تداوم ورود آزادانه افراد بدون ماسک به مترو و اتوبوس

۱۳۹۹/۰۴/۲۱ - ۱۲:۱۵ - کد خبر: 296467
تداوم ورود آزادانه افراد بدون ماسک به مترو و اتوبوس

سلامت نیوز:آمار ابتلاي كوويد 19 در جهان مرز 12 ميليون نفر را هم رد كرد. تا ظهر ديروز و بنا به گزارش سازمان جهاني بهداشت، تعداد كل مبتلايان كوويد 19 در جهان به 12 ميليون و 15 هزار و 193 نفر افزايش يافت و تعداد فوت‌شدگان اين بيماري ويروسي هم به 549 هزار و 247 نفر رسيد در حالي كه هشدار روز پنجشنبه سازمان بهداشت جهاني درباره سبك‌تر شدن وزن ويروس و پررنگ شدن خطر سياليت ويروس در هوا، حالا ترس‌هاي جديدي را رقم زده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،اين هشدار جديد كه نشانه تغيير فعاليت و ماهيت ويروس كروناست در گزارش روزنامه نيويورك‌تايمز منتشر شد و گزارش اين نشريه با استناد به هشدار سازمان جهاني بهداشت حكايت از آن داشت كه: «قطرات حاوي ويروس كرونا مي‌تواند در فضاهاي سرپوشيده از طريق هوا نيز منتقل شود و كساني كه مدت طولاني در چنين فضاهايي بدون تهويه كافي حضور داشته باشند، ممكن است در خطر آلوده شدن به اين ويروس قرار گيرند.

اكنون سازمان جهاني بهداشت بر اين باور است كه ممكن است، علت شيوع كوويد ۱۹ در برخي اماكن مثل رستوران‌ها يا عبادت‌گاه‌ها كه افراد در آن صحبت مي‌كنند يا آواز مي‌خوانند همين امكان انتقال آن از طريق ذرات هواپخش باشد. با اين وجود، اين سازمان همچنان ذرات و قطرات درشتي را كه از طريق سرفه يا عطسه پراكنده شده و از راه تنفس وارد بدن مي‌شود و تماس با افراد آلوده را به عنوان عامل عمده انتقال ويروس كرونا مي‌داند.»

تا قبل از اين هشدار تمام نگراني‌ها، محدود به انتقال كوويد 19 از طريق قطرات تنفسي منتشر شده از عطسه و سرفه مبتلايان در فاصله يك يا دو متري بود و گفته مي‌شد كه رعايت اولين توصيه‌هاي بهداشتي مانند استفاده از ماسك در اماكن عمومي و شست‌و‌شوي مكرر دست‌ها با آب و صابون نقش بسيار موثري در پيشگيري از ابتلا به اين بيماري ويروسي دارد.

حالا با اين هشدار جديد در واقع هيچ نقطه‌اي از زمين؛ حتي محيط خانه هم از نفوذ و پراكنش اين ويروس در امان نيست و حتي مي‌توان اين فرضيه نگران‌كننده را جدي تلقي كرد كه خانه‌نشيني هم به مصونيت از ابتلا به كوويد 19 كمك نمي‌كند مگر آنكه استفاده از ماسك به يك اجبار شبانه‌روزي تبديل شود.


در جهان چه خبر است؟

شيوع بيماري، هيچ يك از كشورها را در امان نگذاشته است. آمار منتشر شده در سايت سازمان بهداشت جهاني نشان مي‌دهد كه تعداد مبتلايان با سرعتي نگران‌كننده‌تر از ماه قبل رو به افزايش است. تا ظهر ديروز تعداد مبتلايان 2 كشور(امريكا و برزيل) از مرز ميليون نفر، دو كشور(هند و روسيه) از مرز 500 هزار نفر و 6 كشور(پرو، شيلي، انگليس، مكزيك، ايران و اسپانيا) از مرز 200 هزار نفر رد شده در حالي كه اين تعداد ابتلا، آمار موارد شناسايي شده مبتلايان در هر كشور است اما تعداد واقعي بيماران در هر كشور قطعا بسيار بيش از اين خواهد بود چراكه بنا به اعلام كارشناسان سازمان بهداشت جهاني، تعداد زيادي از افراد، ناقلان بدون علامت هستند و تعداد بسيار زيادي هم علائم بسيار خفيفي دارند كه حتي درباره ابتلاي خود دچار ترديد نمي‌شوند.

اين موضوع از اولين روزهاي شيوع ويروس كرونا در ايران هم مورد هشدار برخي كارشناسان غيردولتي بود و در ايامي كه گفته مي‌شد، نرخ مرگ اين بيماري 2 الي 3 درصد است اين كارشناسان پيش‌بيني مي‌كردند كه اين ضريب براي ايران حدود 4 باشد و به استناد همان ضريب تخمين مي‌زدند كه 40 برابر تعداد كل متوفيان، مبتلاي كوويد 19 در كشور داريم كه هنوز به ‌طور كامل شناسايي نشده‌اند و حالا با آمار ابتلاي 252 هزار و 720 نفري و آمار فوت 12 هزار و 447 نفري در ايران به استناد همين ضريب اوليه، مي‌توان تخمين زد كه تعداد مبتلايان نزديك به 500 هزار نفر باشد.

كل جهان: 12 ميليون و 15 هزار و 193 مبتلا، 549 هزار و 247 مرگ

امريكا: 3 ميليون و 38 هزار و 325 مبتلا، 131 هزار و 884 مرگ

برزيل: يك ميليون و 713 هزار و 160 مبتلا، 67 هزار و 964 مرگ

هند: 767 هزار و 296 مبتلا، 21 هزار و 129 مرگ

روسيه: 707 هزار و 301 مبتلا، 10 هزار و 843 مرگ

پرو: 312 هزار و 911 مبتلا، 11 هزار و 133 مرگ

شيلي: 306 هزار و 216 مبتلا، 6 هزار و 682 مرگ

انگليس: 286 هزار و 983 مبتلا، 44 هزار و 517 مرگ

مكزيك: 275 هزار و 3 مبتلا، 32 هزار و 796 مرگ

ايران: 252 هزار و 720 مبتلا، 12 هزار و 447 مرگ

اسپانيا: 252 هزار و 513 مبتلا، 28 هزار و 396 مرگ در ايران چه خبر است؟ بنا به اعلام ظهر ديروز سخنگوي وزارت بهداشت به دنبال شناسايي 2 هزار و 262 بيمار جديد، تعداد كل مبتلايان كوويد 19 در كشور به ۲۵۲ هزار و ۷۲۰ نفر رسيد و با فوت ۱۴۲ بيمار كوويد ۱۹ تعداد متوفيان اين بيماري ويروسي در كشور به ۱۲ هزار و ۴۴۷ نفر افزايش يافت.

به گفته سيماسادات لاري، استان‌هاي خوزستان، هرمزگان، بوشهر، كرمانشاه، كردستان، ايلام، آذربايجان‌هاي غربي و شرقي و خراسان رضوي در وضعيت قرمز قرار دارند و شرايط استان‌هاي تهران، اصفهان، مازندران، گلستان، البرز، كرمان، يزد، سيستان و بلوچستان، همدان و اردبيل به وضعيت هشدار رسيده است.

در حالي كه حالا تمام مسوولان كشوري براي اجرايي شدن الزام استفاده از ماسك به عنوان مهم‌ترين راهكار پيشگيرانه از ابتلا به كوويد 19 متفق شده‌اند و از 15 تير ماه هم استفاده از ماسك در تمام دواير دولتي و خصوصي و اماكن عمومي مناطق قرمز با دستور ستاد ملي مقابله با كرونا اجباري شده و در اين مناطق برخي محدوديت‌ها براي صنوف غيرضروري هم دوباره به اجرا درآمده، ظرف روزهاي گذشته شواهد متعددي از ناديده گرفته شدن اين الزام و تردد آزادانه و بدون ممنوعيت بسياري از شهروندان در تمام مناطق قرمز مشاهده مي‌شد.

شهروندان تهران البته سردمدار اين بي‌توجهي‌ها هستند. با وجود آنكه حالا تعداد افرادي كه در كوچه و خيابان و وسايل حمل و نقل عمومي، ماسك بر صورت دارند، افزايش يافته اما تصوير نگران‌كننده ورود آزادانه افراد بدون ماسك به مترو و اتوبوس‌هاي درون شهري همچنان قابل مشاهده است.

روز چهارشنبه در پايانه اتوبوس‌هاي تندروي ميدان انقلاب شاهد ورود آزادانه مسافران بدون ماسك بود علاوه بر آنكه مامور كنترل ايستگاه هم ماسكي بر صورت نداشت و در پاسخ به اعتراض بهانه برداشتن ماسك براي نوشيدن آب را مطرح كرد. نقض و ضعف جدي در نظارت‌ها همچنان باقي است و به نظر مي‌رسد تا زمان وجود اين اشكال نگران‌كننده، كرونا با مردم ايران خواهد ماند.

در حالي كه حالا تمام مسوولان كشوري براي اجرايي شدن الزام استفاده از ماسك به عنوان مهم‌ترين راهكار پيشگيرانه از ابتلا به كوويد 19 متفق شده‌اند و از 15 تير ماه هم استفاده از ماسك در تمام دواير دولتي و خصوصي و اماكن عمومي مناطق قرمز با دستور ستاد ملي مقابله با كرونا اجباري شده و در اين مناطق برخي محدوديت‌ها براي صنوف غيرضروري هم دوباره به اجرا درآمده، ظرف روزهاي گذشته شواهد متعددي از ناديده گرفته شدن اين الزام و تردد آزادانه و بدون ممنوعيت بسياري از شهروندان در تمام مناطق قرمز مشاهده مي‌شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.11829s, 20q