در نشست خبري دبيركل ستاد مبارزه با موادمخدر تشريح شد

كشف بيش از ۹۵۰ تن موادمخدر در سال 98

۱۳۹۹/۰۴/۰۲ - ۱۰:۲۴ - کد خبر: 295456
كشف بيش از ۹۵۰ تن موادمخدر در سال 98

سلامت نیوز:دبير كل ستاد مبارزه با موادمخدر از كشف بيش از ۹۵۰تن موادمخدر در سال ۹۸ خبر داد و تاكيد داشت كه اين ميزان كشفيات، نسبت به حجم مخدرها و روانگردان‌هاي مكشوفه در سال 97، رشد 21 درصدي داشته و ۸۶درصد اين كشفيات در ۶ استان شرقي كشور اتفاق افتاده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،اسكندر مومني، ضمن اعلام اين خبر، يادآور شد كه قيمت موادمخدر در فروردين ۹۹در مقايسه با فروردين۹۸ به‌طور ميانگين افزايش ۵۰درصدي داشته اما خوشبختانه در سال گذشته، تعداد شهداي مبارزه با موادمخدر ۵۶درصد و تعداد جانبازان مبارزه با موادمخدر ۶۰درصد كاهش داشته كه البته دليل اين موفقيت مورد اشاره، كاهش قابل توجه عمليات رزمي و انتظامي و افزايش چشمگير عمليات مبتني بر اطلاعات براي مبارزه با قاچاق موادمخدر است كه دبير كل ستاد مبارزه با موادمخدر هم در صحبت‌هاي خود اين نكته را مورد اشاره قرار داد و گفت كه حدود۷۴درصدكشفيات ناشي از كار اطلاعاتي بوده است.

مومني كه دو شب قبل هم در برنامه تلويزيوني، هشدار داده بود كه نرخ شيوع مصرف موادمخدر در استان‌هاي خوزستان، كرمان و فارس از ميانگين كشوري بالاتر است، ديروز ضمن اشاره به اينكه در حال حاضر مخدرها و روانگردان‌هاي پرمصرف در كشور به ترتيب، ترياك، حشيش و خانواده كانابيس، شيشه و هرويين است، نسبت به افزايش توليد شيشه در افغانستان ظرف سال‌هاي 97 و 98 و ورود «شيشه افغاني» به كشور ابراز نگراني كرد و يادآور شد كه در سال ۹۸كشفيات شيشه در كشور نسبت به سال 97، افزايش ۴برابري داشته و افزود:

«جلسات ستاد مبارزه با موادمخدر، براساس قانون سالانه حداقل يك‌بار با رياست رييس‌جمهوري تشكيل مي‌شود و سال گذشته هم اعتبار بيمه درمان اعتياد در جلسه با رييس‌جمهوري در بودجه ۹۹ پيش‌بيني شد و در مجلس هم به تصويب رسيد كه با اين تصويب و پيش‌بيني اعتبار، مي‌توان گفت اعتبارات موادمخدر در حوزه درمان افزايش يافته است.»

اظهارات مومني درباره افزايش اعتبارات بيمه درمان اعتياد در حالي بود كه دو روز قبل، فريد براتي سده؛ مديركل توسعه پيشگيري و درمان سازمان بهزيستي كشور در پاسخ به اعتراضات مراكز درماني درباره رسوب بدهي‌هاي سازمان بهزيستي از بابت پرداخت نشدن هزينه درمان يا بستري معتادان خياباني داراي زخم‌هاي باز گفت:«ستاد مبارزه با موادمخدر از سال گذشته 20 ميليارد تومان به سازمان بهزيستي بدهكاري دارد. مجموع بودجه بهزيستي در اين بخش كه ستاد مبارزه با موادمخدر بايد آن را پرداخت مي‌كرد 120 ميليارد تومان بود كه 100 ميليارد از آن پرداخت شده و 20 ميليارد آن باقي مانده است. قرار بود بخشي از اين مبلغ را وزارت كشور پرداخت كند كه اين كار انجام نشد و در خصوص بخش ديگري از اين مبلغ نيز گفته شده كه سازمان برنامه و بودجه پرداخت نكرده است.

امسال هم كه سه ماه از ابتداي سال گذشته با وجود گراني‌ها هنوز پولي به ما پرداخت نشده آن هم در حالي كه مراكز تحت پوشش سازمان از نظر تامين هزينه‌هاي مختلف و حتي خورد و خوراك معتادان در حال درمان، دچار مضيقه هستند. اميدواريم فكري براي پرداخت حداقلي و علي‌الحساب به مراكز داشته باشند چون تا الان حتي يك ريال از ابتداي سال از بودجه مذكور پرداخت نشده و اين شرايط براي مراكزي كه در استان‌هاي در حال فعاليت هستند سخت و زيان‌آور است.

قاعدتا امسال بايد بودجه‌ها، به لحاظ سرانه هم بيشتر شود چون مواد غذايي هم افزايش قيمت داشته و نه تنها بايد سرانه‌ها افزايش يابد بلكه چون قرار است مدت نگهداري معتادان خياباني در مراكز موضوع ماده 16 هم افزايش پيدا كند، فكري به حال اين موضوع شود. قبلا متوسط زمان نگهداري از معتادان خياباني، تا 60 روز بود ولي حالا به 6 ماه رسيده و حتي بنا به تصميم ستاد ملي مقابله با كرونا گفته مي‌شود معتادان خياباني بايد تا يك سال هم در اين مراكز بمانند. به همين دليل بايد به اين هزينه‌ها توجه شود.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.0034s, 20q