جدیدترین داروهای تقویتی برای خانمهای بالاتر از 35 سال

۱۳۹۰/۰۹/۲۹ - ۱۵:۲۵ - کد خبر: 38590

سلامت نیوز : خانمها به دلیل زایمانهای متعدد و شرایط خاص هورمونی و یائسگی و شغلی ، ضرورت دارد از سنین 35 سال به بالا با توجه به تعداد زایمانها و سن از کار افتادن تخمدانها و یا خارج کردن رحم و تخمدانها، پس از مشورت با پزشک معالج خود، از داروهایی که معرفی می شود استفاده کنند. البته مورد مصرف داروها، از سنین 35 تا 50 سال به بعد است و مصرف برخی از آنها برای مردان هم ضرورت دارد.

1ـ قرص های کلسیم دی (Tab calcium – D)
مصرف دایمی این قرص، که مخلوطی از کلسیم و ویتامین دی است برای همۀ خانمهای حدود 40 سال به بالا ضرورت دارد. به ویژه اگر تعداد زایمان آنها بیش از دو فرزند باشد. برای پیشگیری از پوکی استخوان و آرتروز، باید هر روز یک عدد و در برخی موارد بنا به توصیۀ پزشک معالج ، دو عدد قرص کلسیم دی مصرف شود.

2ـ قرصهای استؤفوس یا آلندرونات سدیم (Alendronate –Na =Osteofos)
این دارو نیز برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان و اختلالات استخوانی و ارتوپدی است که در واقع برای تقویت سیستم استخوانی زنان بسیار ضرورت دارد به ویژه در سنین بالای 50 سال و برای بیش از دو زایمان باید مصرف شود. این دارو را باید نیم ساعت پیش از صبحانه میل کرد.

امروزه در سنین یائسگی و حتی پیش از آن به جای اینکه از قرصهای هورمونی از نوع استروژن و پروژسترون ( پرمالین ـ پروورا ) مصرف شود ، از قرص های آلندرونات سدیم استفاده می شود تا از اختلالات استخوانی و پوکی استخوان نیز پیشگیری شود.

3ـ قرص های سنتروم ( Tab centrum)
این قرصها که در امریکا و اروپا به سنتروم مردان و زنان شهرت دارند، در ایران در واقع همان مخلوطی از مولتی ویتامین ها و مینرال مشهورند که در درمان و کمبود بسیاری از کمبودهای ویتامینی و معدنی و تقویت تمام ارگانهای بدن از اهمیت خاصی برخوردارند و برای همۀ مردان و زنان بالای 40 سال، بسته به شرایط بدنی و مشورت با پزشک معالج، از ضرورت های ویژه برای تضمین سلامتی هستند. البته در درمان کم خونی ها می توان همراه سنتروم، از قرص های فروس سولفات یا اسید فولیک و کپسولهای هماتینیک و ففول و شربت فروگلوبین هم استفاده کرد.

4 ـ قرصهای گلوکزامین کندرایتین ( Tab Glucosamine Chondroitin)
این قرصها که در واقع بهترین دارو برای پیشگیری و درمان آرتروز و تخریب غضروف مفاصل و استخوانها هستند، به ویژه برای زنان بالای 55 سال از اهمیت خاصی برخوردارند و در بازسازی و ترمیم غضروف مفاصل کل بدن و تقویت بافتهای عضلانی و استخوانی از بهترین داروهای کشف شده در سالهای اخیر در جهان هستند ( میزان مصرف روزانه یک تا سه قرص).

5ـ قرصهای امگا سه ( Tab Omega-3)
در سالهای اخیر مصرف گستردۀ این داروها ، که به روغن ماهی نیز شهرت دارند، در سطح جهان بین زنان و مردان رایج شده است و این پدیدۀ جدید عرصۀ پزشکی در پیشگیری و درمان بیماریهای قلبی ـ عروقی ، فشار خون ، چربی خون ، بیماری قاعدگی زنان ، روماتیسم ، سیستم ایمنی و اثرات ضد التهاب در بافتهای استخوانی و عضلانی و پوستی بسیار ارزشمند است.

این دارو که به ویژه از سنین 35 سال به بالا مورد مصرف بیشتری دارد ، شبیه به دانه های کوچک زردرنگ انگور و دانه های تسبیح ، و در واقع نوعی مکمل غذایی است و در طبقه بندی اسیدهای چرب قرار می گیرد. روزانه می توان یک تا سه قرص امگا سه مصرف کرد.

6ـ قرصهای آلگومد ( Tab Aglomed)
این قرصها که ار جلبکهای سبز دریایی تهیه می شوند، به عنوان یکی از مهمترین و بهترین داروهای گیاهی و تقویتی از نظر دارا بودن انواع ویتامینها ، املاح معدنی ، پروتیئنها ، فیبرهای غذایی، مواد ضد سرطان ، امگان 3 ، امگا 6 ، بتا کاروتن و کلروفیل هستند.

خواص این داروها عبارتند از : تأثیرات مستقیم بر قلب و عروق، دستگاه گوارش ، مغز و اعصاب ، سیستم ایمنی ، ضد سموم شیمیایی و فلزات سنگین ، کنترل وزن و به ویژه به عنوان یک مکمل غذایی و صددرصد طبیعی نیز محسوب می شوند. مصرف این قرصها با توجه به وزن بدن 3 تا 9 قرص در روز است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مونا یگانه
باسلام برای اقایان بالای 50سال که فعالیت بدنی و فکری زیادی دارند, چه مولتی ویتامین را تایید مینمایید.
با سپاس
nahid
آیااین داروهاازنظرسنی عوارضی درافرادبالای چهل سال نمیگذاردباسپاس
lida
سلام به تمام مسئولین محترم سلامت نیوز دارو های که مربوط به لک های صورت و ضعف جنس میشه برام بفرستین ممنون شما .
سعید رحیمی
با عرض سلام و خسته نباشید.می خواستم بدونم آیا می توان به جای مولتی ویتامین ها از قرص آلگومد استفاده نمود؟با تشکر
3.36793s, 23q