دكتر يوكوتاكه:بروز سرطان ريه نشان‌دهنده‌ سرطان‌زا بودن گاز خردل است

۱۳۸۶/۰۴/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4827
دكتر يوكوتاكه:بروز سرطان ريه نشان‌دهنده‌ سرطان‌زا بودن گاز خردل است

به گزارش خبرنگار سرويس فرهنگ و حماسه خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ در اين نشست،دكتر سروش رئيس پژوهشكده مهندسي و علوم پزشكي جانبازان ضمن اشاره به قرارداد سال گذشته دانشگاه هيروشيما با اين پژوهشكده براي آموزش و تبادل تجربيات، از برگزاري كنگره بين‌المللي در زمينه عوارض مصدومان شيميايي در مهرماه سال جاري در ايران خبرداد و اظهار اميدواري كرد كه تا آن زمان فعاليت‌هاي مشتركي بين دو طرف ايراني و ژاپني در اين خصوص تعريف شود.


وي همچنين اظهار داشت: پژوهشكده مهندسي و علوم پزشكي جانبازان در زمينه ضايعات چشمي جانبازان به تنهايي بحث درمان مصدومان شيميايي را پي مي‌گيرد و در حال حاضر چند طرح بزرگ در اين زمينه در حال اجرا داريم و در حال تدوين يك پروتكل براي درمان مصدومان با ضايعات چشمي هستيم.


در بخش ديگري از نشست دكتر "ماساتويوكو تاكه" كه 50 سال سابقه تلاش براي درمان كارگران شيميايي شده ژاپني را دارد گفت: بعد از ديدن علائم سرطان ريه در يكي از جوانان كارگر به تحقيق بر روي گاز خردل پرداختيم. كارگران كارخانه با وجود لباس‌هاي محافظ و تنها با جذب گاز از راه منافذ پوستي در هنگام تعريق مصدوم شدند و عوارضي همچون تاول را بر روي پوست خود نشان دادند. از شايع‌ترين علائم مصدومين با گاز خردل و مواد مسموم شيميايي، سرفه و خلط را مي‌توان نام برد كه از ابتداي مصدوميت با بيمار خواهد بود و اين باعث بالا بودن آمار بيماري تنفسي در بين اين دسته از مصدومين است و از عمده‌ترين علل مرگ هم مي‌توان از سرطان ريه نام برد.


دكتر يوكو تاكه در ادامه گفت: بروز سرطان ريه در مصدومان نشان دهنده‌ سرطان‌زا بودن گاز خردل است كه امكان دارد در بين مصدومان ايراني هم ديده شود و اين در حالي است كه تشخيص اين آسيب ديدگي با عكس را ديولوژي ساده امكان پذير نيست.


وي همچنين اظهار داشت: اين علائم و عوارض براي كارگراني است كه در درازمدت با اين گونه مواد در تماس بوده‌اند و شرايط در جنگ كاملا متفاوت است و ممكن است در مصدومين شيميايي عوارض شديد‌تري بروز كند.


دكتر يوكو تاكه در ادامه ضمن بيان تاريخچه‌ استفاده از گاز خردل و اين كه براي اولين بار اين گاز در شهري در كشور بلژيك مورد استفاده قرار گرفت، افزود: شباهت‌هاي زيادي بين سلاح‌هاي شيميايي و اتمي وجود دارد:‌اينكه هر دوي آنها سلاح‌هاي كشتار جمعي و نسل‌كشي هستند، بر روي انسان‌ها و محيط زيست در درازمدت تاثيرات مخرب بر جاي مي‌گذارند و براي از بين بردن هر دو نوع سلاح سختي‌هاي زيادي وجود دارد.


وي در پايان گفت: در خصوص پيوند در سلول‌هاي سطحي چشم تجربياتي در ژاپن وجود دارد به اين ترتيب كه در اين تكنيك سلول‌هايي از داخل دهان برداشته شده، و بعد از برداشتن سلولهاي آسيب ديده سطحي چشم، سلول‌هاي دهان را به جاي آنها پيوند مي‌زنند، و ابراز اميدواري كرد با اين تكنيك بتوان مصدومان ضايعات چشمي را درمان كرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1971s, 18q