آخرین خبرها از شیوع بیماری کرونا در ایران؛

وضعیت نگران‌کننده اقشار آسیب‌پذیر/ فاصله‌گذاری اجتماعی را نه حاکمیت اعمال کرد نه مردم

۱۳۹۹/۰۱/۱۸ - ۱۳:۲۸ - کد خبر: 291544
وضعیت نگران‌کننده اقشار آسیب‌پذیر/ فاصله‌گذاری اجتماعی را نه حاکمیت اعمال کرد نه مردم

سلامت نیوز:با گذشت ۴۷ روز از شیوع کرونا در کشور براساس اعلام وزارت بهداشت تاکنون ۵۸۲۲۶ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۳۶۰۳ نفر فوت شده و ۲۲۰۱۱ نفر بهبود یافته‌اند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، با گذشت ۴۷ روز از شیوع کرونا در کشور براساس اعلام وزارت بهداشت تاکنون ۵۸۲۲۶ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۳۶۰۳ نفر فوت شده و ۲۲۰۱۱ نفر بهبود یافته‌اند.


حسن روحانی روز گذشته پس از پایان جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد: برای خدمات اقتصادی مقرر شد کسب و کارهای کم‌ریسک از ۲۳ فروردین در استان‌ها فعالیت خود را با مراعات پروتکل‌های بهداشت و درمان آغاز کنند و کسب و کارهای پرریسک تا انتهای فروردین اجازه فعالیت ندارند. با این تصمیم اصل در خانه ماندن زیرپا گذاشته نمی‌شود. رئیس‌جمهور گفت: دو سوم مشاغل از ۲۳ فروردین ماه مجددا فعالیت خود را آغاز خواهند کرد. به گفته وی؛ وضعیت در برخی از استانها سفید است با این حال اماکن مذهبی تا پایان فروردین ماه همچنان تعطیل هستند. در همین روز کیانوش جهانپور در واکنش به اظهارات روحانی اعلام کرد: هیچ استانی در وضعیت سفید قرار ندارد و عدم رعایت محدودیت‌ها بعد از ۲۳ فروردین معضل ایجاد می‌کند. وی همچنین با اعلام وضعیت قرمز در تهران گفت: آمارهای چین شوخی تلخی بیش نبود.


اطفال و نوزادان هم در شهرستان فسا به کرونا مبتلا شده‌اند
حفظ جان مردم نسبت به کسب و کارشان باید در اولویت باشد
ابتلای رئیس دانشگاه علوم پزشکی فسا به ویروس


محمدجواد جمالی نوبندگانی ، درباره شیوع «کووید-۱۹» در کشور و اقدامات صورت گرفته درخصوص کنترل این ویروس گفت: مانند بسیاری از کشورهای جهان ما هم در ابتدای ورود «کرونا ویروس» غافلگیر شدیم اما به تدریج توانستیم بر شیوع بیماری کرونا مسلط شویم و آن را به کنترل درآوریم.


نماینده مردم فسا در مجلس با بیان این‌که در آحاد جامعه یک همبستگی و همگرایی در مبارزه با کرونا در کشور به وجود آمد، عنوان کرد: کادر بهداشت و درمان، دانشگاه‌های علوم پزشکی، نیروهای مسلح و افراد دیگری که داوطلبانه آمدند، کمک کردند تا بیماری کنترل شود.


وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در کشور اظهار کرد: خوشبختانه هیچ‌گونه کمبود تخت یا نقاهتگاه نداشتیم، اطلاع دارم پژوهش‌ها برای واکسن و دارو با وجود این‌که زمان‌بر است، آغاز شده که این کار جای تقدیر دارد.


این نماینده مجلس با اشاره به طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، بیان کرد: مطلبی که مورد اختلاف‌نظر واقع شد نوع فاصله اجتماعی یا قرنطینه بود. معتقدم متاسفانه به هر دلیلی این موضوع را نه حاکمیت به‌طور جدی اعمال کرد و نه برخی مردم آن را رعایت کردند.
وی ادامه داد: حتما مشاهده کردید بخشی از جامعه فاصله‌ گذاری اجتماعی را به خوبی رعایت کردند و در خانه‌های خودشان بودند اما بخشی دیگر را باید به زور از سفر منصرف می‌کردیم تا این طرح را رعایت کنند.


جمالی نوبندگانی ادامه داد: متاسفانه بعد از پایان یافتن تعطیلات مشاهده کردیم ترافیک سنگینی در شهر اتفاق افتاد و برخی از کسبه به محل‌های کار خودشان بازگشتند که باید تاکید کنم این کار در بدترین زمان ممکن صورت گرفت، زیرا بسیاری از افراد از سفرهای خودشان به تهران بازگشته بودند که ممکن است در طول سفر ناقل این بیماری شده باشند.


وی با اشاره به این‌که یک ناهماهنگی بین وزارت بهداشت و صمت صورت گرفت، عنوان کرد: درست است که در روزهای اول شیوع کرونا قرار نداریم اما این بیماری قابل برگشت است. باید مدنظر باشد که جان مردم در اولویت قرار دارد و بعد کسب و کارشان؛ گرچه دولت برای جبران ضررهایی که کرونا به کسب و کار مردم باید فکر کند.


نماینده مردم فسا در مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که گفته می‌شود ایران برای کشف داروی «کرونا ویروس» اقدام کرده است، آیا ما می‌توانیم به داروی این بیماری دست یابیم، گفت: بسیاری از ویروس‌ها دارو ندارند و ویروس‌هایی که مربوط به خانواده آنفولانزا هستند متاسفانه بسیار سریع تغییر هویت و نوع عملکرد می‌دهند که ممکن است سال دیگر به شکل دیگری بروز پیدا کنند به همین خاطر تاکنون نتوانستیم واکنشی برای «سوش‌هایی» که بتواند ویروس‌ها را تحت پوشش قرار دهد، پیدا کنیم.


وی با تاکید بر این‌که درمان سخت است، اظهار کرد: معمولاً گفته می‌شود بهترین درمان رعایت بهداشت است که در این مورد کاملا صدق می‌کند.
جمالی نوبندگانی خاطرنشان کرد: می‌دانید ساخت دارو مراحلی دارد؛ باید کارهای آزمایشگاهی صورت گیرد. باید تائید‌ها را بگیرند و بعد کمیته اخلاق اجازه دهد روی افراد داوطلب چک شود و سپس تائید جهانی بگیرد.


وی در خصوص وضعیت شیوع ویروس کرونا در شهرستان فسا، عنوان کرد: در شهرستان فسا تا به حال بیش از ۸۰ تا ۹۰ مورد تست مثبت کرونا ثبت شده است و متاسفانه رئیس دانشگاه علوم پزشکی و مدیر بیمارستان این شهر هم درگیر کرونا شدند.


این نماینده مجلس ادامه داد: مشخصه شهر فسا در خصوص شیوع بیماری «کووید-۱۹» این است که اطفال و کودکان هم درگیر شده‌اند. خوشبختانه تلاش‌های خوبی توسط مسئولان اجرایی شهرستان انجام شده و عدم استفاده از ماشین‌های غیربومی در ایام عید بسیار موثر بود.
جمالی نوبندگانی ادامه داد: تلاش‌های عزیزان ما در دانشگاه علوم پزشکی شهرستان بسیار خوب بوده است به طوری که تعداد مرگ و میر در شهر به انگشتان دست هم نمی‌رسد.
وی در پایان با بیان این‌که امیدواریم مردم فاصله‌ گذاری اجتماعی را رعایت کنند، گفت: باید همه فاصله‌ گذاری اجتماعی را رعایت کنند؛ چراکه نه تنها فرد در مقابل خودش مسئول است بلکه در مقابل افراد جامعه هم مسئول است.


سازمان بهداشت جهانی برای خروج از قرنطینه هیچ زمان‌بندی ندارد
عادی نشان دادن شرایط برای مردم بحران‌زا است
۲ بار تست کرونا داده‌ام


محمدحسین قربانی درباره شرایط استان گیلان در مواجه با بیماری کرونا گفت: گیلان علیرغم اینکه کانون شیوع کرونا بود اکنون یک روند کاهشی را هم از نظر ورودی بیماران و هم از نظر افزایش ترخیصی و تعداد افراد فوت شده دارد که ناشی از تلاش سیستم بهداشت و درمان و همچنین ستاد مقابله با کرونای استان است.


وی درباره مدت زمان‌های اعلام شده توسط رئیس‌جمهور برای بازگشایی واحدهای اقتصادی و اصناف گفت: این ویروس هنوز هیچ پروتکل و زمان‌بندی مشخصی در هیچ کجای دنیا حتی در کشورهای توسعه یافته ندارد و سازمان جهانی بهداشت هم، چنین برنامه‌ای را اعلام نکرده است.


قربانی افزود: مضاف بر اینکه در کشور چین بعد از اینکه قرنطینه را برداشتند بعد از شیوع و پیک مجدد دوباره قرنطینه را اعمال کردند. مسئله‌ای که ما نگران آن هستیم این است که این روال که اعلام شده برای مردم عادی قلمداد شود، می‌تواند عامل بحران و خطر باشد.


وی با بیان اینکه همچنان باید پروتکل‌های رعایتی، فاصله‌ گذاری اجتماعی و بهداشت فردی و حداقل رفت‌و‌آمدها آن هم در شرایط ضرور در دستور کار همه مردم باشد، گفت: انجام این پروتکل‌ها برای این است که این ویروس رنگ، نژاد، سن و جنسیت نمی‌شناسد به همین جهت فقط وظیفه حاکمیت، دولت، مجلس و قوه‌قضائیه و دیگر نهادها مقابله با این ویروس نیست و مردم هم در خطر و خط مقدم مبارزه با این بیماری هستند و باید به وظیفه خودشان عمل کنند.


عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی درباره باز شدن اصناف مختلف گفت: آزادی حوزه اقتصادی هم باید در شرایط خاص و با انجام پروتکل‌های وزارت بهداشت باشد و به این صورت نیست که همه چیز آزاد شده است و همه می‌توانند مثل شرایط عادی به کسب و کار بپردازند؛ همه باید پروتکل‌ها را رعایت کنند تا شرایط خوبی بر کشور حاکم شود.


وی درباره انجام تست کرونای خود و نتیجه آن گفت: دو بار تست کرونا داده‌ام که هر دو بار منفی بوده است.


حمایت دولت از زنان سرپرست خانوار در شرایط شیوع کرونا
وضعیت اقشار آسیب‌پذیر از نگرانی‌های ماست


«معصومه‌ ابتکار» معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در تشریح وضعیت زنان سرپرست خانواده و وضعیت مشاغل آن‌ها در شرایط اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی گفت: معاونت زنان از بدو بحران کرونا در کشور، مکاتباتی را برای وضعیت مشاغلی که محتمل بود تعطیل شوند، انجام داد. این مکاتبات با معاون اول رئیس‌جمهور صورت گرفت و در راستای اقشار آسیب‌پذیر زنان بویژه زنان سرپرست خانوار بود، به خصوص آن دسته که از کمک‌‌هائی معیشتی استفاده نمی‌کنند.


وی در ادامه افزود: معاون اول رئیس‌جمهور‌دستور خوبی روی این نامه به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی داد. ما از آقای شریعتمداری پیگیری کردیم و ایشان توضیحات لازم را برای روند کار، بسته‌های معیشتی برای این اقشار و اقداماتی که از توجه آنها به زنان سرپرست خانوار نشات می‌گیرد، ارائه داد.


ابتکار در پاسخ به این پرسش که این بسته‌‌ها شامل چه موادی می‌شوند، بیان کرد: ریزاطلاعات این بسته‌ها را باید از وزارت کار پیگیری کرد. معاونت زنان بر مبنای تکلیف خود در قبال اقشار آسیب‌پذیر زنان، اقدام لازم را انجام داده و مستمر هم پیگیری و گزارشات را دریافت می‌کنیم. همچنین معاونت به استان‌ها ابلاغ کرده است که در این شرایط به این اقشار توجهی مضاعف شود.


معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور‌، بیان کرد: از اقدامات دیگر بسیج زنان سرپرست خانوار تحت پوشش طرح توانمندسازی اقتصادی و مشاغل خانگی بود که امکانات خیاطی داشتند. از آن‌ها برای تولید ملزومات بهداشتی و ماسک‌ دعوت شد. افرادی که می‌توانستند فعالیت خود را در این حوزه‌‌ها متمرکز کنند، استقبال کردند و توانستند پویائی تجارت خود را در این وضعیت حفظ کنند و به جای تولیدات قبلی به روی نیازهای شرایط کنونی تغییر مسیر دهند. اغلب کسانی که این امکانات را داشتند، پای کار آمدند که از جمله به تولید ۲ میلیون قطعه ماسک و گان در یک مرحله منجر شد. یعنی از ظرفیت زنان سرپرست خانوار استفاده کرده و آن‌ها نیز در خط مدافعان سلامت قرار گرفتند.


وی در ادامه گفت: در تمام استان‌‌ها این قبیل اقدامات صورت گرفت و خوشبختانه بازار خوبی را برای زنان سرپرست خانوار ایجاد کرد. منتهی، تغییر کاربری کارگاه‌های آن‌ها در زمان کوتاه و بحث استاندارد لوازمی که تولید می‌کرده‌اند، مشکلی بود که باید با جدیت به آن می‌پرداختیم.
ابتکار اشاره کرد: در این راستا در مدلی که اجرا می‌شود، معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده کارفرما است، جهاددانشگاهی و دو نهاد غیردولتی مجری هستند. وزارت کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز ناظر اجرای برنامه هستند.


معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری در پاسخ به این پرسش که زنان سرپرست‌خانواری که هم‌اکنون تحت پوشش طرح توانمندسازی معاونت نیستند، چگونه رصد می‌شوند؟ گفت: این از مشکلاتی است که مجدانه سعی می‌کنیم تا برایش چاره‌اندیشی کنیم. در حال حاضر کارگروهی تشکیل شده و یک برنامه ملی اقدام و عمل تصویب کرده است. طبق این مصوبه، برای هر دستگاهی، تکلیفی برای زنانی که سرپرستی خانوارها را برعهده دارند، تعیین شده و البته رصد موضوع در سطح ملی به وزارت کار محول شد. آن‌ وزارتخانه می‌تواند از درگاه جامعه ایرانیان افراد را شناسائی کند.


وی افزود: همچنین معاونت امور زنان و خانواده و وزارت کار، تفاهم نامه‌ای دارند که درگاهی برای تجمیع اطلاعات زنان سرپرست خانوار در کشور ایجاد شود. این درگاه امکانی را فراهم می‌کند تا زنان در سطح استانی، شهری و روستائی رصد شوند و مشمول حمایت قرار گیرند. این کار بسیار مهمی است، زیرا خیلی از مواقع تجربه کردیم که اطلاعات دقیقی از وضعیت زنان سرپرست خانواده وجود ندارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.46221s, 21q