خون مصرفی در ایران جزو سالم ترین خون ها در دنیاست

۱۳۹۹/۰۵/۰۷ - ۱۶:۴۵ - کد خبر: 297484
خون مصرفی در ایران جزو سالم ترین خون ها در دنیاست

سلامت نیوز:سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: خون مصرفی در کشور جزو سالم ترین خون ها در دنیا بوده و ضریب امنیت و سلامت خون بسیار بالاست.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون به مناسبت روز جهانی هپاتیت مصادف با 7 مرداد ماه جاری بیان کرد: در منطقه مدیترانه شرقی و آسیای میانه، کشور ما با برخورداری از بهترین شاخص‌های سلامت خون و کمترین میزان شیوع عفونت‌های منتقله از خون از جمله هپاتیت B و C و با افزایش شاخص اهداکنندگان مستمر خون، استفاده از کیت‌های غربالگری استاندارد، بهره گیری از سیستم اتوماسیون، اجرای روش‌های بهینه تولید در مراکز انتقال خون سراسر کشور سرآمد این کشورهاست.


وی ادامه داد:میزان شیوع هپاتیت در جمعیت اهداکنندگان خون با فرهنگسازی، آموزش و ارتقای فرآیند‌های انتخاب اهداکننده و اجرای برنامه خودحذفی محرمانه و حذف خون جایگزین، 10 برابر کمتر از جمعیت عمومی کشور است.


حاجی بیگی افزود: نرخ شیوع هپاتیت B و C در میان اهداکنندگان خون در ایران پایین‌ترین نرخ در منطقه مدیترانه شرقی(EMRO) است و به ترتیب در هپاتیت B حدود 36 نفر درصد هزار و در هپاتیت C تعداد 16 نفر در صد هزار اهدا کننده خون است. این در حالی است که نرخ هپاتیت B و C در میان اهداکنندگان در برخی از کشورهای منطقه به ترتیب در حدود 5 و 3 درصد است.
مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان انتقال خون ایران را جزو شش کشور منطقه مدیترانه شرقی دانست که غربالگری هپاتیت B را بر روی تمامی خون‌های اهدایی انجام می‌دهد.


وی تاکید کرد: سازمان انتقال خون ایران، برنامه ریشه کنی هپاتیت C را در بین اهداکنندگان خون در پیش گرفته و به دنبال رسیدن به خطر صفر هپاتیت B در سال‌های آتی است و باید به روزی برسیم که مطمئن باشیم هیچ رخداد هپاتیت B و C متعاقب تزریق خون در کشور بروز نمی‌کند.
حاجی بیگی با اشاره به وجود دو میلیون نفر مبتلا به ویروس هپاتیت B مزمن و کمتر از 300 هزار نفر مبتلا به هپاتیت C مزمن در کشور، گفت: در حال حاضر با توجه به واکسیناسیون نوزادان علیه هپاتیت B، آمار هپاتیت B رو به کاهش است و این شیب کاهشی، آرامش اطمینان بخشی را برای عزیزان مصرف کننده خون و فرآورده‌های آن در کشور به دنبال دارد.


سخنگوی سازمان انتقال خون تاکید کرد: خون‌هایی که از نظر هپاتیت و HIV در مراکز انتقال خون شناسایی می‌شوند از چرخه انتقال خون خارج می‌شود.
حاجی بیگی با اشاره به وجود 290 میلیون نفر مبتلا به هپاتیت که حتی از بیماری خود اطلاع ندارند گفت: در روز جهانی هپاتیت، از مردم سراسر جهان خواسته شده است که آگاهی‌های عمومی در این راستا ارتقا دهند تا بتوانند این میلیونها نفر را شناسایی کنند.
وی افزود: به همین منظور شعار روز جهانی امسال "پیدا کردن میلیونها گم شده " find the “missing millions» است.با انجام واکسیناسیون هپاتیت بی(HBV) در کشور توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 1372و رعایت اصول خود مراقبتی در اهداکنندگان مستمرخون در کشورگام مهمی در جهت افزایش ضریب امنیت و سلامت خون در جامعه و اهدا کنندگان خون برداشته شده است.


سخنگوی سازمان انتقال خون ابراز امیدواری کرد: با اجرای طرح واکسیناسیون هپاتیت B در میان اهدا کنندگان مستمر خون در کشور که با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد، میزان شیوع هپاتیت بی (HBV) در بین اهداکنندگان مستمر خون در کشور تا سال 1400 به صفر برسد.
وی علت شیب کاهشی در میزان شیوع هپاتیت B در میان جمعیت اهدا کنندگان خون، انتخاب اهدا کنندگان سالم توسط مراکز انتقال خون و حضور اهداکنندگان مستمر خون دانست.
حاجی بیگی متذکر شد: هم اکنون خون مصرفی در کشور با توجه به حضور اهداکنندگان مستمر خون در مراکز انتقال خون جزو سالم ترین خونها در دنیاست و ضریب امنیت و سلامت خون در ایران بسیار بالاست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.88523s, 19q