لیزردرمانی؛ درمان مكمل بیماری‌های روماتوئیدی

۱۳۹۹/۰۴/۱۶ - ۱۵:۰۲ - کد خبر: 296220
لیزردرمانی؛ درمان مكمل بیماری‌های روماتوئیدی

سلامت نیوز:پزشكان معمولا بیماران روماتوئیدی را با علائم یك كمردرد ساده تا التهاب شدید مفاصل و درجات مختلف درگیری ستون فقرات بكرات می‌بینند. بیماران روماتوئیدی هم معمولا با سه علامت شایع؛ درد، تغییرات آناتومیكی و كاهش دامنه حركت مفاصل مراجعه می‌كنند. آرتریت روماتوئید یك بیماری مزمن و پیش‌رونده با علت ناشناخته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،در درمان این آرتریت از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و داروهای ضدرماتیسم برای كاهش التهاب استفاده می‌شود.از جمله درمان‌های غیردارویی در بیماری آرتریت روماتوئید می‌توان به فیزیوتراپی و لیزردرمانی اشاره كرد. فیزیوتراپی برای حفظ دامنه حركت مفاصل این بیماران و جلوگیری از اختلالات فیزیكی به‌كار می‌رود.

لیزردرمانی كم‌توان یا سرد، بدون تهاجم و بدون ایجاد حرارت، در بیماران آرتریت روماتوئید حاد و مزمن، موجب كاهش خشکی صبحگاهی، برطرف‌كردن اسپاسم و بهبود قدرت عضلانی و برطرف‌كردن درد و تورم و بهبود عملكرد مفاصل در این بیماران خواهد شد. تابش نور لیزر كم‌توان دارای اثرات مثبت ضد‌درد و ضد‌التهاب است و این درمان بدون عارضه بوده و مصرف داروهای مصرفی این بیماران را كاهش خواهد داد. میزان شیوع آرتریت روماتوئید در حدود یك درصد جمعیت بالغین است.

لیزردرمانی همچنین دارای تاثیرات مثبت بر سایر بیماری‌های روماتولوژی مانند فیبرومیالژی، استئوآرتریت و آرتریت پسوریاتیك است.با لیزردرمانی در بیماران روماتوئیدی، كاهش فاكتورهای التهابی در خون را در بررسی آزمایشگاهی خواهیم داشت. لیزردرمانی موجب بهبود قابل توجه بالینی در دامنه حركت مفصل، تورم و مدت زمان راه‌رفتن می‌شود.

درد و حساسیت مفصل كاهش می‌یابد و زمان راه‌رفتن نیز بهبود می‌یابد.گاهی حتی پس از اولین جلسه لیزردرمانی كم‌توان درد بیمار كاهش می‌یابد. تعداد جلسات لیزردرمانی مورد نیاز بیماران در موارد حاد كمتر از موارد مزمن است.كاهش درد و بهبود دامنه حركتی موجب بهبود كیفیت زندگی این بیماران خواهد شد.

لیزرتراپیست برای درمان التهاب یك مفصل از تابش مستقیم از سطح پوست به فضای مفصلی مورد نظر استفاده می‌كند.لیزردرمانی از درمان‌های مؤثر در بازتوانی عملكرد مفاصل در بیماران روماتوئیدی است و در مراحل اولیه این بیماری توصیه به شروع لیزردرمانی كم‌توان می‌شود.‌

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.18859s, 20q