تغييرات کوچک، نتايج بزرگ

۱۳۸۶/۰۳/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4258
تغييرات کوچک، نتايج بزرگ

 محققان آمريکايي در صدد اجراي برنامه‌اي برآمده‌اند تا با استفاده از آن مشكلات وزني کودکان مدرسه‌اي (بالا بودن يا پايين بودن وزن) را بر طرف کنند. در اين برنامه که يک شهر براي کمک به اجراي آن بسيج شده‌اند سعي مي‌شود تا با استفاده از ارائه راهکارهاي تغذيه‌اي سالم براي کودکان، آموزش سالم‌خواري و تشويق به ورزش بيشتر، از اضافه وزن کودکان جلوگيري کنند.

به گزارشي از واشنگتن، در اين برنامه‌ها بچه‌ها مي‌توانند سبزي‌هاي مورد علاقه‌شان را انتخاب کنند و کارکنان بوفه‌ها هم که تا پيش از اين تنها به گرم کردن ظرف‌هاي غذاي آماده و سرد خو گرفته بودند، ياد مي‌گيرند که چطور ميوه‌هاي تازه را تکه تکه کنند و رستوران‌ها هم صورت غذاهايشان را تغيير مي‌دهند تا اين برنامه به نتيجه برسد.

 کريستينا اکونوموس، سرپرست تيم تحقيقاتي كه اين برنامه را رهبري مي‌كند، مي‌گويد: براي بچه‌هاي سنين پايين‌تر که هنوز در حال رشد سريعند، اين يک موفقيت معني‌دار محسوب مي‌شود، چرا که در سنين ياد شده همه کودکان وزن به دست مي‌آورند، چون در حال رشد هستند، اما با برنامه‌اي که ما ريخته‌ايم از ايجاد اضافه وزن در آنها جلوگيري مي‌کنيم درحالي که مواد مغذي مورد نياز براي رشد و نمو را هم به آنها مي‌رسانيم.

 اکونوموس و همکارانش، در مجله چاقي، نتايج برنامه غذايي آزمايشي خود را منتشر كرده‌اند. نتايجي كه نشان مي‌دهد پس از اين برنامه، نه تنها کودکاني که اضافه وزن داشتند، آن را کاهش داده يا حداقل وزنشان را ثابت نگه داشتند، بلکه آنهايي هم که خيلي لاغر بودند، وزنشان افزايش يافت.

 اين محققان اميدوارند که با اجراي اين برنامه‌ها، بذر عادت‌هاي سالم براي زندگي طولاني‌تر در زندگي اين کودکان ريخته شود. آنها همچنين معتقدند که اين برنامه‌ها، نوعي تربيت ذائقه هم به شمار مي‌آيد، چرا که بر طبق آن در طول يک سال به تدريج ميوه‌ها و سبزي‌هاي مختلفي، وارد برنامه غذايي بچه‌ها مي‌شود تا کودکان طعم‌هاي جديد را نيز تجربه کنند.

 اين محققان براي به نتيجه رسيدن تحقيقاتشان، دست به ابتکار جالبي نيز زده‌اند و با همکاري مرکز کنترل و پيشگيري از بيماريها، وسايلي نظيرچاقو، غذا ساز، ليوان، ظرف‌هاي شيشه‌اي مناسب سرو ماست و سالاد و يک گرم‌کن و بخار‌پز براي تجهيز آشپزخانه‌هاي مدارس خريده‌اند، تا با اين کار امکان طبخ غذاهاي سالم در مدارسي که تا کنون تنها امکان گرم کردن غذا را داشته‌اند، فراهم شود.

 اکونوموس در اين زمينه مي‌گويد: کودکان، هر روز حرکت‌هاي مثبتي را به برنامه اضافه مي‌کنند. 10 دقيقه ورزش به حالت نرمش‌هاي کششي و يا پياده‌روي ازدسته اين حرکت‌هاست و دانش‌آموزان را ترغيب مي‌کند تا فعاليت‌هايي نظير راه رفتن در حياط مدرسه و يا پياده‌روي پس از مدرسه را در برنامه روزانه خود قرار دهند.

 اين طرح، والدين بچه‌ها را هم به نوعي درگير مي‌کند به شکلي که آنها به طور هفتگي، دستورالعمل‌هاي غذايي سالم و جيره‌اي از غلات سبوس‌دار و ساير غذاهاي سالم را به مدرسه مي‌فرستند. در همين راستا، بيشتر از 20 رستوران محلي، گزينه‌هاي سالم را به منوهايشان اضافه کرده‌اند و روزنامه‌هاي محلي هم قسمتي از صفحات هفتگي خود را به تفسير‌هاي تغديه‌اي اختصاص داده‌اند.

اکونوموس معتقد است که اگرچه اين برنامه‌ها و انجام اين روشها در طول سه سال گذشته، کارچندان آساني نبوده است، اما همه اين تغييرات بزرگ در نتيجه انجام تغييرات کوچک اما ساختاري به وجود آمده است.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.60751s, 18q