شاخص ۹۰ درصدی زدن ماسک در مترو

۱۳۹۹/۰۵/۱۴ - ۱۰:۵۹ - کد خبر: 297844
شاخص ۹۰ درصدی زدن ماسک در مترو

سلامت نیوز:معاون فني مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت با تاکيد بر اينکه هيچ‌گونه اغماضي در تعطيلي موقت و پلمب مراکز متخلف در رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي وجود ندارد، گفت: در نتيجه بازرسي‌ها، پايين‌ترين سطح‌ جدول‌ در رعايت نکات بهداشتي پاساژها هستند و بعد از آن نيز نانوايي‌ها در رده بعدي قرار مي‌گيرند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،مهندس محسن فرهادي درباره وضعيت رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در شهر تهران، گفت: متاسفانه تهران مجددا در وضعيت قرمز قرار گرفته است که در اين شرايط تنها گروهي از اصناف را خواهيم داشت که بنابر ضرورت فعالند؛ اما همانطور که شهروندان تهراني مي‌بينند چون سياست‌هاي ستاد ملي مقابله با کرونا ايجاد محدوديت‌هاي شديد نيست و راه چاره را رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي مي‌داند، خيلي از اصناف اکنون فعالند در حالي که در شرايط قرمز اوليه داوطلبانه يا اجباري تعطيل بودند.


ممنوعيت فعاليت آرايشگاه‌هاي زنانه
وي افزود: اکنون نيز مجبور يه اعلام تعطيلي واحدهايي شديم که طبيعت فعاليت تجمعي دارند يا شرايط خطرناک شغلي دارند؛ مانند آرايشگاه‌هاي زنانه که اغلب در تهويه هوا مشکل دارند و تماس افراد بسيار نزديک است و همچنين تالارهاي پذيرايي که خصلت‌شان تجمعي است و ممنوعيت فعاليت‌شان اعلام شده است.

وي درباره وضعيت بهداشتي در پاساژها، تصريح کرد: نسبت به گذشته مقداري بيشتر سقوط کردند؛ يعني در گزارشي که وزارت بهداشت به ستاد ملي کرونا اعلام کرد، در نتيجه بازرسي‌هاي مشترک همکاران‌مان، پايين ترين سطح‌ جدول‌ در رعايت نکات بهداشتي پاساژها هستند و بعد از آن نيز نانوايي‌ها در رده بعدي قرار مي‌گيرند.

فرهادي افزود: در تهران و شهرهايي مثل تهران پاساژها و مراکز خريد بزرگ داريم و اولين چيزي‌ که مهم است اين است که مدير و مسئول پاساژ بايد بتواند جمعيت را کنترل و مديريت کند؛ چون ممکن است واحدهاي داخل پاساژ نکات را رعايت کنند، ولي ازدحام در فضاي پاساژ وجود داشته باشد.

نياز است تمرکز بيشتري بر پاساژها که محل رفت و آمد مردم است و نانوايي‌ها که قوت قالب مردم را تامين مي‌کنند، وجود داشته باشد. متاسفانه ما هر هفته به طور ميانگين در حال تعطيلي هزار واحد در کل کشور هستيم. البته اين تعطيلي‌ها پس از اخطارهايي که داده مي‌شود صورت مي‌گيرد و با سياستي که ستاد ملي کرونا و کميته اجتماعي-انتظامي وزارت بهداشت بر آن تاکيد دارد، ما هيچ تفاوتي ميان واحدها نمي‌گذاريم.


پروتکل بهداشتي براي 12600 شغل
وي در ادامه خاطرنشان کرد: در اواخر فروردين و پيش از بازگشايي‌ واحدهاي صنفي سامانه‌اي راه اندازي شد تا اصناف در آن ثبت‌نام کنند که حدود 3 ميليون و 300 هزار واحد ثبت‌نام کردند و هرکسي که ثبت‌نام کرد پروتکل بهداشتي مربوطه را از طريق پيامک دريافت کرد؛ يعني براي 12 هزار و 600 شغل پروتکل داديم. پروتکل‌هاي بهداشتي در نانوايي‌ها بسيار ساده است که عمده‌ آن فاصله‌گذاري اجتماعي، زدن ماسک و حذف دريافت وجه نقد است.

فرهادي درباره وضعيت رعايت نکات بهداشتي در متروي تهران، اظهار کرد: در مترو دغدغه خاصي براي ماسک نداريم زيرا شاخصمان در مترو بالاي 90 درصد است. موضوعي که در مترو مشکل دارد فاصله‌گذاري اجتماعي است. در حمل و نقل عمومي به ويژه در زمان پيک استفاده، متاسفانه علي‌رغم زحماتي که کشيده مي‌شود فاصله گذاري اجتماعي رعايت نمي‌شود.

بايد حجم واگن‌ها و زيرساخت مترو افزايش يابد که نيازمند برنامه‌ريزي‌هاي بيشتر است. البته اميدواريم لغو فعلي طرح ترافيک در تهران به خلوت شدن مترو کمک کند.وي با تاکيد بر اين که مشکل فاصله‌گذاري اجتماعي در اتوبوس‌هاي شهري هم وجود دارد، گفت: علي‌رغم تمام تلاش‌هايي که صورت گرفته رعايت پروتکل‌ها بدون در نظر گرفتن 50 درصد ظرفيت، حدود 40 درصد است؛ يعني 40 درصد پروتکل‌ها رعايت مي‌شود. زدن ماسک همزمان با رعايت فاصله‌گذاري اجتماعي موثر خواهد بود. اگر فاصله گذاري اجتماعي در فضاي بسته مترو و اتوبوس رعايت نشود، ماسک زدن هيچ ارزشي نخواهد داشت.


رسيدگي به شکايت‌هاي بهداشتي
فرهادي با بيان اينکه سامانه 190 رسيدگي به شکايات بهداشتي را انجام مي‌دهد، تصريح کرد: مصوبه خوبي براي نظارت‌ها از سوي ستاد ملي کرونا داشتيم که همه‌ دستگاه‌ها ناظر و مسئول بر وظايف خود هستند و ناظر عالي معاونت بهداشت وزارت بهداشت خواهد بود. طبيعتا 3 دانشگاه علوم‌پزشکي در تهران و همکاران بهداشت محيط ما مشغول اين نظارت عاليه هستند.

در مورد بيماري کرونا در چند اصل علمي به اجماع نظر رسيده‌ايم، اول آنکه هرجايي که تجمع باشد، آلوده است. از اين رو پاساژها، فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي، ايستگاه‌هاي مترو و اتوبوس و تاکسي‌ها آلوده هستند. هشدار مي‌دهيم که رانندگان تاکسي بيش از رانندگان ساير ناوگان‌ها در خطر هستند. ويروس کرونا سنگين است و بر سطوح مي‌نشيند لذا هرجايي که سطح وجود داشت و تهويه مشکل داشت قطعا بدانيد ويروس در گردش است.

فرهادي که در يک برنامه تلوزيوني صحبت مي‌کرد، ادامه داد: وزارت بهداشت و دانشگاه‌هاي علوم پزشکي سراسر کشور در خصوص تعطيلي موقت و پلمب و مهر و موم کردن هيچ صنفي چه دولتي و چه خصوصي اغماض نخواهد کرد. ما جايگاه‌هاي پمپ بنزين، بانک‌هاي دولتي، دفاتر پيشخوان دولت، دفاتر کارگزاري‌ها و... متخلف را بسته‌ايم و جلوي کانون خطر را گرفته‌ايم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.82851s, 19q