نامه سرگشاده 36 بسیج علوم پزشکی کشور:

اولین آزمون سخت مجلس یازدهم؛ تعارض میان منافع ملی و صنفی

۱۳۹۹/۰۳/۰۷ - ۱۰:۱۵ - کد خبر: 294113
اولین آزمون سخت مجلس یازدهم؛ تعارض میان منافع ملی و صنفی

سلامت نیوز:بسیج دانشجویی ۳۶ دانشگاه علوم پزشکی کشور در نامه‌ای خطاب به منتخبان دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی علاوه بر نقد عملکرد کمیسیون بهداشت مجلس دهم، مهمترین اولویت های بخش بهداشت و درمان کشور را عنوان نمودند.

به گزارش سلامت نیوز در این نامه اشاره شده است باتوجه به جایگاه قانونی و اختیارات گسترده کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، لازم است افکار عمومی و نخبگان عرصه سلامت نظارت مستمری بر فعالیتهای این کمیسیون داشته باشند. متاسفانه در سالهای اخیر اکثریت مطلق اعضای این کمیسیون را پزشکان و فعالان بخش خصوصی نظام سلامت تشکیل داده‌اند که موجب ایجاد تعارض منافع شدیدی شده است بطوریکه شاهد کارشکنی ها و کم کاری های این کمیسیون مجلس در سالهای اخیر در حوزه بهداشت و درمان بوده ایم.

همچنین عدم توجه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دهم به اولویت های اصلی کشور در ارائه طرح ها، عدم تصویب اکثر طرح های تحقیق و تفحص، نظارت ناکافی بر وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، عدم نظارت کافی بر اجرای قوانین حوزه سلامت از جمله انتقادات وارده بر این کمیسیون در مجلس قبلی بوده است.

در ادامه پیشنهاداتی باتوجه به اولویت های نظام سلامت به منتخبان مجلس یازدهم ارائه شده است. توجه به امر پیشگیری و حفظ سلامت مردم به جای پول پاشیدن در بخش درمان، اصلاح قانون نظام پزشکی و سلب اختیارات حاکمیتی از این سازمان صنفی، توجه ویژه به سیاستهای کلی سلامت و تقنین حول آنها، اصلاح نظام پرداخت به پزشکان، اصلاح طرح تحول نظام سلامت (بخصوص توجه به بیش از دو برابر شدن تعرفه های پزشکی و ورشکستگی بیمه ها پس اجرای این طرح)، اصلاح وضعیت کارورزان پزشکی عمومی و تخصصی، اصلاح نظام دارو و تجهیزات پزشکی کشور با نگاه توسعه صادرات و توجه به کمبود پزشک خصوصا پزشک متخصص در کشور از جمله اولویت های نظام سلامت کشور در سالهای آینده خواهد بود.

در پایان مراکز مطالعاتی نظام سلامت بسیج دانشجویی علوم پزشکی کشور جهت ارائه راهکارهای سیاستی خود به نمایندگان مجلس شورای اسلامی آمادگی خود را اعلام نمودند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.28127s, 19q