مدیر پرستاری بیمارستان نورافشار تهران مطرح کرد:

فکر خستگی کادر درمان باشید ‏

۱۳۹۹/۰۴/۲۳ - ۱۶:۳۹ - کد خبر: 296603
فکر خستگی کادر درمان باشید ‏

سلامت نیوز:کادر پزشکی بیمارستان نور افشار از همان روز نخست آستین‌ها را بالا زد تا بتواند تمام ‏توان خود را برای مواجهه با این بیماری به کار بگیرد کرونا تا به حال بیش از ١٢‌میلیون نفر را گرفتار و مهر فوتی بر شناسنامه بیش از ‏‏٥٠٠‌هزار نفر در دنیا حک کرده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند ، مدیر پرستاری بیمارستان نورافشار معتقد است این ویروس ‏تا پایان امسال میهمان ناخوانده جامعه جهانی ازجمله ایران است و برای مبارزه با آن همه باید توصیه‌‏های بهداشتی را جدی بگیرند زیرا تلفات انسانی و بار اقتصادی، اجتماعی و روانی این بیماری روز به روز بیشتر خواهد شد. کرونا تا به حال ٢٨بار جهش ژنتیکی داشته و هر روز روی جدیدی از خود به دنیا نشان می‌دهد.

نگرانی این پرستار از آغاز فصل سرما و اضافه شدن ‏بیماری‌های تنفسی فصلی است که شدت و آثار نامطلوب اپیدمی را بیشتر خواهد کرد. اما خستگی کادر ‏درمان موضوع دیگری است که مدیر بخش پرستاری بیمارستان نورافشار در گفت‌وگو با «شهروند» به ‏آن تأکید می‌کند. به گفته او خستگی کادر پزشکی و بهداشتی که ماه‌هاست بی‌وقفه در خدمت بیماران ‏جانفشانی می‌کنند شرایط را پیچیده‌تر خواهد کرد به همین دلیل باید کمی به فکر خستگی کادر درمان ‏بود. ‏


در گذشته نه چندان دور، بشر در برابر اپیدمی‌ها بسیار دست و پا بسته بود و چون واکسن و ‏روش‌های مقابله با اپیدمی وجود نداشت، اپیدمی‌ها به قدری کشت و کشتار می‌کردند تا دیگر فرد ‏حساسی در جامعه باقی نمی‌ماند. یعنی برای خاموش شدن اپیدمی باید ایمنی به صورت طبیعی در افراد ‏ایجاد می‌شد، نظیر اپیدمی‌هایی مانند آبله که تا قبل از کشف واکسن، در جامعه بسیاری از افراد را مبتلا ‏می‌کرد و عده‌ای بر اثر ابتلا فوت می‌کردند و عده‌ای جان سالم به در می‌بردند تا رفته‌رفته اپیدمی ‏خاموش می‌شد.

در آن دوران چیزی به نام بیمارستان وجود نداشت و افرادی که مشکوک به ابتلا بودند ‏در جایی مانند قلعه محبوس می‌شدند و به علت مواجهه با افرادی که بیماری‌های متنوعی داشتند، مرگ ‏آنان زودتر فرا می‌رسید. اما زمان هر چه پیش رفت علم انسان نیز در کنار آن افزایش پیدا کرد ‏و سبب شد واکسن‌های مختلفی ساخته شود و جامعه در برای اپیدمی‌ها سپر مقابله‌ای داشته باشد.

‏مدیریت پرستاری بیمارستان نورافشار معتقد است این اپیدمی‌ها شرایط بسیار بدی ایجاد می‌کنند. ویروس کرونا که در‌سال ۲۰۱۹ در جهان به پاندمی تبدیل شد نیز از نوع اپیدمی‌هایی است که ‏الگوی آن به شکل حاد پیش رونده و تهدید‌کننده است. زیرا در یک دوره کوتاه در بدن فرد ‏مستقر می‌شود و در مدت حدود دو تا سه هفته ایجاد بیماری می‌کند.

این بیماری از نوع مزمن نیست و ‏اپیدمی آن پیش رونده است، زیرا از یک دوره زمانی شروع می‌شود و روند افزایشی پیش می‌گیرد تا ‏به سطح پلاتو برسد و بعد اگر تمهیدات لازم انجام گیرد، رو به خاموشی می‌رود. درحال حاضر در ‏دوره پیک دوم قرار گرفته‌ایم و اگر این شرایط با کمک مردم تغییر نکند تا دو‌سال آینده با این بیماری ‏باید دست و پنجه نرم کنیم.

‏ بنفشه حیدری، مدیر پرستاری بیمارستان نورافشار تهران برای «شهروند» توضیح می‌دهد که از بهمن ماه ‏سال گذشته وقتی بیمارانی با علایم آنفلوآنزا در بیمارستان بستری می‌شدند با نکته عجیبی روبه‌رو شدیم ‏و آن هم این بود که این بیماران علایم آنفلوآنزا را داشتند اما آزمایش‌ها وجود ١‏ H١N‏ را منفی اعلام می‌‏کرد که بعد فهمیدیم این بیماری کووید- ١٩ است. ‏به گفته او بیمارستان نور افشار که زیر مجموعه جمعیت هلال‌احمر است از همان روزهای اول اپیدمی ‏بر اساس وظیفه ذاتی‌اش به میدان آمد زیرا وظیفه جمعیت هلال‌احمر همراهی در مشکلات است.

هر جا ‏مشکلات و دردسر و بلایا وجود دارد جمعیت هلال‌احمر هم حضور پر رنگ دارد و در زمان کرونا نیز این ‏جمعیت با تمام توان پای کار بود.کادر پزشکی بیمارستان نورافشار هم از همان روز نخست آستین‌ها ‏را بالازد تا بتواند تمام توان خود را برای مواجهه با این بیماری به کار بگیرد.

‏حیدری توضیح می‌دهد که اسفند ماه که بحث کرونا مطرح شد این بیماری ناشناخته بود و همه از این ‏ویروس می‌ترسیدند، فرقی نمی‌کرد کادر درمان باشی یا مردم عادی، شرایط برای همه یکسان بود و ‏این موضوع سبب می‌شد بحث همه‌گیری این بیماری افزایش پیدا کند. در روزهای نخست‌سال جدید ‏بیمارستان نورافشار بیمارستان کرونایی شد و تمام بخش‌ها به بیماران کووید- ١٩ اختصاص پیدا کرد.

در ‏این میان برخی از کادر درمان نیز درگیر این بیماری شدند و ما یکی از پزشکان خود را از دست دادیم. ‏کرونا پیر و جوان برایش فرقی نمی‌کرد و حتی نیروهای ستادی ما نیز درگیر این بیماری شدند. برای ‏مقابله با این بیماری تمام مرخصی‌ها لغو شد و همه پرسنل در بیمارستان حاضر شدند تا بتوانند با ‏کمک هم از میزان مرگ‌ومیر در بیمارستان بکاهند.

‏ به اعتقاد او کرونا هر روز روی جدیدی از خود نشان می‌دهد گاهی پیرمردی نودوهفت‌ساله که با وضع ‏بد به بیمارستان منتقل شده است، خوب می‌شود اما جوان سی‌وپنج‌ساله‌ای را که هیچ مشکل زمینه‌ای نداشته از دست می‌دهیم. سکته‌های قلبی و مغزی زیادی رخ داد و اینها از عوارضی بود که کرونا با خود ‏به همراه داشته است.‏


کرونا تعارف ندارد

کرونا تعارف ندارد، فرقی نمی‌کند پیر یا جوان باشید یا کودک. گاهی چنان گریبان فرد را می‌گیرد که ‏رهایی از آن ممکن نیست. مدیر پرستاری بیمارستان نور افشار تأکید می‌کند که حالا خودتان تصور کنید ‏چه فشار روحی و روانی روی کادردرمان است. آنها درحال حاضر شرایط بسیار سختی را سپری می‌‏کنند که این وضع کادر درمان را سخت‌تر می‌کند. هر روز علایم بالینی این بیماری تغییر می‌کند. تا ‏پیش از این تب و سرفه و مشکلات ریوی این بیماری را از سایر بیماری‌ها متمایز می‌کرد اما امروز ‏عوامل گوارشی، اسهال و استفراغ و علایم پوستی نیز به آن اضافه شده است.‏


مردم سهل انگارند

سهل انگاری مردم موضوعی است که حیدری به آن اشاره می‌کند و می‌گوید یکی از مشکلاتی که ما ‏را به پیک دوم و سوم می‌رساند رعایت نکردن نکات بهداشتی از جانب مردم است. بارها و بارها از طریق ‏رسانه‌ها، بحث فاصله‌گذاری اجتماعی مطرح شده است اما باز هم شاهد شلوغی مترو و اتوبوس‌ها ‏هستیم و می‌بینیم مردم حتی به مراسم عروسی و عزا می‌روند که این خود مهم‌ترین معضل است. عبور ‏از این بحران نیاز به همراهی و همکاری همه مردم دارد و نباید به این موضوع فکر کنیم که اگر من ‏ماسک نزنم اتفاقی نمی‌افتد. همه باید در کنار هم حرکت کنند تا بتوانند غول کرونا را شکست دهند، در ‏غیر این صورت شاهد موارد بیشتر ابتلا و متأسفانه مرگ عزیزان‌مان خواهیم بود.‏


وظیفه ما در برابر کرونا چیست؟

فقط کافی است چند دستورالعمل را رعایت کنیم تا بتوانیم در برابر کرونا مصون بمانیم. زدن ماسک، ‏رعایت فاصله با دیگران و جلوگیری از ترددهای نابجا اهمیت زیادی دارد. با رعایت این اصول ‌می‌توان ‏میزان مرگ‌ومیر و ابتلا را به شدت کاهش داد. اهمیت این مسأله تا جایی است که اگر دو فرد مبتلا و ‏غیرمبتلا به هم برسند، در صورت نبود ماسک احتمال انتقال بیماری ۷۰‌درصد و در صورت استفاده ‏از ماسک ۱.۵‌درصد خواهد بود.

شواهد نشان می‌دهد که زور این ویروس که ١٠گرم از آن تمام دنیا را ‏به هم ریخته است به همه ما می‌چربد و درحال حاضر زمان زور آزمایی در برای این ویروس نیست و ‏باید تا آنجا که می‌توان از مواجهه با آن دوری کرد. زیرا سیستم ایمنی افراد با هم متفاوت است و گاهی ‏ممکن است افرادی را که بیماری زمینه‌ای ندارند اما مقاومت بدن‌شان پایین است از پای دربیاورد. ‏حیدری می‌گوید از مردم خواهش می‌کنم همه با هم متحد شوند زیرا کرونا بحران یک منطقه و کشور ‏نیست و همه دنیا با آن درگیر است.

هر فرد به نوبه خود باید موارد را رعایت کند تا بساط این ویروس ‏هر چه زودتر در دنیا برچیده شود. ‏این پرستار ادامه می‌دهد که کادر درمان و سایر ارکان نظام سلامت طی پنج ماه گذشته با تمام توان وضع ‏بیماران سخت کرونایی را مدیریت کرده‌اند و امروز بسیار خسته و فرسوده هستند، لذا توجه نکردن به این ‏مسأله و نداشتن برنامه‌ریزی برای کنترل روند ابتلای بیماران کرونایی می‌تواند نظام سلامت و پاسخگویی ‏درمانی وزارت بهداشت را با چالشی جدی روبه‌رو کند‎.‎‏

مدیریت و کنترل این شرایط مستلزم همکاری ‏همه ارکان جامعه برای کاهش میزان ابتلا و ایجاد فرصتی برای احیا، بازسازی و تجدید قوای کادر ‏درمان است تا بتوانند با شرایط بهتری بیماری و اپیدمی کرونا را مدیریت کنند.

‏حیدری معتقد است کرونا جدی است و نباید آن را شوخی بگیریم، کرونا کشنده است و می‌تواند انسان‌ها را ‏خیلی سریع از بین ببرد، بنابراین باید آن را جدی بگیریم و برای این مسأله برنامه‌ریزی ‏کنیم‎. مهم‌ترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم رعایت بهداشت است. با مشاهده نمودار در اسفندماه میزان ‏ابتلا به کرونا کمتر بود، پروتکل‌های بهداشتی بیشتر رعایت می‌شد اما درحال حاضر که متأسفانه شیوع ‏بالاتری نیز داریم ساده‌ترین راه استفاده از ماسک در مکان‌هایی است که تجمع زیاد می‌شود‎.‎‏

رعایت ‏پروتکل‌های بهداشتی در شرایط گسترش ویروس کرونا امری اجتناب‌ناپذیر است‌ و در اصل استفاده از ‏ماسک جزو حقوق اجتماعی افراد محسوب می‌شود. افرادی که به پروتکل‌های بهداشتی بی‌تفاوت‌اند ‏سلامت خود و جامعه را به خطر می‌اندازند‎.‎‏ زمانی که یک فرد از ماسک استفاده نمی‌کند نه‌تنها ‏سلامت خود بلکه سلامت سایر افراد را نیز به خطر می‌اندازد. ممکن است یک فرد ناقل ویروس بوده و ‏با رفت‌وآمد و تعامل بدون ماسک دیگران را نیز مبتلا کند‎.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.25703s, 20q