سرطان ريه شايعترين نوع سرطان است

۱۳۸۶/۰۴/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4711
سرطان ريه شايعترين نوع سرطان است

اما به گفته وي روشهاي درماني و دارويي جديد و كارگروهي بين متخصصان جراحي و طبي در به‌كارگيري چندين روش درماني همزمان، نقش موثري در بهبود بيماران مبتلا به سرطان دارد.

دكتر "صنمبر صديقي" متخصص خون وانكولوژي در حاشيه برپايي همايش تازه‌هاي سرطان ريه در گفت‌وگو با ايرنا گفت در كل جهان سرطان ريه شايعترين نوع سرطان به شمار مي‌رود.

وي گفت طبق گزارش‌هاي سازمان بهداشت جهاني سالانه ‪ ۱/۴‬ميليون نفر به علت سرطان ريه جان خود را از دست مي‌دهند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران افزود طبق گزارش سازمان‌هاي بين‌المللي بعد از سرطان پستان و پروستات در زنان و مردان سرطان ريه شايعترين نوع سرطان در هر دو جنس است.

دكتر صديقي با بيان اينكه بيماران مبتلا به سرطان ريه در مراحل پيشرفته بيماري به پزشك مراجعه مي‌كنند افزود حدود ‪ ۹۰‬درصد بيماران مبتلا به سرطان ريه در مرحله‌اي از بيماري كه علايم آن از جمله كاهش وزن، بي اشتهايي، خلط خوني و سرفه‌هاي مكرر بروز مي‌كند به پزشك مراجعه مي‌كنند.

وي با اشاره به اينكه تنها راه درمان بيماران مبتلا به سرطان ريه جراحي نيست افزود تنها ‪ ۳۰‬درصد اين بيماران قابل جراحي هستند و عمده آنان به دنبال جراحي دچار عودهاي مكرر بيماري مي‌شوند و اغلب به فاصله كوتاهي بعد از جراحي فوت مي‌كنند.

وي در خصوص تازه‌هاي درمان اين بيماري گفت روش‌هاي درماني و دارويي جديد و به كارگيري روشهاي آزمايشگاهي با عوارض كمتر، چشم انداز جديدي در درمان سرطان ريه ايجاد كرده است.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران اضافه كرد: استفاده از روش‌ها و تكنيك‌هاي آزمايشگاهي در انتخاب درمان مناسب براي بيماران خاص، سبب كاهش هزينه‌هاي بهداشتي و نتيجه مطلوب تر در درمان بيماران مي‌شود.

دبير علمي همايش تازه‌هاي سرطان ريه گفت آشنا شدن اهل فن با روش‌هاي تشخيصي و درماني جديد و جلب همكاري و كار گروهي بين متخصصان جراح و طبي در به كارگيري چندين روش درمان همزمان نقش موثري در بهبود بيماران مبتلا به سرطان ريه دارد.

دكتر صديقي گفت سيگار مهمترين عامل موثر در ابتلا به سرطان ريه است و بطوركلي از بين هر ده بيمار مبتلا به سرطان ريه نه نفر سيگاري هستند.

وي اضافه كرد برنامه‌هاي پيشگيري اوليه به منظور جلوگيري از مصرف سيگار و غربالگري افراد سيگاري در جهت تشخيص زودرس از اهميت بسزايي در كاهش آمار ابتلا و مرگ و مير ناشي از سرطان ريه برخوردار است.

اين متخصص خون وانكولوژي گفت بسياري از افراد مبتلا به سرطان ريه با مصرف طولاني مدت سيگار زمينه بروز اين بيماري مهلك و مرگبار را در خود فراهم كرده‌اند.

وي افزود با توجه به نقش موثر سيگار در سرطان ريه بيشترين تلاش و تمركز بايد بر روي نوجوانان و از همان سنين ‪ ۱۰‬و ‪ ۱۲‬سالگي باشد تا از گرايش آنها به سمت سيگار جلوگيري شود.

به گفته دكتر صديقي به غير از سيگار عواملي همچون ژنتيك، آلاينده‌هاي محيط زيست و علل هورموني بخصوص در زنان در بروز سرطان ريه موثر است.

اين متخصص خون و انكولوژي افزود سرطان ريه‌اي كه ناشي از سيگار نيست، بيشتر در زنان زير ‪ ۵۰‬سال غيرسيگاري مشاهده مي‌شود كه اين مشكل مي‌تواند ناشي از وضعيت هورموني آنها باشد ولي علت اصلي آن بطور قطعي هنوز مشخص نشده است.

سرطان ريه بيماري مهلك و خطرناكي است كه هم اكنون در سراسر جهان يك مشكل جدي بهداشت عمومي به شمار مي‌رود.

همايش يك روزه تازه‌هاي سرطان ريه روز پنجشنبه ‪ ۳۱‬خرداد ماه در بيمارستان امام خميني برگزار شد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19968s, 18q