ارتقای آموزش‌های اهمیت فرزندآوری سالم و اجتناب از تک فرزندی و بی‌فرزندی

۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ۱۶:۵۱ - کد خبر: 293912
ارتقای آموزش‌های اهمیت فرزندآوری سالم و اجتناب از تک فرزندی و بی‌فرزندی

سلامت نیوز:مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت در سال ۹۳، گفت: با توجه به ابلاغ این سیاست‌ها لزوم تغییر در سیاست‌های جمعیتی و پیشگیری از پیر شدن و حفظ جوانی جمعیت با مد نظر قرار دادن کارآمدی و کیفیت جمعیت مورد تاکید قرار گرفت.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، دکتر اهدایی‌وند به مناسبت روز ملی جمعیت، با اشاره به مهمترین اقدامات دانشگاه در راستای سیاست‌های کلان جمعیتی، ادامه داد: آموزش کارکنان و مردم به منظور فرهنگ‌سازی و آشنا کردن جامعه با پیامدهای پایین بودن نرخ باروری کلی در سطح فردی، اجتماعی و ملی، از جمله اقداماتی است که دانشگاه هم راستا با سیاست‌های کلان انجام داده است.


به گزارش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،اهدایی وند درباره فعالیت‌های دانشگاه برای رسیدن به اهداف سیاست‌های کلی جمعیت، توضیح داد: ارتقای کمی و کیفی آموزش‌های هنگام ازدواج و تدوین مجموعه‌های آموزشی راهنمای جوانان در کلاس‌های آموزشی هنگام ازدواج به منظور رضایت از زندگی زناشویی از جمله فعالیت‌های دانشگاه است.


به گفته وی، ارتقای آموزش‌های اهمیت فرزندآوری سالم و اجتناب از تک فرزندی و بی‌فرزندی نیز در لیست این اقدامات قرار می‌گیرد.


اهدایی‌وند افزود: خدمات ارائه شده در مراکز بهداشت دانشگاه بر روی کاهش میانگین فاصله زمانی بین ازدواج و فرزند اول، کاهش میانگین فاصله زمانی بین فرزندان، ارتقا آگاهی جوانان در زمینه ازدواج سالم و ترویج زایمان طبیعی تمرکز دارد.


وی با تاکید بر لزوم پیشگیری از مرگ کودک، درمان ناباروری و ارتقا مراقبت‌های دوران نوزادی و کودکی، اظهار کرد: ارائه خدمات مراقبت باروری ویژه برای زنان، تاکید بر بارداری‌های سالم و ایمن برای مادر و نوزاد و پیشگیری از سقط‌های عمدی، محوریت ارائه خدمات در مراکز بهداشت دانشگاه به شمار می‌رود.


مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه، از فعالیت ۱۴ مرکز ارائه دهنده خدمت هنگام ازدواج خبر داد و گفت: از اسفند ماه ۹۶، آموزشهای پیش از ازدواج از ۲ ساعت به ۶ ساعت تغییر کرده که آموزش‌ها شامل مباحث بهداشت و سلامت جنسی، اخلاق و احکام اسلامی، حقوق متقابل زوجین و روانشناسی است.


وی افزود: در همین راستا ۶۳ مربی از قوه قضاییه، سازمان تبلیغات اسلامی و روانشناسان بالینی با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تایید و جانمایی شده‌اند و در کنار مربیان بهداشتی مشغول به تدریس هستند.
اهدایی‌وند تعداد زوجین شرکت کننده در کلاس‌های آموزش هنگام ازدواج در سال ۹۸ را ۲۷ هزار و ۲۹۸ زوج اعلام کرد و گفت: درصد مشاوره فرزندآوری در سال ۹۸، برابر با ۸۶,۰۵ درصد است.


مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه، همچنین درباره اقدامات وزارت بهداشت در راستای سیاست‌های کلی جمعیت اظهار کرد: وزارت بهداشت با بازنگری جدی و علمی در سیاست‌های جمعیتی، ضمن ایجاد تغییراتی در برنامه‌های قبلی، رویکردهای جدیدی در راستای سیاست‌ها اتخاذ کرد.


به گفته اهدایی‌وند، در راستای ارتقای نرخ باروری کلی با رویکرد آموزشی در زمینه آموزش پرهیز از تاخیر در ازدواج و فرزندآوری، مشکلات و پیامدهای تک فرزندی و فاصله مناسب بین فرزندان از برنامه‌های جمعیتی در حال اجرای وزارت بهداشت است.


اهدایی‌وند، تصریح کرد: همچنین آموزش پیشگیری از سقط عمدی، تقویت و ارتقای کمی و کیفی آموزش‌های هنگام ازدواج، تهیه محتواهای آموزشی برای خدمات پس از ازدواج به منظور تحکیم بنیان خانواده و افزایش رضایتمندی زوجین و حل مشکلات زوجین در ابتدای زندگی زناشویی، ارائه خدمات مراقبت باروری ویژه در زنان واجد شرایط پزشکی از دیگر برنامه‌ها و اقدامات جمعیتی وزارت بهداشت بوده است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.87369s, 19q