تازه مادران فریب شایعات را نخورند:

خوردن شیر مادر موجب مصونیت از کرونا نمی‌شود

۱۳۹۹/۰۱/۳۱ - ۱۱:۱۴ - کد خبر: 292250
خوردن شیر مادر موجب مصونیت از کرونا نمی‌شود

سلامت نیوز: به‌تازگی شایعه‌ای در گوشه و کنار جهان رواج یافته که بر اساس آن ادعا می‌شود نوشیدن شیر مادر می‌تواند بیماری کووید 19 را درمان کرده و بدن را در برابر ویروس کرونا حفظ کند. این موضوع ازنظر علمی صحت نداشته و تائید نمی‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، از زمان شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری ناشی از آن یعنی کووید 19، شاهد رواج انواع شایعات عجیب‌وغریب در این رابطه بودیم. از ادعاهایی مبنی بر اینکه اینترنت 5G باعث ایجاد کرونا ویروس می‌شود تا بحث درباره این‌که خوردن سیر می‌تواند بیماری را درمان کند.

بسیاری از این شایعات علاوه بر نادرست بودن، می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد و گویا تعداد طرفداران نظریات عجیب‌وغریب و توهم توطئه، در جهان بسیار زیادتر ازآنچه تصور می‌شد، است.

باوجود این‌که شیر مادر برای تقویت سیستم ایمنی کودک در حال رشد، بسیار مفید است، اما این موضوع ارتباطی به وجود پادتن ویروس کرونا در شیر مادر نداشته و این شایعه ازنظر علمی قابل‌پذیرش نیست.

به‌تازگی یک شایعه عجیب دیگر در بین مردم مطرح‌شده است که بر اساس آن نوشیدن شیر مادر باعث ایجاد مصونیت در نوزادان شده و حتی برخی پا را از این هم فراتر گذاشته و ادعا می‌کنند شیر مادر درمان ویروس کرونا است!

بر اساس این شایعه، شیر مادر حاوی آنتی‌بادی COVID-19 است كه در صورت مصرف می‌تواند شمارا از ابتلا به ویروس محافظت كند.

پزشکان متعددی در گوشه و کنار جهان نسبت به این شایعه واکنش نشان داده و ابراز شگفتی کرده‌اند. بر اساس مستندات علمی، هیچ شواهد اثبات‌شده‌ای وجود ندارد که بر اساس آن بتوان ادعا کرد نوشیدن شیر مادر می‌تواند مانع از بروز بیماری توسط ویروس کرونا شود.

دکتر دیان هس (Dyan Hes)، متخصص بیماری‌های کودکان در این رابطه اظهار داشت: «هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد شیر مادر قادر به درمان کووید 19 بوده یا می‌تواند در بدن نسبت به این ویروس ایجاد مصونیت کند.»

وی در ادامه توضیحات خود افزود: باوجود این‌که شیر مادر برای تقویت سیستم ایمنی کودک در حال رشد، بسیار مفید است، اما این موضوع ارتباطی به وجود پادتن ویروس کرونا در شیر مادر نداشته و این شایعه ازنظر علمی قابل‌پذیرش نیست.

این شایعه سبب شده است که در برخی سایت‌های اینترنتی، افراد سودجو اقدام به فروش شیر مادر کرده و برخی نیز با تصور ایجاد مصونیت در برابر ویروس کرونا، این کالا را سفارش می‌دهند. شما می‌توانید برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود قرص‌های ویتامین و به‌ویژه ویتامین سی یا زینک مصرف کنید ولی خرید و مصرف شیر مادر برای پیشگیری از ابتلا به کرونا، اصلاً عاقلانه نیست.

البته این شایعه و رواج آن می‌تواند مربوط به انتشار اخباری مبنی بر مطالعات پژوهشگران در رابطه با نقش آنتی‌بادی‌های موجود در شیر مادر برای مقابله با کرونا باشد.

در این رابطه باید گفت که در بخش نخست، مطالعات فوق می‌توانند چند سال به طول انجامیده و در صورت تائید این موضوع نیز، بحث دانشمندان، استخراج آنتی‌بادی‌های موردنیاز برای ساخت داروی کرونا از شیر مادر است نه نوشیدن این ماده!

در خاتمه باید توجه داشت که این شایعات می‌توانند بسیار خطرناک بوده و برخی افراد با پذیرفتن آن‌ها و تصور خیالی داشتن مصونیت در برابر ویروس کرونا، سلامت خود، فرزندان و جامعه را به خطر بیاندازند. توصیه می‌شود اخبار پزشکی و درمانی را تنها از طریق منابع معتبر دنبال کرده و به شایعات توجه نکنید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.58991s, 19q