از اعلام مفقودی تا کشف جسدناشناس

۱۳۹۹/۰۵/۱۹ - ۱۰:۲۱ - کد خبر: 298024
از اعلام مفقودی تا کشف جسدناشناس

سلامت نیوز:ماجراي دختري که از حدود يکماه پيش در منطقه حفاظت شده «جهان‌نما» در شهرستان کردکوي مفقود شده بود، با کشف جسدي که گفته مي‌شود متعلق به اوست وارد فاز جديدي شد و گرچه تا زمان تشخيص هويت نمي‌توان با اطمينان در اين مورد صحبت کرد، اما همين موضوع سبب شد، سخنگوي جمعيت هلال‌احمر جزئيات اقدامات انجام شده براي جست‌وجوي «سها رضانژاد» بيان کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،محمد نصيري ، درباره ماجراي «سها رضانژاد» و ورود هلال‌احمر به اين موضوع گفت: جمعيت هلال‌احمر و سازمان امدادونجات در عمليات‌هاي جست‌وجو و نجات بسياري مشارکت داشته و در نتيجه اين اقدامات نيز جان صدها انسان نجات پيدا کرده است. در مورد خانم «رضانژاد» نيز عوامل هلال‌احمر به‌سرعت وارد موضوع شده و پيگيري‌ها و جست‌وجوها را ادامه دادند. وي با اشاره به ورود هلال‌احمر به موضوع اظهارکرد:در روز پنجشنبه 19 تيرماه امسال يک تيم 25 نفره گردشگري از استان تهران وارد ارتفاعات حفاظت شده «جهان‌نما» از توابع شهرستان کردکوي شدند که فرداي آن روز يعني روز جمعه ساعت 8 صبح يکي از اعضاي تيم به‌نام خانم «سها رضا‌نژاد» 27ساله که طبيعت‌گرد بود، اما به‌گفته افراد حاضر در آنجا براي اولين‌بار وارد اين منطقه شده بود از محل چادر خود خارج شده و ديگر به چادر بازنگشت. همين موضوع هم سبب شد تا مفقودشدن او را اعلام کنند.

چراکه پس از جست‌وجوهاي اوليه توسط اعضاي تيم گردشگري خانم «سها» پيدا نشد و در نهايت در ساعت 11و20 همان روز اولين تماس تلفني با مرکز کنترل و هماهنگي عمليات جمعيت هلال‌احمر برقرارشده و درخواست کمک مي‌شود.

سخنگوي جمعيت هلال‌احمر با بيان اينکه امدادگران هلال‌احمر پس از دريافت خبر و تاييديه حادثه ازسوي نيروي انتظامي وارد عمل شدند، خاطرنشان کرد: با اعلام حادثه به شعبه مربوطه، موضوع در دستور کار شعبه کردکوي جمعيت هلال‌احمر قرارگرفت و پس از فراخوان نيروهاي جست‌وجو و امداد، دو تيم عملياتي امداد کوهستان همان روز با توجه به بعد مسافت وارد منطقه حادثه شدند. نصيري ادامه داد: پس از استقرار تيم‌هاي کوهستان و تحليل اطلاعات به‌دست آمده جست‌وجوي دو مسير يعني منطقه امام‌وردي و خط‌الراس چکل آتشان و تخت‌ميرزا با همکاري محيط‌بانان منابع طبيعي در دستورکار قرارگرفت. همچنين با توجه به حساسيت موضوع پس از گذشت چند ساعت از جست‌وجوي تيم‌هاي عملياتي در منطقه حادثه، جلسه ستاد مديريت بحران شهرستان با حضور فرماندار در محل شهرستان تشکيل شد و رئيس شعبه هلال‌احمر کردکوي در اين جلسه گزارش اقدامات صورت‌گرفته توسط جمعيت هلال‌احمر را ارائه کرد. در اين جلسه مقرر شد از ظرفيت ساير دستگاه‌هاي امدادي به‌خصوص پهباد سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و همچنين سگ‌هاي جست‌وجو زنده‌ياب جمعيت هلال‌احمر استفاده شود.

سخنگوي جمعيت هلال‌احمر اضافه کرد: در ادامه روند پيگيري حادثه راس ساعت 8صبح با حضور مديرعامل، معاون امداد و روساي ادارات حوزه معاونت امداد و نجات جلسه‌اي در محل مرکز کنترل و هماهنگي عمليات تشکيل شد و روند حادثه و اطلاعات کامل حادثه مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار گرفت که در جريان آن مقرر شد آقاي حسين اصغري مسئول تيم‌هاي واکنش سريع براي کمک به هدايت عمليات در کوهستان به منطقه بروند.

وي با بيان اينکه در روز يکشنبه 22تيرماه 99 با هماهنگي مديرعامل جمعيت هلال‌احمر استان، معاون سازمان امدادونجات جمعيت هلال‌احمر از منطقه بازديد کرده و در نهايت با تجزيه تحليل فرضيه‌ها و نتايج جست‌وجو مقرر شد که همچنان ادامه جست‌وجو در سه مسير تخت‌ميرزا، امان‌وردي و پوشش گياهي محل استقرار تيم گردشگري با تعداد نفرات ودقت بيشتر انجام شود. همچنين براي فراخوان دو تيم جست‌وجو از هيات کوهنوردي شهرستان کردکوي انجام شد و حتي به‌رغم بارش شديد باران در روز يکشنبه درمنطقه، عمليات جست‌وجو متوقف نشد.

نصيري با بيان اينکه در روز دوشنبه 23تيرماه باهماهنگي انجام شده پهباد جست‌وجوي منابع طبيعي استان درمنطقه حضور پيدا کرد، گفت: باتوجه به شرايط جوي منطقه و مه شديد امکان پرواز پهباد وجود نداشته وعمليات جست‌وجو هوايي صورت نگرفت. در روز سه‌شنبه 4تيرماه يک تيم امدادونجات ترکيبي از مربيان با تجربه سنگ‌نوردي و کوهستان و مربيان امداد و نجات کوهستان به منطقه جهان‌نما اعزام شده و پوشش عمليات و ايجاد مجدد کارگاه‌هاي صعود و فرود بروي ديوار‌ه‌ها و دسترسي به شکاف‌هاي مياني براي جست‌وجو فردگمشده انجام شد. همچنين برداشت تصاوير هوايي و ارسال تصاوير به مرکز کنترل و هماهنگي عمليات براي کمک به عمليات جست‌وجو صورت پذيرفت.


توقف عمليات جست‌وجو بعداز 9روز
سخنگوي جمعيت هلال‌احمر اضافه کرد: در ادامه روند جست‌وجو فردگمشده در روزهاي چهارشنبه لغايت جمعه جست‌وجو ميداني با توجه به شرايط جوي ادامه پيدا کرد و براساس گمانه‌زني برخي تصاوير که وجود يک شيء روي درختان در دره را نشان مي‌داد تيم‌هاي عملياتي و جست‌وجو اقدام به دسترسي به اين مکان کردند که بازهم نتيجه‌اي در بر نداشت و شيء موردنظر چادر کوهنوردي بوده است که از قبل به پايين سقوط کرده بود و در نهايت در تاريخ 28 تيرماه جلسه ستاد مديريت بحران شهرستان با حضور فرماندار تشکيل و تصميم بر اين شد که عمليات جست‌وجو توسط تيم‌هاي امداد ونجات جمعيت هلال‌احمر با توجه به اينکه مدت 9روز جست‌وجو نتيجه اي در بر نداشت، به تمام برسد، اما جست‌وجو موردي در مواقعي که اخبار موثقي از سوي مراجع ذيصلاح به‌دست آيد، انجام شود.

نصيري افزود: طي دو مرحله در تاريخ‌هاي هشتم مردادماه و 17 مرداد نيز عمليات‌هاي جست‌وجو و نجات ميداني انجام شد که حوالي ساعت 12، 17 مردادماه، عوامل جمعيت هلال‌احمر در مناطق صعب‌العبور اطراف منطقه بين چکل‌سر و يارعلي جهان‌نما، جسدي ناشناس را کشف کردند که بلافاصله موضوع به عوامل انتظامي و قضائي اطلاع داده و عمليات براي انتقال فرد متوفي به پايين‌دست و تحويل به مراجه ذيصلاح اجرا شد.

سخنگوي جمعيت هلال‌احمر افزود: در نهايت باتوجه به صعب‌العبوربودن منطقه، تعداد نيروهاي عملياتي به منظور تسريع در انتقال جسد فرد پيدا شده به بالادست، افزايش يافتند و در نهايت جسد که بنابر برخي اظهارات و شواهد لباس‌هايي شبيه به «سهارضانژاد» به تن داشت از منطقه خارج و تحويل عوامل قضائي و انتظامي شد. نصيري درباره اينکه آيا جسد به «سهارضانژاد» تعلق دارد يا خير، گفت:

اعلام نظر نهايي در خصوص اين مطلب که آيا به‌طورحتم جسد پيداشده متعلق به کوهنورد گمشده در منطقه جهان‌نماست، منوط به تاييد پزشکي قانوني است. وي با قدرداني از تلاش‌ها و جست‌وجوهاي امدادگران جمعيت هلال‌احمر گفت: در مجموع از 20تيرماه تا 17مردادماه 55 تيم اعزامي شامل 160 نجاتگر و 53 تن از پرسنل جمعيت هلال‌احمر در اين عمليات حضور داشتند.


بايد منتظر نظر پزشکي‌ قانوني ماند
کاوه راد، وکيل پرونده «سهارضانژاد» نيز پس از اعلام خبر پيداشدن پيکري که گفته مي‌شود متعلق به «سها»ست، در توئيتر نوشت: «پيکري که پيدا شده است متاسفانه قابل شناسايي نيست و احراز هويت دقيق و تعيين زمان و علت مرگ، پس از بررسي در پزشکي‌قانوني امکانپذير خواهد بود. ‏اين خبر که پيکر سالم است و يا آثار جراحت بر روي آن مشهود است، واقعيت ندارد».

براي اظهارنظر قطعي در مورد پرونده «سهارضانژاد» بايد منتظر اعلام نظرنهايي پزشکي قانوني ماند، اگر جسد متعلق به او باشد، قطعا تحقيقات تکميلي در مورد نحوه سقوط و مرگ او بايد انجام شود و اگر آزمايش‌هاي انجام شده خلاف موضوع را ثابت کند، به‌نظر مي‌رسد که بازهم جست‌وجوها براي يافتن «سها» ادامه خواهد داشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.88311s, 18q