وقتی نبات بیماری‌زا می شود

۱۳۹۹/۰۷/۰۶ - ۱۳:۵۳ - کد خبر: 300367
وقتی نبات بیماری‌زا می شود

سلامت نیوز_*دکتر ابراهیم فولادی: خاصیت قند و شکر با خاصیت نبات متفاوت است و نبات نسبت به قند و شکر طبیعت گرم تری دارد. از این رو نبات در مشکل‌هایی مانند دل ‌درد، نفخ و... استفاده می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ، معمولا برای افزایش گرمی و خاصیت نبات کمی زعفران به آن اضافه می کنند، اما ممکن است سودجویان از رنگ‌های غیراستاندارد برای رنگ‌کردن نبات استفاده کنند که بسیار خطرناک و سرطان‌زاست. مصرف این ماده رنگی بیماری‌هایی مانند بیش فعالی در کودکان، معضلات گوارشی و آسمی، تومورهای تیروئیدی، تشدید میگرن، تاری دید، حساسیت ها و مشکلات پوستی به همراه دارد.

ادامه مطلب را در این زمینه از دکتر فولادی مطالعه کنید:

نبات زعفرانی و ذائقه مصرف کنندگان

افزایش تعداد واحدهای تولیدی صنایع غذایی و همراهی دانش تولید تجربی با دانش روز منجر به تولید محصولاتی با کیفیت بالا و در سطح بین المللی شده است. محصولات زعفرانی مرغوب با حفظ خواص دارویی آن برای مصرف کنندگان داخلی و خارجی از اهمیت بسیاری برخوردار است.زعفران یکی از گیاهان دارویی و بومی ایران و خراسان خواص دارویی متنوعی دارد که صنایع کوچک و بزرگ از جمله نبات به آن توجه زیادی دارند.

شناسایی نبات زعفرانی مرغوب

تولید نبات زعفرانی به‌صورت شاخه نبات زعفرانی و نبات چوبی زعفرانی در برندهای مختلف عرضه می شود. نبات های زعفرانی از طریق بو، مزه و رنگ زعفرانی آن ها قابل تشخیص هستند.

پررنگ بودن دلیل مرغوب بودن نیست برخلاف تصور مردم که فکر می کنند رنگ دهی بالا یا پر رنگ بودن نبات نشانه مرغوب بودن است میزان رنگ دهی با زعفران محدود است چه بسا نبات های پر رنگ می تواند منشأ افزودن رنگ های مصنوعی و کارامل به آن باشد.

وقتی نبات بیماری‌زا می شود

رنگ کارامل در فرایند پخت نبات و افزایش تعداد مراحل پخت تولید می شود که به تولید نبات هایی به رنگ زرد تا قهوه ای منجر می شود و در برخی کارگاه های زیرپله ای برای کاهش این رنگ قهوه ای از جوهر قند(بلانکیت) استفاده می شود که با تولید اکسید گوگرد سرطان زاست.اما در صنایع بزرگ تولید نبات به دلیل کنترل دمای پایین تر، میزان تولید کارامل خیلی محدود است و این مشکل وجود ندارد.

امان از رنگ‌های شیمیایی

یکی از مشکلات دیگر افزودن رنگ های زعفرانی مصنوعی به نبات است که میزان رنگ دهی بالایی دارند. این رنگ ها در صنایع غذایی مختلف با درصدهای متفاوت استفاده می شود که در کشورهای مختلف برای آن یک حد مشخصی را قبول دارند و بیشتر از آن غیر مجاز محسوب می شود. ولی استفاده از آن در محصولاتی با عنوان نبات زعفرانی تقلب محسوب می شود که از عوارض این رنگ ها می توان به بیش فعالی در کودکان و بیماری های افسردگی در بزرگ سالان و در سطح بالا سرطان زا بودن آن ها اشاره کرد.

پیشنهاد به مصرف کنندگان

با توجه به کنترل کیفیت و رعایت استانداردهای ملی در سطح صنایع بزرگ تولید نبات، از این رنگ ها به هیچ عنوان توسط این صنایع استفاده نمی شود و توصیه می شود که اگر نبات زعفرانی ذائقه یک مصرف کننده است و به کیفیت محصول توجه دارد از محصولات شرکت هایی که تحت نظر استاندارد اقدام به تولید این محصول می کنند، استفاده کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.1538s, 19q