توصيه‌هاي تغذيه‌اي ويژه داوطلبان كنكور سراسري؛ زنجبيل و نعناع با افزايش خون‌رساني مغزسبب تقويت يادگيري مي‌شود

۱۳۸۶/۰۴/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4798
توصيه‌هاي تغذيه‌اي ويژه داوطلبان كنكور سراسري؛ زنجبيل و نعناع با افزايش خون‌رساني مغزسبب تقويت يادگيري مي‌شود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر امير ذبيح‌اللهي در اين ‌باره با اشاره به زمان کوتاه باقي مانده به آزمون کنکور سراسري، صرف شکلات‌هاي کاکائويي و يا مصرف روزانه يک ليوان شير به همراه خرما را در اين ايام براي تسلط براعصاب الزامي برشمرد و افزود: بي خوابي وکم خوابي موجب از هم پاشيدگي سيکل‌هاي ارتباطي نرون‌ها در مغز و يا تجزيه و تحليل غلط ذهني مي‌شود و در دراز مدت افزون بر افت كارآيي دستگاه ايمني بدن و ابتلاي فرد به عفونت‌هاي متعدد ويروسي سبب افت کيفيت حافظه هم مي‌شود كه اين امر اشتباهات فاحش ذهني در جلسه آزمون را به همراه دارد.

اين متخصص مهمترين راه غلبه بر مشکلات و درمان استرس را برنامه‌ريزي و مديريت زمان و اعتماد به نفس عنوان كرد و افزود: تغذيه درست و کافي، استفاده از ماهي، سفيده تخم‌مرغ، سبزي‌هاي تازه و آب ميوه در وعده‌هاي غذايي، هشت ساعت خواب شبانه، پياده‌روي براي كنكوري‌ها الزامي است.

ذبيح اللهي در ادامه به داوطلبان کنکور سراسري توصيه كرد كه با دسته‌بندي مطالب درسي خود، مطالعه و مرور درس‌هاي حفظي در صبح هنگام و مطالعه دروس‌ نيازمند تجزيه و تحليل در هنگام شب و با کد گذاري مطالب درسي و آشنايي با تکنولوژي آموزشي، ماندگاري مطالب را در حافظه بهتر كنند.

به گزارش ايسنا، همچنين رييس انجمن تغذيه ايران به داوطلبان كنكور، مصرف غذاهاي آرام‌بخشي چون شير، ماست، دوغ، سوپ جو، سوپ تره فرنگي و سوپ قارچ را در شب قبل از امتحان توصيه كرد و افزود: رعايت تنوع، تعادل و تناسب تغذيه‌اي در طول سال حايز اهميت است. داوطلبان كنكور هم ضمن رعايت تنوع غذايي بايد از افراط و تفريط در تغذيه شب امتحان پرهيز كنند، پرخوري سبب عدم تمركز در يادگيري و كم خوري هم سبب كاهش توان فكري مي‌شود.

وي با بيان اين كه داوطلبان بايد با خواب به موقع و كافي در طول دوران مطالعه قدرت تمركز ذهني خود را افزايش دهند، افزود: با خواب مناسب و كافي آمادگي مغز براي درك بهتر مطالب افزايش مي‌يابد.

مظهري در ادامه توضيح داد: هورمون‌هاي بدن از جمله هورمون رشد تحت تاثير ساعت بيولوژيك بدن از ساعت 8 صبح تا 8 شب دستخوش نوساناتي مي‌شود؛ هورمون رشد بازسازي و جايگزيني سلول‌ها و بافت‌هاي فرسوده مغزي را به همراه دارد و اگر اين زمان به طول انجامد هورمون‌هاي فعال تحت تاثير ساعت بيولوژيك، ساعت بازسازي و آماده‌سازي خود را از دست مي‌دهند.

وي با تاكيد بر اين كه داوطلبان نبايد در ايام آماده‌سازي خود براي كنكور وعده‌ غذايي را حذف كنند، در ادامه گفت: مصرف سه وعده صبحانه، ناهار و شام براي اين افراد ضروري است. اين در حاليست كه افزون بر سه وعده غذا، كارشناسان تغذيه، گنجاندن دو ميان وعده در برنامه غذايي را توصيه مي‌كنند.

وي در خصوص ويژگي‌هاي يك ميان وعده مناسب، توضيح داد: عصرانه‌اي با منشاء گياهي - حيواني تلفيقي از سبزيجات، ميوه‌جات، غلات و حبوبات مناسب‌تر است.

مظهري وجود غذاهاي سنتي نظير نان، پنير، گردو، كره، عسل، مربا، شير و گاهي عدسي و يا حليم‌هاي خانگي را در وعده صبحانه الزامي برشمرد و افزود:عدم صرف صبحانه در ايام امتحان بازدهي جسمي و فكري را كاهش مي‌دهد.

رييس انجمن تغذيه ايران با اظهار تاسف از وجود اين باور اشتباه كه خوردن مواد قندي در تامين انرژي مورد نياز بدن موثر است در ادامه به گرايش خانواده‌ها به خوردن شيريني‌جات، شربت، شكلات اشاره كرد و اظهارداشت: مواد قندي تصفيه شده نه تنها اثر مفيدي بر كارايي مغز نداشته بلكه با افزايش سطح خوني قند، انسولين خون را افزايش داده و سبب هدايت قند به درون سلول مي‌شود كه نتيجه آن احساس خستگي و بي‌حالي براي فرد است.

وي با اعتقاد به اين كه در كنار مواد انرژي‌زا، مغز به ويتامين ث هم نياز دارد، به ايسنا گفت:‌ به همين جهت مصرف سبزيجات و ميوه‌جات تازه مي‌تواند ضمن تامين ويتامين ث و آنتي اكسيدان بدن، مغز را از آسيب راديكال‌هاي آزاد در امان نگهدارد.

مظهري با بيان اين كه داوطلبان كنكور در شب قبل از آزمون بايد از مصرف غذاهاي حجيم، پرروغن و پرنمك بپرهيزند، خاطرنشان كرد: مصرف غذاهايي چون سوسيس،‌ كالباس،‌ پيتزا، سيب‌زميني سرخ كرده به علت وجود تركيبات مضر و تاثيرگذار برتوان ذهني توصيه نمي‌شود.

وي افزود: هر چند در دوران پرالتهاب قبل از آزمون فرصت كافي براي رفع كم‌خوني وجود ندارد اما كم خوني و عدم دسترسي مواد معدني با ارزش نظير روي، آهن بايد با استفاده از گوشت‌هاي قرمز كبابي يا آب پز رفع شود. همچنين مصرف آبزيان براي تامين امگا 3، ويتامين‌هاي گروه ب و يد به رفع اين كمبودها كمك مي‌كند.

وي با بيان اين كه خواب عميق و راحت بازده مغز را افزايش مي‌دهد، گفت: داوطلبان كنكور به جاي مطالعه در نيمه‌هاي شب زمان مطالعه دروس را به صبح هنگام تغيير دهند.

وي ادامه داد: انرژي لازم براي فعاليت مغز از طريق مصرف غذاهاي مختلف به خصوص حبوبات، غلات كه حاوي قندهاي مركب با آزادسازي تدريجي قند هستند بهتر تامين مي‌شود تا قند‌هاي ساده‌اي نظيرنان‌هاي خامه‌اي، بستني‌ها و شربت‌ها.

وي گفت: استفاده حد متعارف مغزها و آجيل‌ به خصوص بادام زميني در افزايش توان مغزي سودمند است.

مظهري با تاكيد بر اين كه داوطلبان كنكور از مصرف تخم مرغ، جگر وانواع لوبياها در همه ايام سال غافل نشوند، گفت: سبزيجاتي نظير برگ نعناع، خون رساني به مغز را تسهيل مي‌كند بنابراين وجود آن در برنامه غذايي افرادي با فعاليت فكري الزامي است.

رييس انجمن تغذيه با توصيه به داوطلبان نسبت به استفاده از شربت زنجبيل در ادامه توضيح داد:اين شربت با تاثير مستقيم برروي غدد فوق كليوي سبب افزايش مقاومت در برابر تنش‌هاي عصبي شده و از سوي ديگر با افزايش خون رساني مغز يادگيري را تقويت مي‌كند.

كشاورزمتخصص تغذيه در ادامه با بيان اين ب- ‌كمپلكس در كاهش استرس وافزايش شانس موفقيت در آزمون موثر است، گفت: به همراه داشتن تنقلات شيرين نظيرانجير خشك، خرما،‌ برگه هلو، زرد آلو و همه ميوه‌هاي خشك در جلسه امتحان در افزايش كارآيي مغز سودمند است.

دكتر كشاورز خاطرنشان كرد: مصرف لبنيات فراوان خصوصا ماست و دوغ به همراه شام و همچنين مصرف يك ليوان شير ولرم كم شيرين قبل از خواب به آرامش فرد در شب قبل از امتحان كمك مي‌كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.89857s, 18q