اكس از تركاندن تا تركيدن

۱۳۸۵/۱۰/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 485
اكس از تركاندن تا تركيدن


 

به كمك دوستش وارد مجلس رقص شد، پاهايش از لرزش باز نمي‌ايستاد. از فرق سر تا نوك پايش مي‌سوخت ... اما مدتي بعد به اوج رسيد. احساس عجيبي كه درباره‌اش زياد شنيده بود، چيزي مانند احساس ستاره يك فيلم شدن ... ديگر احساس خستگي، گرسنگي و تشنگي نمي‌كرد. مي‌توانست تا صبح ديوانه‌وار برقصد... مدتي بعد در منزل دوستش به گودالي از گيجي و افسردگي سقوط كرد. دو تا قرص ديگر بالا انداخت. شنيده بود كه اكس هم آدم را معتاد مي‌كند و اين همان چيزي بود كه براي او رخ داد: روي زمين دراز كشيد و نتوانست حتي سرش را بلند كند. پاهايش به جلو و عقب تكان مي‌خورد و... تعطيلات آخر هفته بعد؛ قرص را خورد و به جمع پيوست. وقتي وارد غوغا مي‌شد، بلند نعره مي‌زد، و بقيه دور او جمع مي‌شدند. اين كار به او احساس قدرت مي‌داد. ديگر احساس تنهايي نمي‌كرد. حرف مشتركي براي جلب دوستان داشت: اكس و همه آنچه كه به آن مربوط بود.

وقتي پدرش شب كار بود، دوستانش در منزل آنها جمع مي‌شدند و آنقدر مي‌رقصيدند تا از خود بي‌خود مي‌شدند. آنها براي جلوگيري از ساييده شدن دندان‌هايشان آدامس مي‌جويدند.

هنوز چيزي نگذشته بود كه مجبور شد 5 تا 6 قرص در روز مصرف كند. براي جلوگيري از سقوط به گودال افسردگي، مجبور بود پول بيشتري بدست آورد تا قرص بيشتري تهيه كند. لاغر شده بود، يك پوست و استخوان؛ رنگش مانند گچ، سفيد شده بود. دندان‌هايش پوسيده و سياه شده بود. هر چيزي كه به دستش مي‌رسيد، مي‌دزديد،حتي وسايل با ارزش پدرش را و هيچ‌كدام از كارهايي كه مي‌كرد به‌نظرش اشتباه نبود.

اين قرص‌هاي لعنتي‌
اكستازي شما را آنقدر بالا مي‌برد كه فكر مي‌كنيد در راس جهان هستيد اما وقتي كه از اوج به پائين مي‌افتيد مي‌بينيد كه به هيچ كجا تعلق نداريد و با همه چيز بيگانه‌ايد. اكستازي كه به نام‌هاي (Eاي)، ايكس)X(، XTC، آدم، آغوش، حبه و قرص عشق هم معروف است براي اولين بار در سال 2191 توسط يك شركت آلماني به‌عنوان داروي اشتهاآور ساخته شد. در دهه 0791 توسط برخي روانشناسان آمريكايي براي تسهيل روان درماني استفاده مي‌شد. استفاده غيرقانوني از آن در دهه 0891 و 0991 در آمريكا رايج شد. اسم علمي آن MDMA مخفف <متيلن ‌دي ‌اكسي ‌مت ‌آمفتامين> است و اثري مشابه توهم‌زاها و محرك‌ها دارد. كلمه اكستازي به معناي وجد‌، ‌ديوانگي و خلسه است و به عنوان داروي رقص‌آور مهماني‌هاي آخر شب و كلوپ‌هاي شبانه مصرف مي‌شود تا اثرات احساسي و هيجاني را در رقص با موزيك تند براي چندين ساعت ايجاد كند. MDMA يك داروي صناعي است و مانند <ماري جوانا> كه از گياه تهيه مي‌شود، نيست بلكه ماده‌اي شيميايي است كه در آزمايشگاه‌ها به‌طور مخفيانه تهيه مي‌شود و معمولا مواد شيميايي ديگري مانند كافئين‌، ‌دكسترومتورفان (شربت ضد سرفه)‌، آمفتامين‌ها و حتي كوكايين را در تهيه قرص به آن اضافه يا جايگزين مي‌كنند. سازندگان اكس مي‌توانند هر چيزي را كه مي‌خواهند به آن اضافه كنند و به همين دليل قرص‌هاي اكس معمولا خالص نيستند.

اكس انواع و اقسام دارد
اكس معمولا به‌صورت قرص يا كپسول از راه خوراكي مصرف مي‌شود. اين قرص‌ها را در رنگ‌هاي مختلف و حتي با تصاوير كارتوني بر روي آن مي‌توان يافت. بعضي مصرف كننده‌ها بيش از يك قرص را با هم مصرف مي‌كنند .

قرص با اعتياد اضافه
به نظر مي‌رسد اكس هم مانند بقيه داروهاي محرك، قدرت معتاد كردن دارد، چرا كه با وجود عوارض جانبي آزار دهنده‌اش، فرد به مصرف آن ادامه مي‌دهد. كسي نمي‌داند انسان قبل از معتاد شدن چه ميزان و چه مدت مي‌تواند دارو را مصرف كند يا اينكه چه كسي نسبت به اعتياد آسيب ‌پذيرتر است. احتمالا ساختار ژنتيكي فرد، محيط زندگي و عوامل ديگر هر كدام مي‌توانند نقشي در قابليت اعتياد دارا باشند.

سيل مصيبت بار
به‌طور كلي داروهايي كه در كلو‌پ‌هاي شبانه مصرف مي‌شوند مي‌توانند مشكلات جدي در سلامت بوجود آورده و در مواردي منجر به مرگ‌شوند. ‌بسياري ‌از ‌مصرف ‌كنندگان تركيبي از داروها را مصرف مي‌كنند كه ممكن است خطر آن را زيادتر كند. در اغلب مصرف‌كنندگان 3 تا 6 ساعت اثر دارو باقي مي‌ماند. بعد از بلع، تنها 51 دقيقه طول مي‌كشد كه اكس به جريان خون راه پيدا كند و به مغز برسد. حدود 54 دقيقه بعد MDMA اوج اثر خود را نشان مي‌دهد. از اين زمان به بعد افول اثر اكس آغاز مي‌شود، مگر اينكه فرد يك قرص ديگر را بالا بيندازد! اما حتي اگر مصرف‌كننده فقط يك قرص خورده باشد، اثرات بعدي آن ممكن است روزها تا هفته‌ها طول بكشد. اين اثرات بعدي عبارتند ‌از: ‌احساس ‌ناراحتي‌،‌ ‌‌اضطراب‌‌، ‌‌افسردگي و اختلالات حافظه.

رقص مرگ
در ابتدا فرد احساس هوشياري و فوق‌العادگي پيدا مي‌كند. مي‌تواند ساعت‌ها پشت‌سر هم به رقص ادامه دهد. علاوه بر اين فرد دچار اختلال در درك زمان مي‌شود و ساير ادراكات او نيز مانند لمس دچار تغييراتي مي‌شود و حس نزديكي به ديگران پيدا مي‌كند، هر چند بعضي دچار اضطراب و بي‌قراري مي‌شوند. عرق كردن و احساس سرما نيز رخ مي‌دهد و فرد ممكن است احساس غش يا سرگيجه داشته باشد. بدن مصرف كننده به‌دليل فعاليت شديد در محيطي گرم و احساس عدم نياز به خوردن و نوشيدن و خوابيدن،‌دچار بي‌آبي مي‌شود. اكس مي‌تواند در توانايي بدن در تنظيم دما اختلال ايجاد كند كه اين امر موجب افزايش دماي بدن تا حد خطرناكي مي‌شود. اين امر به نوبه خود موجب مشكلات جدي قلب، كليه،‌كبد و به ندرت مرگ مي‌شود. اكس اگر به ميزان زياد مصرف شود (يا در مدت كوتاهي چند عدد مصرف شود) مي‌تواند شديدا خطرناك باشد. سطح خوني بالاي اين دارو خطر هيپرترمي (افزايش دماي بدن) و ساير اثرات منفي آن را بيشتر مي‌كند. كمي بعد ...

اكس موجب سفتي و تنش عضلات،‌قفل شدن و ساييدن دندان‌ها،‌تهوع،‌تاري ديد، غش ‌كردن ‌لرز و تعريق نيز مي‌شود. عوارض مغزي آن عبارتند از: گيجي،‌ افسردگي، ‌خواب، ‌ترس شديد،‌ نگراني و اضطراب‌. بعضي از اين اثرات ممكن است روزها و هفته‌ها طول بكشد.(در مصرف كنندگان هميشگي.)

اعصاب بي اعصاب
از آنجا كه نمي‌توانيم پيش‌بيني كنيم چه كساني مستعد عوارض خطرناك اين دارو هستند، مصرف اين مواد ممكن است خطرناك باشد. افزايش دماي بدن كه با بي‌آبي بدن مربوط است مي‌تواند موجب مشكلات قلبي،‌تشنج،نارسايي كبد و از كارافتادگي عضلات شود و در نهايت نارسايي كليه ايجاد كند. بر اساس آزمايش‌هايي بر روي حيوانات، ‌اكس آسيب‌رسان به سيستم عصبي گزارش شده اما نمي‌دانيم در انسان هم اين اثر ‌را دارد يا نه، چون هنوز بررسي كافي انجام نشده است.البته در مصرف‌كنندگان هميشگي از دست دادن حافظه مشاهده شده كه اين احتمالا به دليل نابودي سلول‌هاي عصبي است كه سروتونين آزاد مي‌كنند و در تنظيم خواب و خلق و خوي افراد نيز نقش دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.387s, 18q