مختصات موج سوم کرونا

۱۳۹۹/۰۷/۰۲ - ۱۵:۳۸ - کد خبر: 300177
مختصات موج سوم کرونا

سلامت نیوز:یک کارشناس پزشکی: متاسفانه ساختار ژنتیکی این ویروس به گونه‌ای است که عوارض و اثرات آن در سال‌های آینده به صورت مرگ زودرس ظهور پیدا می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آفتاب یزد ،که به این بیماری مبتلا می‌شوند حتی بعد از بهبودی در سال‌های آینده مشکلات قلبی، کلیوی، ریوی و تنفسی پیدا می‌کنند. این افراد قطعا عمر طبیعی نخواهند داشت از آنجایی که به گفته مسئولین در حال حاضر در موج سوم کرونا به سر می‌بریم، سوالی که مطرح است این است که این جهش‌ها تا چه اندازه می‌تواند در بروز موج‌های جدید کرونا تاثیر‌گذار باشد.

> وارد موج سوم کرونا شده ایم

چندی پیش علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران از کاهش ۱۵ درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان تهران خبر داده و گفته بود: «بررسی‌های ۲ روز اخیر نشان می‌دهد آمار مبتلایان روبه افزایش است و این رشد را نباید موجی گذرا تلقی کرد. تهران در حال حاضر در شرایط کاملا قرمز بسر می‌برد، افزایش آمار مبتلایان حاکی است که وارد موج سوم کرونا شده ایم.

آمارها نشان می‌دهد که در استان تهران بین موج دوم و سوم کرونا فاصله زمانی بسیار کوتاه بوده، این در حالی است که در پایان موج اول تا رسیدن به موج دوم زمان وجود داشت به عبارتی زمان رسیدن به موج سوم خیلی کوتاه‌تر شده است.»

وی با یادآوری بار بسیار بالای مسافرت در نقل و انتقال و چرخش ویروس کرونا، گفته بود: «گرچه ما هنوز استنادات علمی کافی نداریم که آیا ویروسی که در تهران وجود دارد با دیگر استان‌ها متفاوت است اما بالقوه این احتمال وجود دارد که ویروس در چرخش‌های بین شهری زمینه برای جهش آن آماده می‌شود که این موضوع موجب نگرانی کادر پزشکی شده است.»

> بیش از 300 مبتلا

این در حالی است که روز گذشته به گفته سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت مجموع بیماران کووید19 در کشور به ۴۲۹هزار و ۱۹۳ نفر و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۴هزار و ۶۵۶ نفر رسیده است. از مقایسه این آمار با آمار جهانی نتیجه می‌گیریم که این ویروس در کشور ما افسار مهار را به گردن نپذیرفته است.این در شرایطی است که کارشناسان براین اعتقادند با این روند نزولی شاید ما سال‌ها درگیر این بیماری و مهار آن باشیم.

شهر‌هایی به رنگ خون

در حال حاضر گفته می‌شود که استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند. استانهای کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.با این حال علی رغم این هشدار‌ها ما روزانه با آمار بالای مسافران مواجه هستیم که این حجم از رفت و آمد می‌تواند دیگر شهر‌ها را هم به این رنگ، آلوده کند.

> کادر درمان نیازمند حمایت همگانی

با این حال روز گذشته سعید نمکی وزیر بهداشت با اشاره به آغاز موج سوم بیماری کرونا در کشور، گفت: « موج دوم بیماری با حمایت همکارانم مهار و تا حد زیادی کنترل شد، اما متاسفانه به دلیل عدم رعایت‌ها، شعله‌های جدیدی از بیماری را شاهدیم.»

او در ادامه به این نکته اشاره کرد که حتی اگر تنها 10 درصد از مردم نکات بهداشتی را رعایت نکنند خطر این بیماری و سرایت پذیری آن باقی خواهد ماند و کادر درمانی در این روزهای سخت نیازمند حمایت همگانی است.سوالی که در این بین مطرح می‌شود این است که آیا افزایش تعداد مبتلایان به دلیل رعایت نکردن نکات بهداشتی توسط مردم است؟ یا اینکه جهش‌ها سبب شده تا این بیماری مسری‌تر از پیش به روند خود ادامه دهد؟

> کرونا نامرئی و وحشی است

محمدرضا محبوب فر جامعه شناس و اپیدمولوژیست در گفتگو با آفتاب یزد در این خصوص گفت این ویروس یک ویروس نامریی و وحشی است. عده‌ای بر این باورند که بعد از بهبودی از ابتلا به این بیماری، مشکل تمام می‌شود و نجات می‌یابند. در صورتی که متاسفانه ساختار ژنتیکی این ویروس به گونه‌ای است که عوارض و اثرات آن در سال‌های آینده به صورت مرگ زودرس ظهور پیدا می‌کند. افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند حتی بعد از بهبودی در سال‌های آینده مشکلات قلبی، کلیوی، ریوی و تنفسی پیدا می‌کنند.این افراد قطعا عمر طبیعی نخواهند داشت.»کرونا 70 بار جهش پیدا کرده استوی افزود:« این ویروس تاکنون حدود 70 بار در سطح جهان و در کشور ایران نزدیک به 42 بار تکامل پیدا کرده و تغییر ژنتیکی داشته است که این تکامل صرفا به دلیل شرایط محیطی که منجر به مقاومت ساختار ژنتیکی ویروس شده، اتفاق افتاده است.

از جمله دلایل این اتفاق را می‌توان استفاده خودسرانه و بی‌رویه از داروهای آنتی بیوتیک دانست. ویروسی که ما امروز با آن مواجه هستیم ده‌ها برابر قدرت سرایت پذیری پیدا کرده و متاسفانه ما شاهد آن هستیم که این ویروس در جمع‌های خانوادگی در حال انتشار است اما علی رغم اینکه ویروس قدرت انتقال بیشتری پیدا کرده به دلیل جهش‌های ژنتیکی زیادی که د اشته نسبت به گذشته به جرات می‌توان گفت مرگ و میر کمتری به همراه دارد. برخلاف گذشته در حال حاضر تمام بیمارستان‌ها ملزم به پذیرش بیماران مبتلا به کرونا هستند.»

او افزود:« در حال حاضر مراجعه‌کنندگان بیشتر از گروه جوانان هستند و متاسفانه به نسبت گذشته بدحال‌تر شده اند، پس نتیجه می‌گیریم براساس جهش‌های پی در پی، از قدرت کشندگی ویروس کرونا کاسته شده و نمودار نزولی مرگ و میر این بیماری با شیب کمتری در جریان است. قرار‌گیری کشور ما در موج سوم هم به دلیل جهش‌های این ویروس و همچنین به دلیل برخی سیاست گذاری‌های اخیر است، بازگشایی مدارس که دانش‌آموزان مجبور‌اند حداقل برای شرکت در کلاس‌های عملی در مدارس حضور پیدا کنند، از جمله سیاست گذاری‌هایی است که اخیرا اتفاق افتاد و مسلما به شروع موج سوم کرونا در کشور کمک خواهد کرد.

این ویروس در خانواده‌ها در حال انتشار است و دانش‌آموزان از درون خانواده به آن مبتلا می‌شوند و به دیگری منتقل می‌کنند. به همین دلیل هم تعداد مبتلایان هر روز بیشتر می‌شود. از طرف دیگر مرگ و میر کادر درمانی کشور ما به نسبت کشور‌های دیگر تفاوت فاحشی دارد و امروز بسیاری از شهر‌ها در وضعیت فوق قرمز قرار گرفته‌اند به نظر می‌رسد این شرایط تا آبان ماه و آذرماه نیز ادامه پیدا کند، اما در فصل زمستان اگر شرایط فعلی کشور همین گونه باشد، وضعیت رو به وخامت خواهد رفت و با موج چهارم بیماری مواجه می‌شویم. »

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.44333s, 19q