مصرف زیاد ویتامین D در پیشگیری از کرونا تاثیر ندارد

۱۳۹۹/۰۳/۰۲ - ۱۲:۵۰ - کد خبر: 293976
مصرف زیاد ویتامین D در پیشگیری از کرونا تاثیر ندارد

سلامت نیوز: یک متخصص داخلی گفت تاکنون شواهد علمی کافی برای اثبات تاثیر مصرف زیاد ویتامین D بر روی ویروس کرونا وجود ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، فاطمه عباسی افزود: مصرف بیش از اندازه ویتامین D باعث به خطر انداختن سلامتی افراد به‌ویژه بیماریهای خاص مانند افراد با مشکلات کلیوی می‌شود.

وی اظهار کرد: در شرایط کنونی جهت کاهش ویروس کرونا، علاوه‌بر رعایت بهداشت فردی و رعایت فاصله گذاری افراد، تقویت سیستم ایمنی بدن با تغذیه مناسب و فعالیت فیزیکی کافی توصیه می‌شود و به علت رایج بودن کمبود ویتامین D در اکثر افراد و گروه‌های مختلف سنی نقش این ریزمغذی در تقویت سیستم ایمنی بدن، استفاده از مکمل‌های ویتامین توصیه می‌شود.

عباسی ادامه داد: منبع اصلی این ویتامین نور مستقیم خورشید است که توسط یک واکنش شیمیایی وابسته به تابش اشعه فرابنفش در پوست بدن تشکیل می‌شود و در مواد غذایی از جمله ماهی‌های روغنی، زرده تخم مرغ و شیرغنی شده و روغنهای خوراکی غنی شده نیز موجود است.

وی تصریح کرد: ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است برای جذب آن روده فرد باید بتواند چربی خوراکی را هضم و جذب کند، افرادی که مبتلا به هستند نیاز به دریافت ویتامین D بیشتری دارند، زیرا ذخایر چربی بدن آنها مقدار زیادی این ویتامین را در خود نگه می‌دارد، بنابراین افراد چاق تا ۴۰ درصد نیازمند ویتامین D بیشتری نسبت به فردی با وزن متعادل هستند.

این متخصص داخلی گفت: بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت، افرادی که ماهانه یک عدد مکمل ۵۰ هزار واحدی ویتامین D مصرف می کنند باید به همین روال ادامه دهند و کسانی که مکمل این ویتامین را ماهانه مصرف نکرده‌اند نیز ماهانه یک عدد مکمل ۵۰ هزار واحدی آن را مصرف کنند و از خوردن خودسرانه مکمل با دوزهای بالا خودداری کنند.

عباسی خاطرنشان کرد: اشخاصی که با تشخیص پزشک دچار کمبود ویتامین D هستند نیز باید با روش‌های درمانی تجویزشده توسط پزشک معالج خود تحت درمان قرار گیرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
18.13859s, 19q