جنگل‌های ایران قربانی اختلاف مالی دستگاه‌ها

۱۳۹۹/۰۳/۱۰ - ۱۴:۳۸ - کد خبر: 294298
جنگل‌های ایران قربانی اختلاف مالی دستگاه‌ها

سلامت نیوز:700هکتار از جنگل‌های کشور در یک هفته آتش‌سوزی به خاکستر تبدیل شدند. از هفته گذشته تاکنون 50فقره آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع ایران رخ داد و 4مورد چنان از کنترل خارج شد که معاون فرماندار کهگیلویه و بویراحمد درخواست ورود سازمان مدیریت بحران کشور برای مهار آتش‌سوزی جنگل‌ها را داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،اما چرا جنگل‌های ایران یک هفته است قربانی آتش‌سوزی است و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری از تماس‌های شخصی و اعتبار فردی خود برای خاموش کردن آتش جنگل‌های کشور استفاده کرده تا وزارت دفاع و جمعیت هلال احمر را برای اعزام بالگرد به مناطق صعب العبور آتش گرفته از طبیعت ایران قانع کند؟ ماجرا بر سر 20میلیارد تومان طلب انباشته وزارت دفاع از دولت در مهار و اطفای هوایی آتش‌سوزی‌های جنگلی است که براساس مصوبه هیأت وزیران، سازمان برنامه و بودجه مکلف به تامین آن است و این سازمان بی‌توجه به درخواست‌های مکرر برای تامین اعتبار حفاظت از جنگل‌های کشور تنها 5میلیارد تومان از این مطالبه معوق را پرداخت کرد.


وزارت دفاع بالگرد نمی‌دهد

«وزارت دفاع برای مهار آتش‌سوزی‌های جنگلی کشور بالگرد اعزام نمی‌کند.» این گفته مداوم مسئولان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور است که در یک هفته گذشته بارها شنیده شد و به جایی هم نرسید.4منطقه جنگلی ایران در مناطق زاگرسی خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، کرمانشاه و بوشهر چنان از کنترل خارج شده است که امکان اطفای مردمی آتش وجود ندارد. تنها در منطقه خائیز از اواخر هفته گذشته تا همین عصر دیروز 200هکتار از عرصه‌های جنگلی خاکستر شد و پروازی هم در کار نبود.

در بهبهان خوزستان، آتش در آستانه رسیدن به عرصه‌های طبیعی حفاظت شده است و باز هم خبری از پرواز مداوم بالگردهای اطفای حریق تا مهار کامل آتش نیست. در شهر باستانی شوش، به جای اطفای هوایی جنگـــل‌های خـســـــرج، 20دستــگاه تراکتور اعزام شدند.در بوشهر بالگردها تنها برای اعزام نیرو پرواز کردند و نیروهای پیاده با خاک و بیل به‌مهار آتش رفتند.بیشتر از 700هکتار از انفال متعلق به تمام مردم ایران در یک هفته گذشته در آتش سوخته است و بالگرد نیست.

تنها چند سورت پرواز برای معدود بالگردهای وزارت دفاع و جمعیت هلال‌احمر ثبت شده است که به گفته سرهنگ علی عباس‌نژاد، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، یکی به‌دلیل خرابی در خوزستان زمینگیر شد و آن دیگری هم که هلال‌احمر اعزام کرده بود تنها به هلی‌برد نیروی پیاده اختصاص یافت.عرصه وسیعی از رویشگاه‌های جنگلی ایران در یک هفته گذشته و در حالی طعمه آتش شده‌اند که اختلاف بر سر تامین اعتبار 20میلیارد تومانی برای پرداخت مطالبات معوق وزارت دفاع به‌منظور اعزام بالگردهای اطفای حریق در عرصه‌های طبیعی کشور بالا گرفته و قربانی این اختلاف انفال و منابع طبیعی کشور شد.

همین دیروز،‌تلفن مسئول اطفای حریق هوایی وزارت دفاع از دسترس خارج بود. درحالی‌که 3روز قبل مسئولان وزارت دفاع، سازمان جنگل‌ها و مراتع، ستاد مدیریت بحران کشور، معاون وزیر کشور و... همگی دور یک میز نشستند و با بررسی آتش‌سوزی‌های اخیر بر سر اعزام بالگردهای اطفای حریق به اتفاق نظر رسیدند، اما این‌بار هم بالگردهای اطفای حریق نوشدارو پس از مرگ سهراب شدند و به عرصه‌های جنگلی نرسیدند تا کار چنان بالا بگیرد که معاون فرماندار کهگیلویه و بویراحمد برای اعزام بالگرد التماس کند و درخواست ورود ستاد مدیریت بحران کشور برای جلوگیری از یک فاجعه محیط‌زیستی دهد. محمدعلی آروس به ایسنا گفته بود آتش‌سوزی در کوه خائیز در وضعیت فوق‌العاده بحران قرار گرفته و با آغاز وزش باد شانس مهار آتش از دست می‌رود.


سازمان برنامه پول پرواز را نمی ‌دهد

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اما در گفت‌وگو با همشهری درخصوص پیگیری‌های خود برای اعزام بالگرد به مناطق آتش گرفته کشور گفت: از هفته گذشته تاکنون 8فروند بالگرد به مناطق آتش گرفته اعزام شد که البته برخی از آنها به انتقال نیرو پرداختند.رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ که چه پیگیری‌هایی برای اطفای هوایی جنگل‌های در آتش سوخته کشور دارد، گفت:

سال94 به‌دلیل خشکسالی‌ها و گستردگی آتش‌سوزی‌ها به کمک سازمان جنگل‌ها که مسئولیت حفاظت از انفال را برعهده دارد آمدیم و سال95 مقرر شد یگان بالگردی به 17پایگاه طبیعی اختصاص یابد که این امر انجام شد و مقرر بود هزینه‌های پروازها را سازمان برنامه و بودجه پرداخت کند. متأسفانه سازمان برنامه و بودجه این مبلغ را نداد و هزینه زیادی روی دست وزارت دفاع ماند.

پایان سال98 نیز تنها مبلغ 5میلیارد تومان به‌صورت اوراق در اختیار وزارت دفاع قرار گرفت که با هزینه تنظیم سند و... تنها 3میلیارد تومان دست وزارت دفاع را گرفت. با این حال نیروهای مسلح فعالیت خود را ادامه دادند و 7فروند بالگرد به بهبهان اعزام شد و 2فروند بالگرد نیز به منطقه بوشهر رفت. دیروز هم یک فروند بالگرد به منطقه خائیز اعزام شد.او با اعلام اینکه در این مدت تلاش می‌شد بالگردها به اندازه نیاز به مناطق آتش گرفته اعزام شوند گفت:

هم استاندارها، هم وزیر کشور و هم معاون اول رئیس‌جمهوری و رئیس دفتر رئیس‌جمهور در این خصوص پیگیر بودند و چهارشنبه گذشته هماهنگی‌ با تمام استان‌ها را انجام دادیم و قرار شد تمامی استان‌ها از اعتبارات موجود خود در بحران‌ها استفاده کنند.رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اعلام اینکه در برخی مناطق اختلافات مرزی و روستایی، توسعه زمین‌های زراعی و آتش زدن زمین‌ها برای زراعت بعدی و استفاده از تفرجگاه‌ها و برافروختن آتش، حتی تیراندازی برای شکار عامل آتش‌سوزی‌های وسیع جنگلی می‌شود، اعلام کرد: تعمدی بودن آتش‌سوزی جنگل‌های کشور که منجر به سرایت آتش به مناطق صعب‌العبور شده است، دور از انتظار نیست.


جنگل‌ها در آتش می‌سوزند و بالگردها نمی‌رسند

سرهنگ علی عباس‌نژاد، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اما گفته است: آتشی که هفته گذشته به جان 700هکتار از جنگل‌های ایران افتاد در 4منطقه وسعت پیدا کرد که در گچساران، خائیز، بهبهان و بوشهر افزایش یافت.

او گفت: در دشتستان بوشهر 2روز است که آتش‌ به جان جنگل افتاده و نیاز به اطفای هوایی حریق به‌دلیل صعب‌العبور بودن منطقه است که متأسفانه بالگرد برای اطفا نداده‌اند و تنها یک فروند بالگرد برای هلی‌برد نیرو به این منطقه اختصاص یافت. سرهنگ عباس‌نژاد افزود: وزارت دفاع که بحث هماهنگی بالگردها را انجام می‌دهد معتقد است باید مطالبات دولت به آن وزارتخانه پرداخت می‌شد که نشده است.

آنها گلایه دارند که سازمان برنامه و بودجه اعتبار انباشت‌ شده‌شان برای اطفای حریق جنگل‌ها را پرداخت نکرده است. به گفته فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، به‌نظر می‌رسد سازمان برنامه و بودجه در پرداخت نکردن این مطالبات تعمد دارد وگرنه مگر می‌شود هیأت وزیران دستور پرداخت این مطالبات را داده باشد و این دستور در سازمان برنامه و بودجه اجرا نشود؟


در یک هفته گذشته عرصه وسیعی از رویشگاه‌های جنگلی ایران طعمه آتش شد. اختلاف بر سر تامین اعتبار 20میلیارد تومانی برای پرداخت مطالبات معوق به‌منظور اعزام بالگردهای اطفای حریق در عرصه‌های طبیعی کشور بالا گرفته و قربانی این اختلاف انفال و منابع طبیعی کشور شد

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.43806s, 20q