توزيع فقط ۵ /۱ میلیون واكسن آنفلوآنزا

۱۳۹۹/۰۷/۰۱ - ۰۹:۵۷ - کد خبر: 300112
توزيع فقط ۵ /۱ میلیون واكسن آنفلوآنزا

سلامت نیوز:روند افزایش شیوع کرونا، همزمان با اعلام موج سوم، باعث شده تعداد مبتلایان روزانه در کشور به بیش از سه‌هزار نفر در آمار رسمی برسد، در حالی که به باور کارشناسان این نوک کوه یخ است و بسیاری از مراکز درمان و خصوصی در صورت تشخیص کرونا، به بیماران اعلام می‌کنند که در خانه استراحت کنند و این بیماران جزو آمار رسمی کرونا محسوب نمی‌شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،در یک هفته گذشته که همه شهرهای کشور قرمز اعلام شد، آمار تعداد مبتلایان به شکل تساعدی افزایش داشته و بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، روند بروز کووید - ۱۹ در کشور و در هفته منتهی به ۲۸ شهریورماه صعودی بوده و ۱۰ استان نیز شاهد شروع پیک بیماری هستند. در استان‌های لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، قم، البرز، تهران، کرمانشاه، همدان، کرمان و کردستان روند صعود یا شروع پیک مشاهده شد.

همچنین روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی در ۹ استان اصفهان، مرکزی، زنجان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، مازندران، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و گلستان مشاهده شد. همچنین در هفت استان هرمزگان، فارس، قزوین، یزد، خوزستان، بوشهر و اردبیل روند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم وجود داشته است.

همزمان با افزايش شيوع کرونا، سيما سادات لاري، سخنگوي وزارت بهداشت از اقدامات انجام شده براي پيش خريد واکسن کرونا از چندين منبع مختلف از جمله دانشگاه آکسفورد، چين و مذاکراتي در کشور هند خبر داد و در پاسخ به سوال خبرگزاري ايسنا از ثبت‌نام ايران براي پيش خريد واکسن کرونا خبر داد. او پيش‌بيني کرد که دستکم تا شش ماه آينده از دسترسي به واکسن خبري نخواهد بود و پس از آن هم در مرحله اول براي افراد آسيب‌پذير خواهد بود.

او توضيح داد: «مجمعي به نام کووکس وجود دارد که 180 کشور جهان در آن ثبت‌نام کرده‌اند و 18 سازمان و شرکت فعال در زمينه توليد واکسن در آن مشارکت دارند. پرداخت 15‌درصد پيش پرداخت براي واکسن شرط ثبت نام بوده و اگر هم اين شرکت‌ها موفق نشوند، پيش‌پرداخت پس داده نمي‌شود». به گفته لاري در آخرين جلسه ستاد ملي مقابله با کرونا در ايران قرار شده است که اين 15‌درصد پرداخت شود.

گفته اين مقام وزارت بهداشت ايران براي خريد واکسن از آکسفورد، چند شرکت چيني و شرکت‌هاي معتبر ديگر ثبت‌نام کرده است و همينطور وزارت بهداشت با يک فرد ايراني‌الاصل در هند براي خريد واکسن کرونا وارد مذاکره شده است. بر اساس گزارش وزارت بهداشت از يکشنبه (30 شهريور) تا دوشنبه (31 شهريور)، 177 بيمار مبتلا به کوويد19 جان باختند و 3341 مورد بيمار مبتلا به کرونا شناسايي شده است. بر اساس آمار رسمي 425‌هزار و 481 نفر مبتلا به کرونا تاکنون شناسايي شده‌اند و مجموع جان‌باختگان در اثر اين بيماري به 24‌هزار و 478 نفر رسيد.


آخرين وضعيت توزيع واکسن آنفلوآنزا
واردات واکسن آنفلوآنزا به کشور در حالي با تاخير مواجه است که کارشناسان معتقدند که اگر زمان طلايي براي تزريق واکسن آنفلوآنزا را از دست بدهيم، خطر همزماني شيوع کرونا و ويروس N1H1 مي‌تواند خطرناک باشد. در اين شرايط و در حالي که مسئولان وزارت بهداشت از توزيع واکسن آنفلوآنزا خبر مي‌دهند، علي‌اصغر باقرزاده، نماينده بابلسر، گفته است: «مبلغ 22‌ميليون يورويي که به واردات واکسن آنفلوآنزا اختصاص يافته، به‌دليل تحريم‌ها در يکي از بانک‌هاي ترکيه بلاتکليف مانده و همين حالا نيز براي تزريق واکسن دير است.»

اين مقام وزارت بهداشت، افزايش تجويز واکسن آنفلوآنزا در گروه‌هاي آسيب‌پذير را راهکار اصلي به منظور پيشگيري و مقابله با اين وضعيت عنوان کرد. همزمان سيد حيدر محمدي، مدير کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در مورد تاخير در واردات واکسن آنفلوآنزا به کشور گفت: «در رابطه با واکسن آنفلوآنزا قرار بود، مبلغ ارزي از طريق ترکيه به يکي از کشورهاي اروپايي منتقل شود که متاسفانه برگشت خورد و دوباره اين کار را انجام داديم و اميدواريم اين مشکل به‌زودي برطرف شود و واکسن به کشور برسد. بخشي از واکسن‌هاي آنفلوآنزا وارد کشور شده و اميدواريم که محموله‌ها تا آخر مهرماه ترخيص و توزيع شود، ولي ما تلاش مي‌کنيم تا هفته‌ اول مهرماه بيشتر توزيع‌ها انجام شود.»

در اين شرايط کارشناسان معتقدند که اگر واکسن کرونا تا 15 مهرماه تزريق نشود، تاثير خود را از دست خواهد داد، انها مي‌گويند که بهترين زمان براي استفاده از اين واکسن 15 شهريور تا 15 مهر است. در اين شرايط ظاهرا قرار است که از امروز (سه‌شنبه) اين واکسن آنفلوآنزا توزيع شود. با اين حال سخنگوي وزارت بهداشت معتقد است که به‌دليل مشکلات ناشي از تحريم‌ها و مشکلات ارزي که سبب بروز مشکل در تامين واکسن آنفلوآنزا شده است، روند واردات اين واکسن با تاخير مواجه شده است. لاري در توضيح بيشتر مي‌گويد:

«قرار بوده 2.5‌ميليون دوز واکسن آنفلوآنزا در اختيار وزارت بهداشت قرار گيرد، اما در حال حاضر 1.5‌ميليون دوز واکسن آنفلوآنزا در اختيار معاونت بهداشتي قرار گرفته است که اين ميزان نيز با اولويت خانم‌هاي باردار در مناطق روستايي تزريق خواهد شد. همچنين قرار بوده حدود 12‌ميليون دوز واکسن آنفلوآنزا با ارز دولتي خريداري شود و حدود 42‌هزار تومان قيمت داشته باشد و اگر تقاضا بيشتر باشد، ممکن است با ارز نيمايي خريداري شود که قيمت آن در بازار بيشتر خواهد بود.

در روزهاي اخير گزارش‌ها حاکي از نايابي واکسن آنفلوآنزا در مناطق مختلف است. لاري گفت که با استفاده از کد ملي سعي مي‌کنند که مانع سواستفاده دلالان شوند اما افزود: «نبايد تقاضاي زيادي براي استفاده از واکسن آنفلوآنزا به مردم القا کرد. زيرا در ايده‌آل‌ترين حالت، واکسن آنفلوآنزا بين 30 تا 60‌درصد ايمني ايجاد مي‌کند».

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.08009s, 19q