خستگی کادر درمانی و افزایش چشمگیر بیماران

۱۳۹۹/۰۶/۲۷ - ۱۰:۱۳ - کد خبر: 299885
خستگی کادر درمانی و افزایش چشمگیر بیماران

سلامت نیوز:افزایش ناگهانی بیماران مبتلا به کرونا در چند روز گذشته نشان از آغاز موج سوم شیوع بیماری در کشور دارد و در روزهای اخیر بسیاری از مسئولان نظام سلامت و کارشناسان در تهران و چند استان دیگر، از تشدید کرونا ابراز نگرانی کرده‌اند و برخی معتقدند با ورود به فصل پاییز و عدم همکاری دولت و مردم در تصمیمات و رعایت مسئولیت‌های شهروندی، ممکن است فاجعه در کشور رخ دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،سعید نمکی وزیر بهداشت از «خیز جدید» کرونا در استان‌ها خبر می‌دهد و دلیل آن را اینگونه عنوان می‌کند‌: «امسال یکی از کم‌نظیرترین محرم‌های تاریخ کشورمان را با همدلی و وفاق برگزار کردیم،‌ اما متاسفانه گروهی که از این دایره پای را بیرون گذاشتند از یکسو و گروهی که هرچه تمنا کردیم که به سفر نروند،‌ اما رفتند،‌ از سوی دیگر بودند». در این شرایط مسئولان دو بیمارستان پذیرنده بیماران کرونا در تهران از افزایش شمار مراجعان در روزهای اخیر خبر داده‌اند. در شرایطی که روز سه شنبه (۲۵ شهریور) علیرضا رئیسی،‌ معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد:

«شمار بیماران ناشی از ویروس کرونا در تهران از ۹۰۰ نفر در روز به ۱۸۰۰ نفر افزایش یافته است»، پیام طبرسی،‌ معاون بیمارستان مسیح دانشوری به این موضوع اشاره نمود که «در اوایل شهریورماه بیماری کاهش یافت، اما به‌دلیل توجه نکردن مجدد در مدت یک هفته اخیر بیماری کرونا افزایش یافته است و میزان مراجعات در دو روز گذشته دو تا سه برابر شده است.»

همچنین سعیدرضا مهرپور،‌ رئیس بیمارستان شریعتی،‌ هم افزایش دو برابری موارد ابتلا در ۱۵ روز اخیر را تایید کرد و گفت:« بعد از فاجعه تیرماه که ویروس کرونا در موج دوم ما را غافلگیر کرد شاهد کاهش موارد ابتلا بودیم ولی طی ۱۵ روز گذشته بار دیگر با افزایش موارد ابتلا به کرونا در تهران مواجه شده‌ایم و به کادر درمان هشدار موج سوم در اواخر شهریور را داده‌ایم».

همچنین ایرج حریرچی،‌ معاون کل این وزارتخانه،‌ نیز تایید کرده که موج سوم کرونا در حال اتفاق افتادن است. این مقام وزارت بهداشت وضعیت تهران را نامناسب دانست و افزود: برخی از استان‌ها نیز وضعیت مناسبی ندارند.

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت از سه شنبه (۲۵ شهریور) تا چهارشنبه (۲۶ شهریور) دو‌هزار و ۹۸۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک‌هزار و ۷۲۶ نفر از آنها بستری شدند و با احتساب این آمار مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴۱۰‌هزار و ۳۳۴ نفر رسید. همچنین در طول این مدت ۱۷۹ بیمار جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۲۳‌هزار و ۶۳۲ نفر رسید. به گفته سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، خوشبختانه تاکنون ۳۵۲‌هزار و ۱۹ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و ۳۸۲۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته وی، بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

در چند روز گذشته به‌غير از استان تهران، وضعيت در استان‌هاي قم، خوزستان و گيلان نيز نامناسب اعلام شده است. با افزايش شمار بيماران و مبتلايان به کرونا، تمام مدارس استان قم غيرحضوري شد (اما درعين حال مدارس براي ارائه خدمات آموزشي باز خواهد بود) و محمدرضا قدير، رئيس دانشگاه علوم پزشکي قم که همچنان وضعيت شهر قم را فوق قرمز مي‌داند، اعلام کرد: « پيشنهاد تعطيلي يک هفته‌اي صنوف پرخطر براساس دستورالعمل ستاد ملي کرونا براي به حداقل رساندن چرخش ويروس داده شده است».

همچنين فرهاد ابول نژاديان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز با اشاره به افزايش تعداد شهرهاي قرمز استان به شش شهر، از قرار گرفتن اهواز و شوشتر در وضعيت قرمز کرونا خبر داد. همزمان آبتين حيدرزاده، معاون علوم پزشکي گيلان نيز اعلام کرد: «مراجعه بيماران مبتلا به کرونا به مراکز درماني 10 برابر بستري‌شدگان روزانه است.

وي با بيان اينکه روزانه 60 بيمار مبتلا به کرونا ترخيص مي‌شوند، افزود همچنان 370 بيمار مبتلا به کرونا در بيمارستان‌هاي زيرمجموعه علوم پزشکي استان گيلان بستري هستند. روزانه حداقل 70 بيمار جديد مبتلا به کرونا بستري مي‌شوند و ده برابر آن [700 نفر] به مراکز درماني و بيست برابر آن [هزار و400 نفر] به‌عنوان بيماران مشکوک به کرونا به مراکز سرپايي تشخيص کرونا در گيلان مراجعه مي‌کنند.


خطري بزرگتر از شيوع کرونا
بنا بر آمار مراکز درماني که با کمبود تخت‌هاي بيمارستاني و کادر درماني روبه‌رو هستند و بسياري از مسئولان از عواقب خستگي کادر درماني ابراز نگراني شديد مي‌کنند. اين روزها آنقدر مراکز درماني با کمبود پرستار مواجه هستند که در بخش درماني مربوط به بيماران کرونايي، تعدادي از پرستاران در شرايط کرونا مثبت، مشغول خدمت‌رساني هستند.

در اين رابطه حسين قشلاقي، عضو شوراي عالي نظام پزشکي با اشاره به خستگي روحي و جسمي کادر درمان و همزماني آنفلوآنزا با کرونا در فصل پاييز گفته است: موج سوم کرونا با شدت بيشتري رخ خواهد داد. او معتقد است که «کادر درمان با وجود تعرفه‌هاي پايين، خستگي مفرط جسمي و روحي همچنان به تلاش شبانه‌روزي خود ادامه مي‌دهد و اگر وضع به همين منوال پيش رود، عواقب خطرناکي به‌دنبال خواهد داشت زيرا توان جسمي و روحي آنها از بين رفته و با توجه به همزماني آنفلوآنزا و بيماري‌هاي عفوني با کوويدـ19 در آينده‌اي نزديک شرايط بسيار بدي را تجربه خواهيم کرد».

اين در حالي است که قبل از شيوع کرونا در ايران متوسط تعداد پرستاران براي ‌هزار نفر، 5/1 پرستار بود، يعني نصف حداقل استانداردهاي جهاني و نصف برخورداري مردم از حداقل‌هاي مراقبتي! به باور کارشناسان، سياست‌‌هاي اشتباه و پزشک‌سالارانه وزارت بهداشت در 20 سال گذشته و افزايش بيمارستان‌ها، باعث شد، سرانه پرستار نسبت به تخت‌هاي بيمارستاني با رکود شديد مواجه باشيم. در اين شرايط جامعه پرستاري ما با افسردگي و خستگي مفرط مواجه شده است.

اين گفته را محمد شريفي‌مقدم دبيرکل‌ خانه پرستار در گفت‌وگو با «آرمان ملي» تاييد مي‌کند و او نيز بر اين باور است که فشار کاري در ابتدا باعث خستگي مفرط و سپس به خستگي مزمن تبديل مي‌شود و تعدادي از پرستاران را ناخواسته از چرخه خدمت خارج مي‌کند. او در ادامه اظهار مي‌کند: «امروزه کمبود نيروهاي پرستار، مطالبه مردمي است و مردم و وزارت بهداشت به‌خوبي مي‌دانند، بخشي از آمار بالاي مرگ‌ومير روزانه در ايران به‌دليل خستگي مفرط پرستاران است و دنيا به اين واقعيت پي برده است.

به‌عنوان مثال در کشور آمريکا که يک پرستار براي هفت ساعت کار چهارهزار دلار حقوق مي‌گيرد، زماني‌که در شيوع کرونا ساعت کاري او را به 9 ساعت رساندند، 14‌درصد خطاي آن پرستار افزايش پيدا کرد. حالا شما اين شرايط را با حداقل 12 تا 14 ساعت کار پرستاران در بيمارستان‌هاي ايران مقايسه کنيد که حدود 120 دلار حقوق مي‌گيرند.

ما پرستاراني داريم که در طول هفته به منزل نمي‌رود و نمي‌تواند فرزند، همسرش و پدر و مادرش را ببيند و اين موضوع به غيراز خستگي، بحران روحي و افسردگي را براي آنها به همراه دارد و مي‌تواند باعث افزايش شمار قربانيان در موج سوم شيوع کرونا شود، چون در دنيا ثابت شده که مداخله پزشکي در درمان بيماران مبتلا به کرونا نتيجه‌اي ندارد، بار اصلي و 90درصدي مراقبت‌ها از بيماران کرونايي بر دوش پرستاران قرار خواهد گرفت و اين در آينده نگران‌کننده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.80701s, 19q