تلف شدن ۲۴ راس از حیات وحش دماوند

۱۳۹۹/۰۶/۲۳ - ۱۲:۴۱ - کد خبر: 299664
تلف شدن ۲۴ راس از حیات وحش دماوند

سلامت نیوز:رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند گفت: در هفته قبل ۲۴ لاشه مربوط به کل و بز و قوچ و میش در منطقه شکار ممنوع کوه سفید دماوند کشف و نمونه برداری لازم برای تشخیص علت مرگ آن ها انجام و به دامپزشکی ارسال شد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، محمد فریدی با اعلام این خبر اظهار کرد: ماموران اجرایی محیط زیست دماوند در هفته قبل طی پایش منطقه، به صورت موردی با لاشه شش کل و بز و ۱۸ قوچ و میش مواجه شدند و اقدام به جمع آوری لاشه ها و دفع بهداشتی آن ها کردند.


وی با اشاره به اینکه خوشبختانه طی پنج روز گذشته هیچ لاشه جدید و یا علایم بیماری در حیات وحش مشاهده نشده است، گفت: دامپزشکی علت مرگ این گونه ها را پی پی آر یا طاعون نشخوارکنندگان کوچک اعلام کرد اما هنوز با قطعیت نمی توان این موضوع را تایید یا رد کرد و این موضوع نیازمند انجام آزمایشات و بررسی بیشتر درصورت مشاهده تلفات جدید و یا بیماری در حیات وحش است که در دستورکار قرار گرفته است.


رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند در تشریح اقدامات انجام شده برای کنترل و جلوگیری از تلفات بیشتر اظهارکرد: ضدعفونی آبشخورها و چشمه ها و اطراف آن که محل اصلی حضور حیات وحش است از جمله اقدامات انجام شده در این ارتباط بود همچنین با پیگیری های انجام شده و بنا به اعلام دامپزشکی بیش از ۹۰ هزار دام اهلی در دماوند واکسینه شدند و از طرفی اقدام لازم و کنترلی برای ورود دام اهلی به مناطق حیات وحش انجام شد.


فریدی با بیان اینکه پایش مستمر منطقه و رصد حیات وحش از سوی تیم های کارشناسی استان، دامپزشک محیط زیست و محیط بانان انجام می شود، گفت: بر اساس آخرین سرشماری مناطق محیط زیست در دماوند شامل منطقه شکار ممنوع کوه سفید و اثر طبیعی ملی دریاچه تار و هویر تعداد ۱۸۵۰ قوچ و میش و ۲۲۰ کل بز در این منطقه وجود دارد .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.64495s, 19q