اثرات منفی امواج وسـایل الکترونیکی قبل از بـارداری

۱۳۹۹/۰۱/۲۶ - ۱۰:۴۹ - کد خبر: 292012
اثرات منفی امواج وسـایل الکترونیکی قبل از بـارداری

سلامت نیوز: اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که روزانه زمان زیادی را صرف کار با وسایلی نظیر تلفن همراه، تبلت یا لپ تاپ می‌‌کنید، بدانید که تنها نیستید. در دنیای امروزی، تکنولوژی هر جایی که فکرش را بکنید وجود دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین، به نظر می‌‌رسد، امروزه بسیاری از افراد نه فقط به دلیل نیاز، بلکه بنا به عادت اقدام به استفاده از وسایل الکترونیکی می‌‌کنند. در عین حال، همه ما می‌‌دانیم و بارها از رسانه‌‌ها شنیده ایم که امواج صادره از بسیاری از وسایل الکترونیکی، خصوصا تلفن‌‌های همراه، برای سلامت ما بسیار مضر هستند. هرچند عمر تلفن‌‌های همراه برای انجام تحقیقات گسترده در این رابطه کافی نیست، اما محققان در همین مدت زمان کوتاه نیز توانسته‌اند به برخی عوارض خطرناک این وسایل پی ببرند. این آثار آنقدر جدی هستند که واکنش برخی سازمانی‌‌های بین المللی، از جمله سازمانی بهداشت جهانی را نیز در پی داشته است. این آثار نامطلوب، همانطور که بر بدن ما تاثیر گذار است، بدن جنین و فرایند رشد او را نیز تحت تاثیر قرار می‌‌دهد. به همین دلیل است که خانم‌‌هایی که به سلامت فرزند خود اهمیت می‌‌دهند باید پیش و در دوران بارداری توجه بیشتری به الگوی استفاده خود از وسایل الکترونیکی داشته باشند.

تاثیر امواج بر باروری آقایان

آثار نامطلوب امواج وسایل الکترونیکی تنها به خانم‌‌ها ختم نمی‌شود، بلکه آقایان نیز در معرض خطرات این امواج قرار دارند. آمار مربوط به ناباروری آقایان در سال‌‌های اخیر رشد داشته است و اگر الگوی استفاده افراد از وسایلی نظیر تلفن همراه تغییر نکند، این آمار همچنان رو به افزایش خواهد بود. به گزارش یکی از موسسات تحقیقاتی به نام PLOS، استفاده از تلفن همراه می‌‌تواند تولید اسپرم در آقایان را کاهش دهد. طبق تحقیقات صورت گرفته، ثابت شده است که میزان اسپرم تولید شده در آقایانی که تلفن همراه خود را در جیب خود به مدت بیش از 4 ساعت در روز نگهداری می‌‌کنند، می‌‌تواند تا 50 درصد کاهش یابد. همچنین برخی پژوهش‌‌ها نشان می‌‌دهند که اسپرم آقایان از تخمک خانم‌ها نسبت به امواج مضر حساس تر است.

آثار نامطلوب وسایل الکترونیکی بر مادر و جنین

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، به دلیل کوتاه بودن عمر بسیاری از وسایل الکترونیکی، هنور شواهد موجود در رابطه با آنها کمی پراکنده و گاه حتی متعارض است. برخی تحقیقات نشان می‌‌دهند که امواج کوتاه تاثیر زیستی چندانی بر بدن ندارد، در حالیکه نتایج بسیاری تحقیقات دیگر هشدار دهنده است. تحقیقات خاص مربوط به بارداری نشان دهنده وجود خطرات بالقوه و افزایش احتمال ناباروری، سقط جنین، ابتلای کودک به سرطان، و اختلالات ژنتیکی هستند.

امواج وسایل الکترونیکی را می‌‌توان به گونه‌‌ای با امواج اشعه ایکس که برای انداختن عکس از دندان استفاده می‌‌شود مقایسه کرد، با این تفاوت که امواج وسایل الکترونیکی ضعیف تر هستند. اشعه ایکس قدرت جدا کردن الکترون‌‌ها از اتم را دارد. اما قدرت امواج وسایل الکترونیکی بسیار کمتر است. اما این امواج توان ایجاد تغییر در DNA و نحوه تکثیر و عملکرد سلول‌‌ها را دارند.

هرچند محققان هنوز از نحوه دقیق تاثیر این امواج بر DNA مطلع نشده‌اند، اما آنها در تحقیقات متعدد رابطه‌‌ای مستقیم بین افزایش مستقیم تماس با این امواج و افزایش سقط جنین و سرطان در دوران کودکی مشاهده کرده‌اند. البته این رابطه الزاما به معنای وجود یک رابطه علت و معلولی نیست. سازمان بهداشت جهانی، چنین عوامل خطر موجود در محیط را، «احتمالا سرطان‌زا» معرفی کرده است و عنوان کرده است که « تحقیقات صورت گرفته بر قرار گرفتن در معرض میدان‌‌های مغناطیسی و امواج با فرکانس پایین در مواردی موجب افزایش خطر سقط جنین می‌‌شود».

تماس خود با وسایل الکترونیکی را به حداقل برسانید

هرچند وسایل الکترونیکی امروزه بخش زیادی از زندگی روزانه ما را اشغال کرده اند و ممکن است برخی تصور کنند اجتناب از آنها امری غیر ممکن است، اما هنوز هم راه‌‌هایی برای کاهش آثار منفی این وسایل وجود دارند. افراد، خصوصا خانم‌‌ها و آقایانی که قصد باروری دارند باید بتوانند میان نیاز خود به وسایل الکترونیکی و رعایت جانب احتیاط تعادل ایجاد کنند. خانم‌‌هایی که سابقه سقط جنین دارند باید بیش از سایرین موارد ایمنی را رعایت کنند.

حین استفاده از تلفن همراه، از هندزفری استفاده کنید. همه ما تا کنون بارها این نکته را شنیده ایم اما بسیاری هنوز تلاشی برای رعایت آن نمی‌‌کنیم. بهتر است تا جاییکه می‌‌توانید ساعات استفاده از تلفن همراه را کاهش دهید و اگر به تلفن ثابت دسترسی دارید، از تلفن همراه خود استفاده نکنید.

لپ تاپ را بر روی پاهایتان قرار ندهید. همیشه لپ تاپ را بر روی میز قرار دهید و اگر میز در اختیارتان نبود، حتما با قرار دادن چیزی بین لپ تاپ و پاهایتان، بین این دو فاصله ایجاد کنید.

به ساعاتی که با وسایل الکترونیکی سپری می‌‌کنید توجه کنید. هرچه زمان استفاده شما از وسایل برقی، خصوصا وسایل دارای امواج مانند تلفن همراه، تبلت و لپ تاپ کمتر باشد، بهتر است.

اگر از وسایل الکترونیکی استفاده نمی‌‌کنید، آنها را خاموش کنید. روشن بودن این وسایل بدون دلیل می‌‌تواند برای شما مضر باشد.

از محصولات محافظت کننده استفاده کنید. لپ تاپ‌‌ها و تلفن‌‌های همراه دارای محافظ‌‌هایی هستند که امواج صادر شده از آنها و ضررشان را کاهش می‌‌دهند.

هنگام خواب، تلفن همراه خود را خاموش کنید. به هیچ عنوان تلفن همراه را بالای تخت خود قرار ندهید و از استفاده از ساعت تلفن برای بیدار شدن جدا پرهیز کنید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.29134s, 19q