گام های عملیاتی برای قدردانی از حوزه سلامت برداشته شود

پزشکان بخش خصوصی و کسانی که استخدام دولت نبودند، شهید خدمت محسوب نمی شوند/ واکنش به مرگ بیماران به دلیل آموزش نامناسب پزشکان در استفاده از ونتیلاتور

۱۳۹۹/۰۵/۱۵ - ۱۲:۰۷ - کد خبر: 297937
پزشکان بخش خصوصی و کسانی که استخدام دولت نبودند، شهید خدمت محسوب نمی شوند/ واکنش به مرگ بیماران به دلیل آموزش نامناسب پزشکان در استفاده از ونتیلاتور

سلامت نیوز: معاون آموزشی سازمان نظام پزشکی و رییس انجمن متخصصان بیهوشی کشور با بیان اینکه:« انتظار داریم گام های عملیاتی برای قدردانی از حوزه سلامت برداشته شود.» گفت:«اینکه تعریف شهید خدمت و قدردانی از آنها به چه صورتی باشد همه اعتقاد داریم که این بزرگواران را هرگز نباید فراموش کنیم. آیین نامه ای در این زمینه وجود دارد اما همکاران در بخش خصوصی و کسانی که استخدام نیستند شهید خدمت محسوب نمی شوند که از طریق سازمان نظام پزشکی در حال رایزنی هستتیم و این مسئله قابل حل است.»


دکتر علیرضا سلیمی در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئوکنفرانس گفت:« اگر بخواهیم بر پایه عدد جمع بندی داشته باشیم شعار “کرونا را شکست می دهیم” را باید به عنوان یک شعار نهایی در نظر بگیریم. پیشنهاد ما این است شعار قطع زنجیره انتقال و کمک به کاهش موارد ابتلا و مرگ و یک پویش برای حمایت از همکاران در حوزه سلامت را باید داشته باشیم و به عنوان شعارهای کوتاه مدت در نظر بگیریم.»


وی در ادامه گفت:« برای اینکه مردم بتوانند دستورهای اولیه بهداشتی مثل ماسک زدن و شستشوی دست و فاصله گذاری را رعایت کنند باید تمهیدات عمیق تری در نظر گرفته شود باید ساعت شروع و پایان کار ادارات مختلف با هم فرق داشته باشد همچنین باید بر روی فرهنگ دورکاری کار شود تا بتوانیم مسافرین درون شهری را کنترل کنیم. از مردم می خواهیم عمیق تر ما را حمایت کنند از حضور در تجمعات و مراسم عزا و عروسی پرهیز کنند اگر دست به دست هم ندهیم و به سلامت پزشکان و کادر درمان فکر نکنیم روز خوش دیرتر به سراغ ما خواهند آمد.»


دکتر سلیمی در ادامه گفت:« انتظار داریم مسوولین حمایت همه جانبه ای ازحوزه سلامت داشته باشند تا این لحظه قدردانی ها در سطوح بالا انجام شده است اما انتظار داریم گام های عملیاتی برای قدردانی از حوزه سلامت برداشته شود. دغدغه های پزشکان از جمله معوقات پرداختی و مشکلات مالیاتی نباید ذهن آنها را درگیر کند. ابتلای افرادی که در خطوط مقدم سلامت قرار دارند چندین برابر جامعه است و به نظر می رسد ابتلای جامعه پزشکی در ایران بسیار زیاد است تنها در تهران بیش از ۶ هزار نفر از جامعه پزشکی به کرونا مبتلا شده اند و تعداد شهدای سلامت ۱۵۰ نفر است که قابل تامل است.»


وی درباره وضعیت تخت های بیمارستانی گفت:« در حال حاضر و وضعیت مراجعه بیماران به بیمارستان ها و رفتار ویروس کرونا نسبت به اسفند ماه تغییراتی داشته است در اسفند ماه بیماران زیادی برای کرونا مراجعه می کردند و حال عمومی اغلب بیماران خوب بود و برای ادامه درمان به منزل برگشت داده می شدند ولی در حال حاضر نیاز به بخش های ویژه و آی سی یو و بخش مراقبت های ویژه بیشتر شده است و فشار زیادی بر روی برخی تخصص ها بخصوص متخصصین بیهوشی و مراقبت های ویژه وجود دارد. نیازمند تخت های آی سی یو هستیم. تاکنون از متخصصین بیهوشی ۸ شهید داشته ایم که از مجموع ۱۵۰ شهیدی که داشتیم عدد بالایی است و باید در برنامه ریزی ها به آن توجه شود.»


وی افزود:« اینکه تعریف شهید خدمت و قدردانی از آنها به چه صورتی باشد همه اعتقاد داریم که این بزرگواران را هرگز نباید فراموش کنیم. آیین نامه ای در این زمینه وجود دارد اما همکاران در بخش خصوصی و کسانی که استخدام نیستند شهید خدمت محسوب نمی شوند که از طریق سازمان نظام پزشکی در حال رایزنی هستتیم و این مسئله قابل حل است. نظر سازمان نظام پزشکی این است هرآنچه که می توانیم برای تقدیر از این بزرگواران انجام شود بحث شهید خدمت بودن در آیین نامه بیشتر بر محور کسانی که استخدام دولتی بودند و یا در دانشگاه ها یا وزارتخانه استخدام بودند تدوین شده است اما مطمئن هستم قابل تسری است.»

دکتر سلیمی در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت نیوز درباره نحوه آموزش پزشکان برای مقابله با کرونا و اینکه گفته می شود پزشکان ما در استفاده از دستگاه ونتیلاتور برای بیماران آموزش مناسب ندیده اند که عامل مرگ و میر بسیاری از بیماران شده، گفت:« بحث آموزش در بیماری هایی جدید و همه گیریها در دنیا از اولویت های کاری ما است. اموزش ما به دو قسمت تخصصی و عمومی تقسیم می شود. در مورد آموزش های تخصصی لحظه ای که پاندمی کرونا رخ داد اطلاعات ما کامل نبود اما رفته رفته این اطلاعات تکمیل شد و تجربیات در جهان به اشتراک گذاشته شد. قطعا هنوز راه طولانی در پیش داریم نقش آموزش اولویت کاری ما است هرچه اطلاعات و تجربه ما بیشتر شود شانس کمک کردن به مردم ودرمان بیماران مبتلا به کرونا سریع ترو بیشتر خواهد شد.»


وی افزود:« آموزش عمومی در همه گیری ها بسیار مهم است در این زمینه سازمان نظام پزشکی سریع عمل کرد. ما در بهمن ماه همزمان با شروع همه گیری کرونا در چین کار عملیاتی را در سازمان نظام پزشکی شروع کردیم و سایت کرونا را ارائه کردیم و از همان زمان شروع به انجام کارهای اختصاصی کردیم. آموزش همگانی و اختصاصی کرونا و تولید فیلم هایی برای ناشنوایان و کارمندان بانک و ... در بهمن ماه انجام شد.همچنین اقدام به جمع آوری و بررسی مقالاتی که دردنیا در این زمینه ارائه شد کردیم. این سیر همچنان ادامه دارد.»


وی در واکنش به اینکه به دلیل کمبود تخت آی سی یو بیماران گزینشی پذیرش می شوند، گفت:« الگوی مراجعه به بیمارستان ها تغییر کرده است در اسفند ماه به دلیل ترس و حساسیت زیاد مراجعین بیشتر بود الان افرادی که به بیمارستان ها ارجاع داده می شوند عموما افراد بدحال هستند و نیاز به بستری و تخت های ویژه دارند. در حال حاضر نیاز ما بیشتر متمرکز بر بخش های آی سی یو است الان یک شرایط خاصی داریم و طبیعی است که این تعداد تخت و نیرو جوابگو نباشد ولی تا این لحظه همکاران ما در بخش های مراقبت های ویژه هیچ گزینشی انجام ندادند هر بیمار که نیاز به تخت داشته فارغ از جنیست و ملیت پذیرش شده است.»


وی در ادامه گفت:« یکی از نکاتی که نیاز به هشدار دارد نیروی انسانی است که در آی سی یو که کار می کنند پرستاران و پیراپزشکان خسته هستند و این خستگی باعث می شود ایمنی بدن آنها کاهش پیدا کند و حساسیت آنها را برای محافظت های شخصی کم می کند و شانس ابتلای آنها به کرونا را بالا می برد و کارایی آنها برای ارائه خدمت ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.در حال حاضر وزارت بهداشت به دنبال تمهیداتی برای افزایش تخت های بیمارستانی است.»


وی گفت:« یک گروه بسیارمظلوم و فداکار از جامعه پزشکی دستیاران هستتد که در بیمارستان ها بخش عمده ای از کارها را انجام می دهند انتظار داریم این افراد دیده شوند و در این شرایط روسای دانشگاه ها و بیمارستان ها با درایتی که دارند باید سعی کنند روند آموزشی و امتحانات این همکاران را تسهیل کنند ضمن حفظ چارچوب های اخلاقی تا می توانند از دستیاران حمایت کنند.»


دکتر سلیمی گفت:« در شرایط پاندمیک نیاز مبرم به بخش های مراقبت ویژه طبیعی است میزان فرسودگی افراد مشغول در این بخش ها و ابتلای آنها به کرونا بیشتر است.تعداد افراد شاغل در این بخش در دنیا حداقل سه برابر افراد عادی است و در برخی شرایط تا ۴۵ درصد هم می رسد. پزشکان مشغول در بخش کرونا که به کرونا مبتلا می شوند درست است که تصور می کیم با دو هفته بعد از بیماری ازمایش آنها منفی می شود اما ماه ها طول می کشد که انرژی آنها به حالت عادی برگردد ما این خلاء را داریم.»


وی گفت:«‌ برخی از همکاران مشغول در بخش کرونا را داشته ایم که ۲۱ روز به طور مداوم در بیمارستان بوده اند که از خودگذشتگی است یا در شهرهایی که کمبود نیرو داشتیم دیگر پزشکان این کمبودها را پوشش دادند اما ماجرای کرونا طولانی است و بحث خستگی کادر درمان مشغول در بخش کرونا را باید در نظر بگیریم که نیاز به برنامه ریزی دارد. اگر نیاز به نیروی بیشتر باشد امیدواریم بتوانیم با فراهم کردن دوره های آموزشی از سایر نیروها در بخش های مراقبت های ویژه استفاده کنیم پیشنهاد ما این است که مرزبندی بین تخصص ها برداشته شود یا دوره هایی برای پزشکان عمومی در نظر بگیریم. باید دست به دست هم دهیم تا این کمبودها برطرف شود.»


وی گفت:« شاخص انتقال بیماران از بخش معمولی به آی سی یو یا بستری در بخش مراقبت های ویژه شاخص های علمی دارد که وابستگی به جنس و ملیت ندارد سن شاید از این منظر موثر باشد. شاخص انتقال به آی سی یو وضعیت جسمانی بیماران است از جمله شاخص هایی که مربوط به وضعت ریه و میزان درگیری ریه بیمار و میزان اکسیژن خون آنها می باشد. »


دکتر سلیمی درباره میزان کمبود تخت آی سی یو در کشور گفت:« آمار دادن در این زمینه سخت است به دلیل اینکه در حالت عادی یکسری شاخص هایی داریم مثل تعداد افراد یا اعمال جراحی و تعداد پرستار اما در حال حاضر شرایط خاص و شناور است و شاهد خواهیم بود که میزان بیماری در ماه های آینده کم و زیاد خواهد شد و از این منظر گفتن یک عدد ثابت که چه تعداد تخت نیاز داریم سخت است.»


وی با بیان اینکه عدد مبتلایان به کرونا در میان متخصصین بیهوشی عدد بزرگی است،‌گفت:« تعداد بسیاری زیادی از همکاران بیهوشی ما مبتلا شدند و بدحال بودند و عدد مبتلایان بیهوشی به کرونا عدد بزرگی است. ما همه را تشویق می کنیم که فاصله اجتماعی را حفظ کنند اما متخصصیین بیهوشی و بخش مراقبت های ویژه برای درمان مبتلایان به کرونا باید در فاصله ده سانتیمتری از بیمار قرار گیرند که موجب ابتلای بالای متخصصین بیهوشی می شود همچنین حضور طولانی مدت آنها در کنار بیماران در بخش های مراقبت های ویژه ریسک ابتلای آنها را بالا می برد.»


وی گفت:« در کشرما مثل خیلی از کشورها ی پیشرفته دنیا همکاران ما که مدرک پزشکی را دریافت می کنند هر ۵ سال یک بار باید این مدرک بازبینی شود و دوباره تایید شود و هرسال متخصصین و پزشکان ما و افرادی که در حوزه سلامت هستند در یکسری کلاس ها و دوره ها شرکت و به ازای آنها امتیازاتی کسب می کنند اما امسال با توجه به اینکه امکان برگزاری این دوره ها وجود نداشت قرار بر این شد پروانه آنها تمدید شود و سال اینده این خلا را جبران کنند تا روند درمان مختل نشود و سال آینده امتیاز دو سال را دریافت می‌کند.»


دکتر سلیمی گفت:« سازمان نظام پزشکی مدافع امضای الکترونیک بوده که در زمینه درمان می تواند تاثیر عمیقی را در کشور ما بگذارد و جای ورود به بحث اقدامات غیرحضوری در پاندمی کرونا است ما هم در آموزش و هم در امر درمان در حال تحول و پوست اندازی هستیم و شکی نداریم که در دوره پسا کرونا شاهد تغییرات جدی در چرخه آموزش و درمان خواهیم بود.»


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.32624s, 18q