درخواست انتشار فهرست دریافت‌کنندگان از سوی متقاضیان

تسهیلات کرونایی دولت به دست چه کسانی می‌رسد؟‌‏

۱۳۹۹/۰۲/۲۹ - ۱۴:۵۸ - کد خبر: 293806
تسهیلات کرونایی دولت به دست چه کسانی می‌رسد؟‌‏

سلامت نیوز:اگر مشخص شود وام‌ها در اختیار چه ‏واحدهایی قرار گرفته و در چه مسیری استفاده شده است، می‌توان به بهبود فرآیند تولید ‏کمک کرد. این فهرست می‌تواند هم مشخص کند که دقیقا دولت چه میزان وام داده و هم اینکه ‏بنگاه‌ها از این پول در چه راستایی استفاده کرده‌اند کارآفرینانی که واجد شرایط دریافت تسهیلات کرونایی دولت هستند، نگران از مبهم‌بودن ‏سرنوشت این تسهیلات، خواستار شفاف‌سازی تا حد انتشار فهرست دریافت‌کنندگان ‏آن هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند ،‏علاوه بر این، کارفرمایان نیز با تأیید این خواسته، معتقدند که شفاف‌سازی هر چه بیشتر نه‌تنها ‏به تقویت اعتماد عمومی کمک می‌کند بلکه از ایجاد هرگونه انحراف ناخواسته در این مسیر ‏جلوگیری خواهد کرد. ‏رئیس هیأت‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایان استان مازندران با بیان اینکه اصل شفافیت در ‏فعالیت‌های اقتصادی کمک بسیاری به بهبود تولید می‌کند می‌گوید:

«اگر ‏شفافیت وجود داشته باشد، می‌توان مسیر پرداخت تسهیلات را رصد کرد و متوجه شد آیا ‏از برنامه انحرافی داشته یا چقدر به ایجاد اشتغال و تولید کمک کرده است. بنابراین حتما به فهرستی از بنگاه‌هایی نیاز داریم که تسهیلات را دریافت خواهند کرد.

به این طریق هم ‏می‌توان گفته‌های دولت را راستی‌آزمایی و هم بنگاه‌ها را رصد کرد تا از تسهیلات حتما ‏در تولید استفاده کنند.» حمزه درواری بر لزوم جلوگیری از رانت و لابی‌گری در پروسه پرداخت ‏تسهیلات تأکید دارد، اما آنچنان به عملی‌شدن کامل برنامه دولت برای پرداخت وام به بنگاه‌‏های اقتصادی امیدوار نیست.

این کارآفرین می‌گوید: «بعید می‌دانم این برنامه به‌طور مناسب ‏به سرانجام برسد، چون در سایر اقدامات مانند پرداخت بیمه بیکاری تأخیرهایی اتفاق افتاده ‏است؛ در حالی که این مسأله بسیار فوری است و قرار بود طی ماه‌های اسفند ٩٨ و ‏فروردین و اردیبهشت ٩٩ مبالغ مورد نظر در اختیار کارگران قرار بگیرد تا آنها زندگی‌شان را ‏پیش ببرند. به دلیل این قبیل تجربه‌ها، بعید می‌دانم تسهیلات اعلام‌شده به‌طور کامل در ‏اختیار بنگاه‌ها قرار بگیرد و پروسه آن با شفافیت همراه باشد.»‏


موج امید و ناامیدی ‏

دولت‌های مختلف در دهه‌های گذشته، اقدام به پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی ‏کرده‌اند تا آنها را برای خروج از بحران یاری کنند. ارایه تسهیلات به خودروسازان یکی از ‏بارزترین نمونه‌هاست که البته برخی منتقدان می‌گویند شرکت‌های بزرگ خودروسازی در ‏ایران زیانده هستند، به همین دلیل پرداخت وام به آنها فقط به معوقات و بدهی‌شان به بانک‌‏ها اضافه می‌کند.

همچنین تجربه‌هایی مثل تخصیص ارز ٤٢٠٠ تومانی، که منجر به رانت در ‏برخی بخش‌های اقتصادی شد، باعث شده است برخی کارآفرینان اقتصادی نسبت به پرداخت ‏مناسب تسهیلات و تأثیرگذاری آن در بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی تردید داشته باشند. ‏منتشر نشدن فهرست دقیق بنگاه‌هایی که وام‌ها را دریافت کرده‌اند، یکی از انتقاداتی است ‏که همواره مطرح بوده، اما جوابینگرفته است‎.‎


کسری بودجه هم مزید بر علت است

دولت مدام اعلام می‌کند که کسری بودجه دارد و همین نکته سبب شده برخی فعالان ‏اقتصادی به وعده دولت درباره پرداخت تسهیلات امید چندانی نداشته باشند. ‏برخی از کارآفرینان می‌گویند دولت این‌بار با وجود کسری بودجه بی‌سابقه نسبت به ‌سال ‏گذشته و فشار تحریم‌ها که باعث رشد اقتصادی منفی در دو ‌سال اخیر شده است، تلاش ‏دارد تسهیلات را در مسیر مناسب در اختیار بنگاه‌ها قرار دهد‎.

یک عضو سابق اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دولت پیش از این، کمک‌هایی مانند به تعویق ‏انداختن دو ماهه مالیات بنگاه‌های اقتصادی کرده است می‌گوید: ‏‏«ویروس کرونا آسیب جدی به فعالیت‌های اقتصادی زده است و تسهیلاتی که دولت قصد پرداخت ‏آن را دارد، قطعا از میزان خسارت واردشده به بنگاه‌ها کمتر است.

با این حال، امیدواریم این‌بار ‏دولت، با وجودی که مشکلات اقتصادی بسیار زیادی دارد، هرچه سریع‌تر تسهیلات را در اختیار ‏بنگاه‌ها قرار دهد تا فرآیند تولید آغاز شود‎.»حسین سلیمی با تأکید بر اینکه تأخیر در ارایه تسهیلات، نتیجه بسیار نامطلوبی برای صنایع ‏کوچک و متوسط خواهد داشت، ادامه می‌دهد: «این واحدها تشنه تسهیلات هستند تا ‏بتوانند دوباره راه‌اندازی شوند.

حجم خسارت‌ها خیلی بالاست و مهم‌ترین ‏نکته این است که حمایت دولت هرچه سریع‌تر در اختیار قرار بگیرد.» این کارآفرین بخش ‏خصوصی درباره انتشار فهرست بنگاه‌های دریافت‌کننده تسهیلات هم می‌گوید:

«ما از هر ‏عاملی که در جهت شفافیت باشد استقبال می‌کنیم. اگر مشخص شود وام‌ها در اختیار چه ‏واحدهایی قرار گرفته و در چه مسیری استفاده شده است، می‌توان به بهبود فرآیند تولید ‏کمک کرد. این فهرست می‌تواند هم مشخص کند که دقیقا دولت چه میزان وام داده و هم اینکه ‏بنگاه‌ها از این پول در چه راستایی استفاده کرده‌اند. آیا در تولید گذاشته‌ شده یا بدهی‌‏های معوق‌شان را با آن داده‌اند؟ به این ترتیب دولت هم می‌تواند بهتر ماجرا را مدیریت کند‎.


پول تسهیلات از کجا می‌آید؟

‏دولت برای پرداخت تسهیلات ٥٠‌هزار‌میلیارد تومانی، شرایطی گذاشته تا وام‌ها براساس ‏اولویت‌ها تقسیم شود. ازجمله این شرایط این است که بنگاه حتما باید فعال باشد، نیروی ‏کار را حفظ کند و شاغل بیمه شده داشته باشد. بنابراین اخراج نیرو یا معرفی‌اش به صندوق ‏بیمه بیکاری باعث می‌شود نام بنگاه از فهرست تسهیلات خارج شود.

به گفته وزیر تعاون، ‏کار و رفاه اجتماعی، تسهیلات مورد نظر از منابع شبکه بانکی تأمین خواهد شد؛ این درحالی ‏است که براساس آخرین آمارهای بانک مرکزی، بدهی دولت به نظام بانکی در آذرماه ٩٨ با ‏رشد ٣٢,٧‌درصدی به ٣٥٨‌هزار‌میلیارد تومان رسیده است.

همچنین بدهی شرکت‌ها و ‏موسسات دولتی به نظام بانکی حدود ٣٠‌هزار‌میلیارد تومان و بدهی بخش غیردولتی هم ‏‏١٤٤٠‌هزار‌میلیارد تومان است.قرار است تسهیلات کرونایی تا هفته دوم خرداد در اختیار بنگاه‌های مشمول قرار بگیرد؛ دولت ‏بر پرداخت این وام‌ها تأکید دارد و می‌گوید برنامه منسجمی در این خصوص چیده است.

این ‏در حالی است که برخی کارآفرینان با تردید نسبت به این برنامه‌ها نگاه می‌کنند و برخی ‏دیگر امیدوار به اجرایی شدن آنها هستند. با این همه تقریبا همه کارآفرینان برای بهبود ‏شفافیت در مسیر پرداخت تسهیلات، بر یک «عبارت» تأکید دارند: «انتشار فهرست دقیق بنگاه‌‏های دریافت‌کننده تسهیلات کرونایی.»‏

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.41055s, 20q