افزایش چشمگیر بستری‌های کرونا

۱۳۹۹/۰۴/۱۹ - ۱۲:۴۰ - کد خبر: 296408
افزایش چشمگیر  بستری‌های کرونا

سلامت نیوز:متخصص بيماري‌هاي عفوني بيمارستان طالقاني با اشاره به فرسودگي و خستگي کادر درمان، تاکيد کرد: بايد با رعايت اصول بهداشتي و در نظر گرفتن راهکارهاي مناسب، روند ابتلا به کرونا را تدريجي کرد؛ چراکه با وجود خستگي کادر درمان، اگر اين روند تصاعدي کاهش پيدا نکند، سيستم و نظام سلامت توان احياي خود از نظر تجهيزاتي و نيروي انساني را از دست مي‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،دکتر افشين محمد عليزاده، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با هشدار نسبت به بالا بودن روند ابتلا به کرونا طي چند وقت اخير، گفت: در اين موج جديد، متاسفانه شاهد ابتلا و درگيري شديد مردم از همه گروه‌ها به خصوص جوانان، سالخوردگان و افراد داراي بيماري‌هاي زمينه‌اي هستيم. وي با اشاره به سرعت بالاي انتقال کروناويروس، اظهار کرد: با افزايش درصد ابتلا، تعداد افراد نيازمند بستري در بيمارستان‌ها نيز افزايش چشمگيري داشته، به گونه‌اي که بيمارستان‌ها با محدوديت تخت بستري و ازدياد بار مراجعه روبرو هستند و ادامه اين روند نظام درماني کشور را دچار چالش مي‌کند.


فاصله‌گذاري و استفاده از ماسک
وي ضمن بررسي علل بروز اين شرايط بحراني در تهران و برخي ديگر از استان‌هاي کشور، گفت: عدم رعايت دستورالعمل‌هاي بهداشتي، فاصله‌گذاري اجتماعي و عدم پوشش ماسک از مهم‌ترين علل اين مساله است؛ در حالي‌که فاصله‌گذاري و استفاده از ماسک در تمام دنيا به عنوان دو اصل پيشگيري مطرح شده و جواب خود را پس داده است. عليزاده با تاکيد بر اينکه افراد بايد خروج از منزل در مواقع غيرضروري را محدود کنند، گفت: اگر اين توصيه‌ها در کنار اصول بهداشتي، حفاظتي و فاصله‌گذاري‌ها رعايت نشود، مطمئنا درگيري‌ها و ميزان ابتلا به صورت تصاعدي افزايش پيدا مي‌کند و وضعيت حادتر خواهد شد.


کرونا علائم باليني متنوعي دارد
اين متخصص عفوني با تاکيد بر اينکه کروناويروس علائم باليني بسيار متنوعي دارد و نمي‌توان تنها چند علامت محدود را به کرونا نسبت داد، گفت: طيف اين علائم مي‌تواند از تب خفيف، ضعف‌و‌بي‌حالي، درد شکم به همراه اسهال کوتاه مدت، خستگي، سردرد، بدن‌درد و... متغير باشد. وي با بيان اينکه برخلاف اوايل اپيدمي، سرفه و گلودرد تنها علامت اصلي کوويد 19 نيستند، گفت:

اين علائم نسبت به اسفند ماه کمتر شده و علايم ديگري به آن اضافه شده است، حتي گاهي مشاهده مي‌شود که سي تي اسکن ريه نرمال است، اما تست PCR فرد مثبت مي‌شود، ‌ممکن است فرد شکايت تنفسي نداشته باشد، اما مبتلا به کرونا باشد، بنابراين مشاهده مي‌شود که علايم کروناويروس متنوع بوده و افراد مبتلا و مشکوک به ابتلا حتما بايد تا 14 روز در قرنطينه بمانند.


افزايش درصد ابتلاهاي خانوادگي
وي با تاکيد بر رعايت اصول قرنطينه خانگي و ضمن هشدار نسبت به افزايش درصد ابتلاهاي خانوادگي طي يک ماه اخير، عنوان کرد: براي پيشگيري از انتقال بيماري به ساير اعضاي خانواده، فرد بيمار بايد در طول قرنطينه 14 روزه در يک اتاق جداگانه از ساير اعضاي خانواده باشد، در صورت امکان از سرويس دستشويي جداگانه استفاده کند و اگر امکان آن وجود ندارد حتما سرويس را ضدعفوني کند.

همچنين استفاده از ظروف يک‌بار مصرف براي فرد بيمار و کاهش ارتباط و تعامل با ساير اعضاي خانواده، از ديگر مواردي است که بايد در قرنطينه‌هاي خانوادگي مورد توجه قرار گيرد. عليزاده در ادامه با اشاره به افزايش درصد ابتلا به کرونا در جوانان به نسبت روزهاي اول شيوع بيماري، اظهار کرد: در ابتدا مطرح مي‌شد که جوانان به خاطر داشتن سيستم ايمني قوي‌تر کمتر مبتلا مي‌شوند و در صورت ابتلا نيز فرم خفيف بيماري را مي‌گيرند، درحاليکه چيزي که امروز در بيمارستان‌ها مشاهده مي‌شود ابتلاي درصد بيشتري از جوانان بوده و به همين نسبت نيز تعداد جوانان مبتلا به فرم شديد بيماري افزايش پيدا کرده است.

اين متخصص عفوني عنوان کرد: تمام اين اطلاعات هشدارهايي است براي افزايش آگاهي مردم و رعايت بيشتر اصول بهداشتي و حفاظتي، ‌بايد بتوانيم با در نظر گرفتن راهکارهايي از ميزان ابتلا و بار بيماري بکاهيم و بدانيم که اين مهم تنها با رعايت اصول و دستورالعمل‌هاي بهداشتي محقق مي‌شود.


مردم تخلفات بهداشتي را گزارش کنند
عليزاده با تاکيد بر رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در اماکن و مشاغل پرخطر مانند آرايشگاه‌ها، رستوران‌ها و باشگاه‌هاي ورزشي و همچنين افزايش نظارت بر عملکرد اين واحدها، گفت: در تمام دنيا مردم جزو بهترين ناظران بر عملکرد واحدها محسوب مي‌شوند، بنابراين در کنار افزايش نظارت‌ها از سوي کارشناسان بهداشت محيط، مردم نيز بايد بر عملکرد واحدها و اماکن و اصناف و رعايت اصول بهداشتي و پروتکل‌ها در اين واحدها نظارت کنند و تخلفات احتمالي را گزارش کنند.

وي ادامه داد: البته سيستم نظارتي نيز بايد قاطعانه به اين شکايت‌ها رسيدگي کرده و قانونا با اصناف و واحدهاي متخلف برخورد کند، مطمئن باشيد که اگر اين نظارت‌ها و رعايت دستورالعمل‌ها به صورت جدي دنبال نشود، وضعيتي بسيار وخيم‌تر از شرايط کنوني پيش رو خواهيم داشت. اين عضو هيات علمي دانشگاه با بيان اينکه ظرفيت درماني کشور بسيار محدود است، گفت:

اگر اين اصول و پروتکل‌ها رعايت نشود و وضعيت کنوني و افزايش تصاعدي ميزان ابتلا مهار و کنترل نشود، متاسفانه پذيرش بيماران جديد و رسيدگي به بيماران بدحال امکان‌پذير نخواهد بود و همين مسئله به افزايش آمار مرگ و مير منجر مي‌شود. عليزاده همچنين با اشاره به فرسودگي و خستگي کادر درمان، اذعان داشت: بايد با رعايت اصول بهداشتي و در نظر گرفتن راهکارهايي، روند ابتلا را تدريجي کنيم، چراکه با وجود خستگي کادر درمان، اگر اين روند تصاعدي کاهش پيدا نکند، سيستم و نظام سلامت توان احياي خود از نظر تجهيزاتي و نيروي انساني از دست مي‌دهد.

به گفته اين متخصص عفوني، ادامه اين روند و عدم احياي سيستم درمان، نه تنها نظام سلامت را با بحران جدي روبه‌رو مي‌کند، بلکه در اين ميان اولين گروهي که صدمه مي‌بينند بيماران بدحال و در نتيجه افزايش ميزان مرگ‌و‌مير در جامعه خواهد بود. وي همچنين با اشاره به خطرات ناشي از بروز و گسترش بيشتر بيماري در فصل پاييز و همزماني آن با شيوع آنفولانزاي فصلي، گفت:

متاسفانه زماني که ويروس در فصل گرما با اين شدت و حدت در حال انتشار است، قطعاً در فصل سرد سال با توجه به سرمادوست بودن ويروس، ميزان ابتلا بالاتر مي‌رود. در حالي‌که با فرهنگ‌سازي صحيح و نهادينه‌سازي رعايت اصول بهداشتي و فاصله‌گذاري‌ها، مي‌توان ميزان ابتلا را تا ميزان بسيار قابل‌توجهي کاهش داد؛ تنها راهکار در شرايط فعلي رعايت بيش از پيش اصول بهداشتي و فاصله‌گذاري‌هاست.

اين متخصص عفوني بيمارستان طالقاني در بخش ديگر گفت‌و گو با بيان اينکه بروز علائم متنوع کرونا ويروس ارتباطي با سن و جنس افراد ندارد،‌ اظهار کرد: علائم کرونا بسته به سن و جنس افراد تغيير نمي‌کند، بلکه کرونا ويروس طيفي از علائم ايجاد مي‌کند که مي‌تواند هم در جوانان و هم در سالمندان يا زنان و مردان بروز پيدا کند و مختص سن و جنس خاصي نيست.


افزايش بروز بيماري در کودکان
وي با بيان اينکه بروز بيماري در کودکان نسبت به موج اول افزايش پيدا کرده است، ادامه داد: کوويد 19 بيشتر با علائم گوارشي در کودکان بروز مي‌يابد و علائم تنفسي اين بيماري در کودکان کمتر گزارش شده است. بنابراين خانواده‌ها بايد هوشيار باشند و اصول بهداشتي و حفاظتي را بيش از پيش درباره کودکان رعايت کنند.

عليزاده همچنين با اشاره به پروسه درمان اين بيماري نيز خاطرنشان کرد: در زمينه درمان بيماران بدحال و موارد پيشرفته توفيقات خوبي داشته‌ايم و در اين ميان برخي ترکيبات دارويي استفاده شده پاسخ مطلوبي داده است. همچنين برخي ترکيبات دارويي و پروتکل‌هاي درماني نيز تاييديه FDA گرفته‌اند که اميدواريم هرچه سريع‌تر در مرکز درماني توزيع شود تا بتوان شانس درمان بيماران بدحال را ارتقا داد. عليزاده در خاتمه خطاب به مردم توصيه کرد:

تا مي‌توانيد مراجعات غيرضروري خود در خارج از منزل را محدود کنيد و در صورت اجبار براي خروج از منزل حتما از ماسک استفاده کرده و اصول بهداشت و شست‌وشوي دست را به عنوان اولين اصل پيشگيري از بروز بيماري و عفونت جدي بگيريد. اصولي که در تمام دنيا به کنترل و مهار بيماري منجر شده ولي متاسفانه در کشور ما به دليل عدم رعايت و جدي نگرفتن، به بروز موج دوم بيماري منتهي شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.16862s, 20q