افزایش PSA همیشه به علت سرطان پروستات نیست

۱۳۹۰/۰۵/۲۲ - ۱۰:۵۶ - کد خبر: 31578
سلامت نیوز : یک متخصص کلیه و مجاری اداری گفت: PSA یک ماده پروتئینی است که توسط سلول های غده پروستات تولید و به میزان کم در خون تمام مردان بالغ وجود دارد، در صورتی که غده پروستات سرطانی شود مقادیر زیادی از PSA تولید و وارد گردش خون می شود از این رو تعیین میزان این ماده در خون یکی از روش های تشخیص سرطان پروستات است.

دكتر محمد رضا نوروزی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به روش های تشخیص سرطان پروستات، PSA بهمراه DRE (معاینه رکتوم) را دو تست استاندارد جهت تشخیص زود هنگام سرطان پروستات در مردان دانست و گفت: افزایش PSA همیشه بعلت سرطان پروستات نیست و علل دیگری چون عفونت های ادراری، بزرگی خوش خیم پروستات، دستکاری مجاری ادراری مانند سیستوسکوپی، بیوپسی پروستات و غیره نیز منجر به افزایش سطح PSA در خون می شود.

این متخصص کلیه افزود: در برخی مواقع چون افزایش سن، نژاد و یا عوامل طبیعی موجب بالا رفتن سطح PSA در خون می شوند از این رو وجود PSA بالا در یک مرد 70 ساله خطر کمتری برای ابتلا به سرطان پروستات است تا همان سطح PSA در یک مرد جوان.

وی گفت: مردان مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات یا همان BPH در 25 تا 60 درصد موارد دارای سطوح افزایش یافته PSA هستند، همچنین 50 درصد مردان دچار عفونت پروستات یا پروستاتیت دارای سطوح بالای PSA خون هستند بدون اینکه سرطان پروستات داشته باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران خاطرنشان کرد: PSA بالا به معنی خطر وجود سرطان پروستات است نه ابتلای صد درصدی. بلکه PSA نشان دهنده ضرورت انجام تست‌های بیشتر جهت رد یا اثبات سرطان در این افراد است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران با بیان اینكه انجمن اورولوژی و مجمع سرطان آمریکا توصیه کرده اند که در تمام مردان از 50 سالگی بصورت سالانه PSA اندازه گیری شود گفت: اگر در خانواده شخص (پدر، برادر) سابقه سرطان پروستات باشد انجام آزمایشات دوره ای برای فرد از سن 40 تا 45 سالگی ضروری است البته این توصیه ها توسط تمام نهادهای علمی پذیرفته شده نیست و بعضی از آنها اندازه گیری PSA را در تمامی افراد توصیه نمی کنند، و آنها معتقدند که فواید و عیوب تشخیص زود هنگام سرطان پروستات باید از جانب پزشک برای بیمار توضیح داده شده و سپس در صورت توافق طرفین PSA سریال برای بیمار اندازه گیری شود.

دکتر نوروزی در تبیین عیوب غربالگری زودهنگام سرطان پروستات اظهار داشت: افزایش هزینة مراقبت بهداشتی، افزایش انجام بی مورد تستهای تهاجمی (مثل یوپسی) احتمال انجام درمان غیر ضروری از آن جمله است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.74224s, 18q