رعایت الگوی تغذیه‌ای اصولی در دوران كنونی شیوع كووید-19 حالا مهم‌تر از هر زمانی شده است

سفره سالم در روزگار كرونا

۱۳۹۹/۰۵/۱۲ - ۱۴:۳۱ - کد خبر: 297706
سفره سالم در روزگار كرونا

سلامت نیوز:حتما شما هم یادتان می‌آید با شیوع كرونا، فضای مجازی پر شد از توصیه‌های تغذیه‌ای مبنی بر این‌كه طبع ویروس سرد است و حتما باید برای پیشگیری از ابتلا به كووید- ١٩ گرمی مانند آویشن، زنجبیل، عسل، شیره و ارده مصرف شود و... خیلی‌ها بر این اساس به مصرف افراطی غذاهایی با طبع به اصطلاح گرم روی آوردند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،در حالی كه این توصیه‌های تغذیه‌ای كاملا غلط و غیرعلمی هستند، زیرا اصلا ویروس‌ها، طبع ندارند و خوردن مواد گرمی هم هیچ نقشی در ایمنی نسبت به ویروس كووید-19 ندارد! حالا بعد از گذشت چند ماه كه از مطالعه ساختار ویروس كرونا و علائمش می‌گذرد، همچنان گره‌های كور زیادی در ارتباط با این بیماری وجود دارد.

اما می‌توان با رعایت الگوی تغذیه‌ای درست و كاملا علمی به تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران شیوع این بیماری كمك كرد. همین موضوع بهانه ما برای مرور توصیه‌های تغذیه‌ای با دكتر سید مرتضی صفوی، متخصص تغذیه و دانشیار دانشگاه علوم پزشكی أصفهان بوده است.ثابت شده كه پیشگیری از بیماری‌ها به تقویت سیستم ایمنی از طریق مصرف مواد غذایی با آنتی‌اكسیدان بالا وابسته است.

به همین علت هم از زمان آغاز كابوس كرونا به مصرف میوه و سبزیجات تازه به‌ویژه میوه‌های حاوی ویتامین C، به‌خصوص لیموترش تأكید زیادی شد. به همین دلیل دكتر صفوی نیز بر مصرف میوه و سبزی‌های تازه، حبوبات، مغزها، غلات كامل، لبنیات كم‌چرب، گوشت‌های كم‌چرب مانند مرغ، ماهی و تخم‌مرغ تأكید می‌كند.

غذای خانگی بخورید

تا قبل از شیوع كووید-19 به دلیل مشغله و نبود فرصت، بسیاری از افراد زمان كافی برای تهیه غذا در خانه نداشتند و از فست‌فودها و غذاهای رستورانی استفاده می‌كردند. اما چند ماهی است كه با توجه به بیشتر در خانه ماندن و زمان كافی برای تهیه غذای خانگی، باید از فواید تهیه غذا در خانه با استفاده از مواد اولیه سالم، تازه و بهداشتی بهره برد.

حواستان به حجم غذا باشد

شكی نیست كه مدت‌زمان زیاد در خانه ماندن و كم‌شدن تحرك می‌تواند باعث پرخوری بیشتر شود. این متخصص تغذیه در این باره می‌گوید: افراد باید میزان غذای مصرفی روزانه خود را با دقت زیر نظر بگیرند و میزان مصرف را از طریق راهنماهای غذایی كنترل و از پرخوری پرهیز كنند.

نمكدان‌ها را قایم كنید!

شاید بهترین توصیه برای كاهش مصرف نمك، قایم‌ كردن نمكدان‌های خانه باشد. اما مشكل اینجاست كه افزایش مصرف غذاهای شور از آن دست اشتباه‌های تغذیه‌ای است كه در دوران خانه‌نشینی كرونایی به‌ویژه در كودكان و نوجوانان بسیار شایع شده‌است.دكتر صفوی در این باره توضیح می‌دهد: در زمان خانه‌نشینی احتمال دارد دسترسی به غذاهای تازه تا حدی كاهش یابد و افراد به سمت مصرف غذاهای كنسروی، فرآوری‌شده مانند سوسیس و كالباس و تنقلات مانند چیپس و پفك تمایل پیدا كنند كه این غذاها حاوی مقادیر زیادی نمك هستند.

در حالی كه طبق دستورالعمل‌ها، میزان نمك مجاز مصرفی در باید كمتر از پنج گرم در روز باشد. بنابراین باید از افزودن نمك اضافه به غذاها پرهیز كرد و برای طعم‌دار كردن غذا، به جای نمك از ادویه‌جات تازه یا پودر آنها و طعم‌دهنده‌ها مانند آبلیمو و آب نارنج استفاده كرد.

معمای شیرینی‌دوستی ما!

سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌كند میزان شكر مصرفی باید كمتر از 5 درصد انرژی روزانه را به خود اختصاص دهد. در حالیكه سرانه قند و شكر مصرفی ما ایرانی‌ها بیش از استاندارد جهانی است. یعنی سرانه قند و شكر مصرفی ما حدود ٦٦ گرم است، در حالی كه هر فرد در هر‌روز نباید بیش از ٤٠ گرم قند مصرف كند!این متخصص تغذیه با اشاره به این‌كه در دوران فاصله‌گذاری اجتماعی به‌خاطر شیوع كرونا، ولع نسبت به مواد‌غذایی شیرین خصوصا انواع كیك‌ها و شیرینی‌ها افزایش می‌یابد، می‌افزاید:

بهتر است در این هنگام، میوه و سبزی‌های تازه یا خشك‌شده، جایگزین شیرینی‌ها به‌ویژه در میان‌وعده‌ها شود. به‌علاوه، استفاده از شكر یا افزودن عسل به غذاها باید كاهش یابد و از مصرف نوشیدنی‌های شیرین‌شده هم باید پرهیز شود.

از غذاهای چرب دوری كنید

طبق توصیه‌ها، كل چربی مصرفی روزانه باید كمتر از 30 درصد و چربی اشباع باید كمتر از 10 درصد باشد. دكتر صفوی برای كاهش دریافت چربی روزانه پیشنهاد می‌كند: باید از روش‌های سالم پخت مانند بخارپز یا آب‌پز كردن غذا به جای سرخ‌كردن آن استفاده كرد.

همچنین از روغن‌های سالم مانند روغن كلزا و زیتون باید استفاده شود. مصرف مواد‌غذایی حاوی چربی سالم مانند مغزها و ماهی توصیه می‌شود. به‌علاوه از مصرف گوشت قرمز پرچربی، كره، شیر و لبنیات پرچرب و محلی، روغن جامد و دنبه باید پرهیز كرد. همچنین از مصرف غذاهای دارای چربی ترانس مانند انواع بیسكویت، شیرینی‌ها، پیتزا و غذاهای فرآوری‌شده نیز باید پرهیز شود.

سلامت گوارش با فیبر

هادریافت فیبر كافی در طول روز، تضمین‌كننده سلامت دستگاه گوارش است و از طرفی باعث القای حس سیری می‌شود كه از پرخوری به‌خصوص در ایام فاصله‌گذاری اجتماعی و بیشتر در خانه ماندن جلوگیری می‌كند.برای اطمینان از دریافت كافی فیبر، باید میوه، سبزی، حبوبات و غلات كامل به مقدار كافی در تمام وعده‌ها در طول روز مصرف شود.

روزانه آب كافی بنوشید

به گفته دكتر صفوی، مصرف آب كافی به انتقال مواد مغذی در خون و تنظیم دمای بدن كمك می‌كند و جایگزین خوبی برای نوشیدنی‌های شیرین، آبمیوه‌ها و چای و قهوه است. بنابراین، مصرف روزانه هشت تا 10 لیوان آب توصیه می‌شود.

بهداشت غذایی را در خانه رعایت كنید

رعایت نكات بهداشتی در مراحل پخت غذا در خانه نیز باید كاملا رعایت شود. رعایت نكات بهداشتی برای جلوگیری از آلودگی مواد‌غذایی و انتقال بیماری‌های ناشی از غذا بسیار موثر است. اصول كلیدی برای تهیه بهداشتی غذا عبارت است از: شست‌وشوی دست‌ها به صورت مكررتمیز بودن محیط آشپزخانهجداسازی مواد غذایی خام از پختهپخت كامل غذا نگهداری غذا در دماهای ایمن، كمتر از 5 درجه سانتیگراد و بیشتر از ٦٠ درجه سانتیگراد استفاده از مواد خام سالم و آب بهداشتیفراموش نكنید كه با رعایت این نكات می‌توان به ارتقای سلامت در دوران فاصله‌گذاری اجتماعی و خانه‌نشینی ناشی از شیوع كووید-19 كمك كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.05968s, 20q