حداقل طی سه روز تا دو هفته قطع شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.26454s, 21q