معاون کل وزارت بهداشت در ویدیو کنفرانس خبری

دو عاملی که باعث فشار مضاعف برحوزه سلامت می‌شود/ موفقیت قابل توجه نظام سلامت در کاهش موارد ابتلا،بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا

۱۳۹۹/۰۲/۱۳ - ۱۲:۲۰ - کد خبر: 292914
دو عاملی که باعث فشار مضاعف برحوزه سلامت می‌شود/ موفقیت قابل توجه نظام سلامت در کاهش موارد ابتلا،بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا

سلامت نیوز:ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در ویدیو کنفرانس خبری از دو عاملی که باعث فشار مضاعف برحوزه سلامت می‌شود یاد کرد و گفت :«تجربه ۲ دوره تحریم ناجوانمردانه کشور و رشد اقتصادی منفی حاصل از آن، نشان می‌دهد که با کاهش رشد اقتصادی و درآمد کشور،‌هم دولت‌ها و هم مردم به‌عنوان تامین کننده اصلی منابع حوزه سلامت هزینه‌کرد خود را در این حوزه کاهش می‌دهند.»

به گزارش سلامت نیوز ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در ویدیو کنفرانس خبری با بیان اینکه :« در ۳ هفته اخیر به دلیل رفتار مناسب مردم و اقدامات وزارت بهداشت شاهد موفقیت قابل توجه در کاهش موارد ابتلا به کرونا و بستری و مرگ و میر بوده‌ایم.» خاطر نشان کرد :« پش‌بینی این است که با روند کنونی، به شکل تدریجی و با احتیاط، بازگشایی‌ها ادامه پیدا کند. متاسفانه احتمال افزایش ابتلا و بستری در بعضی از استان‌ها کماکان وجود دارد. این ثبات نسبی، شکننده است. »

وی در ادامه افزود : « هشت و هفت درصد از درآمد ناخالص ملی کشور در حوزه سلامت هزینه می‌شود. به عبارتی یک تومان از ۱۱ تومان درآمد ایرانیان مربوط به خدمات بهداشتی و درمانی است. با توجه به پیش‌بینی رشد منفی اقتصادی در اکثر کشورهای جهان به دلیل کرونا، حوزه سلامت هم آسیب خواهد دید. »

وی گفت: « تجربه ۲ دوره تحریم ناجوانمردانه کشور و رشد اقتصادی منفی حاصل از آن، نشان می‌دهد که با کاهش رشد اقتصادی و درآمد کشور،‌هم دولت‌ها و هم مردم به‌عنوان تامین کننده اصلی منابع حوزه سلامت هزینه‌کرد خود را در این حوزه کاهش می‌دهند. این ۲ عامل باعث فشار مضاعف برحوزه سلامت می‌شود. »


حریرچی خاطر نشان کرد: « ۸۷۳ هزار نفر در حوزه سلامت شاغل هستند. هرگونه کاهش منابع در حوزه سلامت قاعدتا بر منابع درآمدی این گروه که ۸۶ و ۴ دهم درصد غیر پزشک هستند، ‌خواهد داشت. بخش خصوصی درمان دچار آسیب بیشتری می‌شود که ضرورت توجه بیشتر به این حوزه را نشان می‌دهد. خدمات بهداشتی درمانی برای مردم عزیز، ‌خصوصا واکسیناسیون و کنترل رشد کودکان، مراقبت‌های مادران باردار و .... حتما باید انجام شود. همه مراکز دولتی و خصوصی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی آماده پذیرش بیماران هستند.»

او در ادامه افزود :« در ایران نشانه‌های اندکی از ابتلای بیشتر در مناطق پرتراکم شهری دیده می‌شود اما روند رسیدگی و درمان مناسب در ایران عادلانه بوده است. اثرات اقتصادی کرونا و تعطیلی‌های ناشی از آن بر معیشت فقرا بسیار بیشتر از اغنیاست. »

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.26886s, 18q