پس گرفتن واکسن آنفلوانزا از مجلس مجاز نیست

۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۱۵:۱۴ - کد خبر: 300273
پس گرفتن واکسن آنفلوانزا از مجلس مجاز نیست

سلامت نیوز: بعد از هجوم مردم همزمان با آغاز فصل پاییز به داروخانه‌ها برای خرید واکسن آنفلوآنزا، وزارت بهداشت اعلام کرد که ۱.۵‌میلیون واکسن آنفلوآنزا به‌صورت رایگان به گروه‌های پرخطر، مانند زنان باردار، سالمندان، کادر درمان، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای و خاص، تزریق خواهد شد، اما در شرایطی که هنوز هیچ‌کدام از این افراد واکسن را تحویل نگرفتند، اختصاص ۱۵۰۰ واکسن آنفلوآنزا خارج از نوبت به نمایندگان مجلس مورد انتقاد بسیاری از مردم در شبکه‌های اجتماعی و مسئولان قرار گرفت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ، بسیاری از مردم معتقدند که پس از دریافت قسطی خودروی دنا پلاس ۶۰۰‌میلیون تومانی و حقوق‌ها و مزایا برای نمایندگان مردم، توزیع این واکسن‌ها به قیمت دولتی چهل‌هزار تومان اجحاف در حق هزاران نفر از مردمی است که به‌دلیل کمبود واکسن آنفلوآنزا قادر به تهیه این واکسن نیستند و قیمت‌ آن در بازار سیاه سربه‌فلک کشیده است.

مراجعه مردم به داروخانه‌ها براي دريافت واکسن آنفلوآنزا با واکنش وزارت بهداشت روبه‌رو شد و سخنگوي وزارت بهداشت اعلام کرد: «فعلا به افراد عادي واکسن نمي‌دهيم»، اما در عين حال کيانوش جهانپور، سخنگوي سازمان غذا و‌ دارو در واکنش به اعتراض مردم در شبکه‌هاي اجتماعي نوشت: «به هرحال نمايندگان مجلس گروه‌‌هاي در معرض خطرند ولي به‌طور کلي توزيع واکسن آنفلوآنزا براي مراکز بهداشتي صورت گرفته است.» اما شهلا ميرگلوبيات، مدير کل سلامت مجلس با افزايش انتقادها اعلام کرد: «مقرر شد به‌دليل شرايط خاصي که امسال وجود دارد اين 1500واکسن به سازمان غذا و دارو براي استفاده ديگر مراکز درماني بازگردانده شود».

با اين حال شرکت « بهستان پخش» که واکسن آنفلوآنزا را در اختيار مجلس قرار داده، در ضوابط همکاري خود پس دادن داروهاي يخچالي پس از تحويل آنها را غيرممکن اعلام کرده است، همچنين براساس بخشنامه سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت، به علت حساس‌بودن داروهاي يخچالي، از جمله واکسن آنفلوآنزا، به دما، پس گرفتن آنها مجاز نيست.

اواخر شهريورماه بود، علي‌اصغر باقرزاده، نماينده بابلسر و عضو هيات رئيسه کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي خبر داد که «به‌دليل تحريم‌ها ارز ارسال شده براي خريد اين واکسن در ترکيه مانده‌ و به شرکت توليدکننده واکسن نرسيده است». اما روز بعد کيانوش جهانپور، سخنگوي سازمان غذا و‌ دارو اعلام کرد:

«از مدتي قبل براي واردات حدود 16‌ميليون دوز واکسن آنفلوآنزا با ارز دولتي اقدام کرده است. در مرحله اول يک‌ميليون و 500‌هزار دوز واکسن براي استفاده افراد پرخطر و در معرض خطر در مراکز بهداشت تامين شده و اين واکسن‌ها به تدريج در حال توزيع در مراکز بهداشتي هستند. اين واکسن‌ها با قيمت مناسب کمتر از 50 هزارتومان، با اولويت گروه‌هاي پرخطر و سالمندان و با ارائه کارت ملي عرضه خواهند شد. در صورت افزايش متقاضي واکسن آنفلوآنزا، اقدامات لازم براي واردات واکسن با ارز نيمايي صورت خواهد گرفت، اما به هيچ‌وجه واکسيناسيون همگاني آنفلوآنزا توصيه نمي‌شود».

با اين توصيفات زماني‌که سير اختصاص واکسن آنفلوآنزا براي مردم و گروه‌هاي پرخطر و تامين فقط 1.5‌ميليون واکسن را براي جمعيت 85‌ميليون نفري ايران را مرور مي‌کنيم، انتقاد و واکنش‌هاي مردم به‌حق است. ايران بيش از 20‌ميليون سالمند و افراد در معرض خطر براي ابتلا به ويروس کشنده آنفلوآنزا (n1h1) دارد، ولي فقط 1.5‌ميليون واکسن در شرايطي وارد کشور شده، که بهترين زمان براي تزريق آن از 15 شهريور تا 15 مهر است؛ يعني 10 روز ديگر، اما حالا اين تعداد واکسن در انبارهاي وزارت بهداشت نگهداري مي‌شود و دست مردم از آن کوتاه است.

در اين بين بسياري از مردم براي خريد آن به بازار سياه و ناصر خسرو مراجعه کرده‌اند که با قيمت‌هاي 1.5 تا دو‌ميليوني مواجه شده‌اند. چند روز پيش رئيس انجمن بيماري‌هاي داخلي، در يادداشتي که در اختيار «آرمان ملي» قرار داد، اعلام کرد که ايران 50‌ميليون دوز واکسن آنفلوآنزا کم دارد و نبايد زمان طلايي تزريق اين واکسن (تا نيمه مهرماه) را از دست داد.


انتقاد از تحويل واکسن به نمايندگان
در اين بين محمود صادقي، نماينده پيشين مجلس، گفته: «اختصاص اولين محموله واکسن آنفلوآنزا به مجلس فقط نشانگر توخالي‌بودن شعارهاي نمايندگان مجلس يازدهم نيست، بلکه نشانه‌اي از فاصله‌ نهادينه‌‌شده‌ حاکميت از مردم است.» وي در عين حال خبر داده که «پيش از اين قرص‌هاي فاوپيراوير را هم محرمانه از چين وارد وارد کردند و عمده‌اش را صرف درمان مقامات و ازمابهتران کردند!.»

همزمان عباس آقازاده، رئيس مجمع عمومي نظام پزشکي در نامه‌اي به معاون اول رئيس جمهور از انبار شدن طولاني مدت واکسن‌هاي آنفلوآنزا در انبار شرکت‌هاي پخش دارو و اختصاص اولين سهميه به نمايندگان مجلس شوراي اسلامي انتقاد کرد. در نامه او آمده است: از يک ماه قبل سخن از خريد 10- 15‌ميليون دوز واکسن آنفلوآنزا و تدوين پروتکل لازم براي تعيين اولويت‌هاي دريافت‌کنندگان واکسن به ميان آمده است، مردم نيز به مراکز بهداشت و داروخانه‌ها مراجعه مي‌کنند، اما متاسفانه با جواب منفي روبه‌رو مي‌شوند. در همين شرايط محسن عبدالله‌زاده، دبير کل انجمن شرکت‌هاي پخش دارو در تاريخ 03/‏07/‏1399 اعلام کرده‌:

25 روز است واکسن وارد انبارهاي شرکت‌هاي پخش دارو شده و بر اساس دستور وزير بهداشت، بنا شد تا واکسن تنها در اختيار معاونت بهداشت وزارتخانه قرار بگيرد تا آنها عرضه را آغاز کنند.» سوال اين است اين زمان سوزي به چه علت ايجاد شده است؟ آيا برنامه و پروتکل کشوري نقش دارد؟ آيا وزارت بهداشت اختيار لازمه را در اين مورد هنوز کسب نکرده است؟وي در انتقاد به اختصاص 1500 واکسن به مجلس نوشت: « در تاريخ 01/‏07/‏1399 تعداد 1500 دوز واکسن آنفلوآنزا با روش «غيرنقدي»، تحويل بهداري مجلس داده است.

البته نمايندگان مجلس از گروه‌هايي هستند که بايد براي حفاظت بهداشتي از ايشان تمهيدات لازم اتخاذ شود، اما تمام بحث اين است که اين تمهيدات بايد در چارچوب پروتکل بهداشتي کشوري انجام شود. آيا نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در اولويت نخست دريافت واکسن آنفلوآنزا هستند؟ پس تمام گروه‌بندي‌ها و اولويت‌گذاري‌ها بر چه مبنايي انجام شده است؟ اين خبر ارائه واکسن به مجلس شوراي اسلامي، با خبر منتشره از سوي محسن عبداله‌زاده تناقض دارد، چراکه يک شرکت پخش اقدام به توزيع واکسن کرده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.3231s, 19q