چشم‌های كه برای زیبایی نابینا می‌شود

۱۳۹۱/۰۲/۱۷ - ۱۲:۴۳ - کد خبر: 47710
سلامت نیوز: لنزهای رنگی امروزه طرفداران زیادی پیدا كرده است؛ طرفدارانی كه حتی وقتی درباره عوارض استفاده از این لنزها اطلاعاتی به دست می‌آورند، باز هم تا خودشان آن‌ را تجربه نكنند، بی‌توجه به توصیه‌های پزشكان این نوع لنزها را در چشم خود می‌گذارند.اما اگر بدانید در اثر استفاده از لنزهای نامناسب ممكن است بینایی خود را از دست بدهید، چطور؟ آیا باز هم به فكر زیبایی و تنوع هستید یا به فكر سلامت چشم‌تان؟

متخصصان توصیه می‌كنند به هیچ وجه بدون تجویز پزشك از هیچ نوع لنزی استفاده نكنید، زیرا چنین كاری ممكن است سبب بروز مشكلات و عوارض جدی شود؛ عوارض غیرقابل جبرانی كه می‌تواند زندگی فرد را دگرگون كند.

دكتر محمد زارع‌جوشقانی، چشم‌پزشك و فوق‌تخصص قرنیه در گفت‌وگو با «جام‌جم» با تاكید بر استفاده صحیح از لنزهای چشمی توضیح می‌دهد: لنز ابزاری برای تنظیم جهت نور است كه می‌تواند به صورت عینك یا از نوعی باشد كه داخل یا در سطح چشم قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به انواع مختلف لنزهای تماسی می‌گوید: لنزهای تماسی در دو نوع نرم و سخت وجود دارد كه از هر یك در موارد خاص و برای درمان مشكلات چشمی بیماران استفاده می‌شود.

اما امروزه افراد مختلف و به خصوص خانم‌ها و جوانان برای زیبایی و ظاهر بهتر، از لنزهای رنگی كه جنبه زیبایی دارد، استفاده می‌كنند.

مراقب قرنیه چشم‌ها باشید

دكتر زارع‌جوشقانی با اشاره به این نكته كه قرنیه بافتی بدون رگ است، یادآور می‌شود: در صورتی كه لنز برای فرد مناسب و اندازه قرنیه او نباشد، استفاده از آن سبب بروز مشكلات و عوارضی جدی می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی درباره مشكلاتی كه ممكن است در اثر استفاده نادرست از لنزها و همچنین در نظر نگرفتن شرایط مناسب ایجاد شود، خاطر نشان می‌كند: استفاده از این لنزها براحتی می‌تواند سبب ایجاد خراش در سطح چشم شود و راهی برای ورود میكروب‌ها به قرنیه باز كند. در چنین شرایطی قرنیه عفونی و به تدریج زخم می‌شود كه اگر به آن رسیدگی نشود، می‌تواند طی 12 تا 24 ساعت چشم را سوراخ ‌كند.

به گفته وی استفاده از این نوع لنزها می‌تواند سبب بروز مشكلات و عوارضی غیرقابل جبران شود، به بیان دیگر در صورت استفاده بی‌رویه و افراطی از آنها، احتمال عفونت‌های چشمی نیز افزایش پیدا می‌كند. به همین دلیل چشم پزشكان استفاده از این گونه لنزها را به هیچ وجه توصیه نمی‌كنند.

این فوق‌تخصص قرنیه با تاكید بر این كه سلامت چشم‌ها در مقایسه با رنگ و زیبایی آن اهمیت بسیار بیشتری دارد، می‌گوید: هر چند چشم‌پزشكان استفاده از این نوع لنزها را توصیه نمی‌كنند، اما چون این لنزها در بازار وجود دارد و در مراكز مختلف به فروش می‌رسد، افراد باید خودشان به فكر سلامت چشم‌ها باشند و از آنها به بهانه‌هایی نظیر زیبایی استفاده نكنند.

از قرمزی تا تخلیه چشم!

متاسفانه با وجود اطلاع‌رسانی‌های گسترده‌ای كه در این زمینه انجام می‌شود، مردم هنوز عوارض استفاده از این لنزها را چندان جدی نمی‌گیرند.

دكتر زارع‌جوشقانی در این‌باره توضیح می‌دهد: با شروع استفاده از این لنزها فرد ممكن است با مشكلاتی مانند قرمزی، اشك ریزش، درد یا حساسیت به نور روبه‌رو شود. ترشحات چشمی كه ابتدا ممكن است آبكی باشد، با پیشرفت مشكل و پس از مدتی تغییر رنگ می‌دهد و زرد و چركی می‌شود.

این فوق‌تخصص قرنیه می‌افزاید: اگر این مشكلات ادامه پیدا كند، زخم قرنیه باعث سوراخ شدن چشم می‌شود. در چنین شرایطی عفونت به داخل چشم راه پیدا كرده، بخش‌ها و ارگان‌های داخل چشم را درگیر می‌كند و در این مسیر ممكن است به جایی برسیم كه مجبور باشیم چشم را تخلیه كنیم.

فقط با دستور چشم پزشك

استفاده از لنز قوانین و دستورات خاصی دارد كه بیماران یا افرادی كه از آن‌ استفاده می‌كنند، حتماً باید آنها را در نظر داشته باشند.

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به این مطلب می‌گوید: لنزهای درمانی مشخصات خاصی دارد كه پزشك با توجه به شرایط بیمار آن را تجویز می‌كند، اما باید توجه داشته باشید احتمال عفونت در مورد لنزهای درمانی نیز وجود دارد. در این موارد پزشك كارهایی را كه لازم است بیمار انجام دهد، برایش توضیح داده و در صورت لزوم او را تحت مراقبت قرار می‌دهد.

این در حالی است كه در مورد لنزهای رنگی هیچ توضیح و آموزش خاصی وجود ندارد و گاه خود لنز هم فاقد مشخصات دقیق است؛ در نتیجه احتمال ایجاد زخم قرنیه و گرفتاری‌های چشمی در افرادی كه سر خود از این نوع لنزها استفاده می‌كنند، بسیار زیاد است.

دكتر زارع‌جوشقانی با تاكید بر این كه مردم نباید به هیچ‌وجه این نوع لنزها را در چشم‌هایشان قرار دهند، می‌گوید: افراد فقط باید از لنزهای درمانی و با تجویز پزشك استفاده كنند. علاوه بر این پزشك باید آموزش بیمار را نیز در نظر داشته باشد.

به گفته وی فقط افراد خاصی كه به استفاده از لنز نیاز دارند، آن هم برای مدت زمانی خاص كه پزشك تعیین می‌كند، می‌توانند از این وسیله استفاده كنند. نوع لنز و نحوه نگهداری آن نیز از موارد مهمی است كه باید از سوی چشم پزشك تعیین شود.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.96343s, 19q