اعزام پزشکان کوبا به مناطق فرادریای فرانسه؛ دیپلماسی و درآمدزایی

۱۳۹۹/۰۱/۱۹ - ۱۳:۳۱ - کد خبر: 291610
اعزام پزشکان کوبا به مناطق فرادریای فرانسه؛ دیپلماسی و درآمدزایی

سلامت نیوز:فرانسه اجازه داد در مستعمرات این کشور از خدمات پزشکان کوبایی استفاده شود.بحران کرونا که منجر به ابتلا و مرگ بسیاری از انسان ها در سراسر جهان شده یک پدیده ویژه داشت. پزشکان کوبایی.


به گزارش سلامت نیو.ز به نقل از عصرایران، کوبا این جزیره در نزدیکی آمریکا برای دهه ها تحت تحریم های شدید و محاصره تمام عیار اقتصادی آمریکا قرار دارد اما بخش پزشکی یکی از نقاط قوت این کشور کمونیستی – سوسیالیستی است


اعزام پزشکان کوبایی به مناطق کرونازده جهان از جمله ایتالیا، سوژه گزارش خبرگزاری فرانسه است.
به نوشته خبرگزاری فرانسه، در اوج بحران کرونا، اعزام گروه های پزشکی و بهداشتی کوبا به خارج از این کشور دوباره آغاز شده است. این در حالی است که آمریکا و برزیل با این اقدام مخالفت می کنند اما دو کشور ایتالیا و آندورا از آنها استقبال می کنند.
"آندورا" نام یک کشور بسیار کوچک واقع در مرز مشترک فرانسه و اسپانیاست.


شرح عکس: تیم پزشکی - درمانی کوبا قبل از اعزام به کشور اندرو در اروپا - خبرگزاری فرانسه


آقای "ارتورو لوبیز – لیوی" استاد کوبایی رشته روابط بین المللی در دانشگاه هولی نایمز آمریکا توضیح داد: از ابتدای قرن فعلی، خبرهایی درباره بروز یک بیماری واگیردار وجود داشته و کوبا نیز ارتشی از روپوش پوش های سفید آماده کرده است.
او یادآور شد: در اواخر جنگ سرد، کوبا این توانمندی (کادر درمانی و بخش پزشکی) را گسترش داد و به صورت منطقی به یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی این کشور تبدیل شد.
امروز این سیاست، ثمره خود را داده است.
از زمان آغاز شیوع کرونا، کوبا 593 کارشناس بهداشتی را به 14 کشور از جمله ایتالیا اعزام کرده است. ایتالیا یکی از کشورهای دارای بالاترین تلفات و مبتلایان به دلیل کروناست. ایتالیا تاکنون بیش از 15 هزار مرگ را اعلام کرده است.
به نظر می رسد دیگر کشورها هم درخواست میزبانی از این گروه را داشته اند.
این گروه فعال در زمینه های انسان دوستانه، "هنری ریف" نام دارد. این نام یک آمریکایی است که در جنگ استقلال کوبا مشارکت داشت. این گروه ها در زمان بحران هایی مثل بیماری ها و طوفان ها یا زلزله ها و حوادث غیرمترقبه مشارکت می کنند.
در فرانسه، حکمی صادر شده که براساس آن اجازه دخالت پزشکان کوبایی در برخی مناطق "فرادریا" یا "پشت دریا" صادر شده. پشت دریا یا ماورالبحار به مناطقی از فرانسه گفته می شود که با سرزمین اصلی فاصله بسیار زیادی دارند و معمولا در قاره ها و اقیانوس های دیگر قرار دارند. برخی مناطق مثل گویان در آمریکای لاتین یا برخی جزیره ها و مناطق در بخش های مختلف کره خاکی، بخشی از خاک فرانسه به شمار می آیند.
این حکم برای ورود پزشکان کوبایی به مناطق گویان (منطقه ای در شمال آمریکای لاتین)، مارتینیک (جزیره ای در آمریکای مرکزی)، گوادلوپ (مجمع الجزایری در آمریکای مرکزری)، سن مارتین (منطقه ای در یک جزیره در امریکای مرکزی)، سن بارتلمی ( جزیره ای در امریکای مرکزی) و سن-پیر-ا-میکلون (جزیره ای در آمریکای شمالی) است.
همه این مناطق، بخشی از منطقه فرادریا یا پشت دریا یا ماورالبحار فرانسه است. همه این مناطق، مستعمره و بخشی از خاک فرانسه به شمار می آیند. واحد پول آنها یورو است، در پارلمان فراسه، نماینده دارند و بخشی از اتحادیه اروپا به شمار می روند.
از سوی دیگر، نماینده سازمان ملل متحد در سوریه، از چین و کوبا خواست کمک های مستقیمی را به سوریه در زمینه مبارزه با کرونا داشته باشند.


در سال 2005 و برای کمک به آمریکا به هنگام طوفان کاترینا، یک گروه از پزشکان شکل گرفت و درخواست کمک به آمریکا ارائه شد اما آمریکا با این درخواست مخالفت کرد. با این حال، این گروه کوبایی در کشورهایی مختلف فعالیت داشته که می توان به مقابله با بیماری ابولا در آفریقا در سال 2014 اشاره کرد. این دخالت با درخواست سازمان جهانی بهداشت صورت گرفت.
تا دهه 60 میلادی خدمات پزشکی از سوی کوبا به دیگر کشورها ،به صورت مجانی ارائه می شد تا اینکه در سال 2000 فشارهای اقتصادی ناشی از فروپاشی شوروی افزایش یافت و این خدمات، پولی شد.
در حال حاضر این خدمات یکی از منابع اصلی درآمدی کوبا به شمار می رود. 6.3 میلیارد دلار در سال 2018 میلادی.
این مجموعه کوبایی همچنین مورد هدف آمریکا نیز قرار گرفته و از سال 1962، ممنوعیت هایی علیه آن اعمال شده که با ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، این ممنوعیت ها تقویت شد.
آمریکا، دولت کوبا را متهم کرده که با توقیف 75 درصد از درآمد کارگران و استفاده از پزشکان به عنوان فعالان سیاسی در این کشور، از نیروی کار، سوء استفاده می کند.
رئیس جمهور تندرو، راستگرا و هم پیمان آمریکا در برزیل هم گفته است که در میان پزشکان اعزامی کوبا، نیروهای اطلاعاتی / جاسوسی نفوذ می کنند.
کوبا از تغییرات سیاسی در دولت های آمریکای جنوب ضرر کرده است. قبل از این اکثر کشورهای آمریکای جنوبی چپگرا بودند اما هم اکنون به سمت راست چرخش داشته اند.
در نتیجه این وضعیت، کوبا مجبور شده قراردادهای اعزام پزشکان به برزیل، بولیوی، اکوادور و السالوادور را لغو کند.
این ضربه سیاسی مالی سختی به کوبا بود.
"خورخی دوانی" مدر مرکز تحقیقات کوبا در دانشگاه فلوریدا آمریکا معتقد است که آمریکا در راستای سیاست اعمال فشارهای اقتصادی حداکثر به کوبا، برنامه پزشکی این کشور را رد می کند تا دولت هاوانا را از درآمدهای مالی محروم سازد.
خورخی دوانی افزود: ویروس کرونا به کوبا فرصت جدیدی داد تا گروه پزشکی اش را به کشورهای دیگر اعزام کند.
حتی کرونا هم باعث آتش بس میان آمریکا و کوبا نشده است.
وزارت خارجه آمریکا به تازگی در توییتی نوشت: کوبا هیات های پزشکی اش را به کشورهای متاثر از کووید19 اعزام می کند تنها برای اینکه پول هایی را بازگرداند که با تصمیم کشورهای دیگر برای توقف مشارکت در این طرح، آنها را از دست داد.
وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: کشورهایی که در شرایط کووید 19 از کوبا درخواست کمک می کنند باید در توافقنامه ها دقت کنند.
با این حال، وضعیت فوق العاده ایجاد شده در نتیجه بحران کرونا، این اعتراضات را به کناری زده است.


تیم 52 نفره کوبایی پیش از اعزام به ایتالیا در شهر هاوانا کوبا/ رویترز

________________________

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.67163s, 18q