همه انواع سرطان خون کشنده نیست

۱۳۹۰/۰۹/۳۰ - ۱۰:۲۱ - کد خبر: 38625

سلامت نیوز : خون وظایف متنوع و بی شماری را بر عهده دارد. این اکسیر حیاتی با چرخش در درون بدن و در مسیر رگها ، اکسیژن و مواد غذایی را به تک تک سلولها می رساند و مواد زاید سلولها را از آنها می گیرد و برای دفع از بدن آماده می سازد. سرطان خون که به لوسمی شهرت دارد در واقع یکی از علل مرگ ومیر در کودکان و بالغان در تمام دنیا است. مردم نیز از شنیدن اسم سرطان خون شدیداً وحشت دارند و آن را کاملاً درمان ناپذیر و مرگ زا می پندارند. بیان این نکته ضرورت دارد که تنها برخی از انواع سرطان خون کشنده هستند و بعضی از آنها نیز مشکل خاصی ایجاد نمی کنند. باید به محض مشاهدۀ هر یک از علائم بالینی این بیماری به پزشک متخصص مراجعه کرد تا ضمن پیشگیری از حاد شدن و گسترش و نفوذ آن، اطمینان خاطر حاصل شود.

سرطان خون به طور کلی دو نوع است :
1ـ لوسمی ( میلوئیدی ( حاد و مزمن ) .
2 ـ لنفوئیدی ( حاد و مزمن ) ، یعنی (AML,ALL,CML, CLL)
در سرطان خون معمولاً مشکل اساسی در سلولهای خونساز مغز استخوان است که توانایی تولید خون را در میزبان به اندازه و شکل طبیعی خود ندارند. سرطان خون نوع ALL بیشتر در کودکان زیر 15 سال اما AML,CML و CLL در بالای 40 سال رخ می دهند.

علل سرطان خون
بیماریهای مادرزادی که در تماس با مواد رادیواکتیو و شیمیایی بوده اند ( مانند کودکانی که در نسلهای گذشته از مادران مورد تهاجم بمبهای اتمی هیروشیما و ناکازاکی متولد شده اند، امروزه اکثراً دچار سرطان خون شده اند )، برخی داروها ، ویروس انسانی نوع T، علل ژنتیکی ( کروموزوم فیلادلفیا )، علل ناشناخته.

علائم بالینی
در هر یک از چهار گروه سرطان خون ( حاد ومزمن ) علائم بالینی خاصی مشاهده می شود که در مجموع عبارتند از : افزایش گلبولهای سفید و کاهش پلاکتها که منجر به خونریزی خواهد شد ، خونریزیهای زیر پوستی به صورت لکه های قرمز پوستی ، ضعف عمومی بدن ، شیوع بیشتر عفونت باکتریایی یا قارچی ، بزرگی کبد و طحال و غدد لنفاوی، سردرد ، تهوع ، تشنج ، مننژیت ، درد بیضه ها ، تب ، ضعف شدید ، کم خونی ، وافزایش حجم مغز استخوان که منجر به درد استخوانها خواهد شد.

نوع دیگر از اختلالات خونی مربوط به غدد لنفاوی است که به لنفوم شهرت دارد. لنفوم بر دو نوع است : 1 ـ هوچکین و 2 ـ غیر هوچکین.
هر کدام از این دو گروه نیز به زیر شاخه های بیشتری تقسیم بندی می شوند و دارای مرگ و میر متفاوتی هستند. علل لنفومها نیز ناشناخته مانده است اما ویروسها ، اشعه ، ژنتیک و مهار ایمنی ( ایدز) نیز در شیوع بیشتر آنها دخالت دارند.

تشخیص
با آزمایشات خونی ، بیوپسی و آسپیراسیون مغز استخوان و اسکن می توان به تشخیص لوسمی و لنفوم دست یافت.

درمان
درمان سرطان خون بستگی به نوع سرطان دارد. مثلاً نوعی از آنها حتی یک روز از طول عمر انسان نمی کاهد و نوعی نیز در کمتر از یک روز فرد را از پای در می آورد. به طور مثال در سرطان خون حاد کودکان در 60 درصد موارد بهبودی کامل داریم ، در سایر موارد نیز پس از شیمی درمانی و اشعه درمانی و پیوند مغز استخوان می توان تا چندین سال بیمار را زنده نگهداشت


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
علیرضا
با سلام و خسته نباشید خدمت شما
ممنون از سایت خوبتون
کاش عنوان و یا همان سر تیتر سایت را کامل تر توضیح میدادید، یعنی کدام یک از سرطان ها کشنده است و فرد بیمار تا چه زمانی زنده می باشد
با تشکر

در پناه حق
yasin
مطالب ها کامل نیستند
1.13217s, 20q