اوتيت گوش از عوارض شايع ناشي از شنا كردن در استخر است

۱۳۸۶/۰۴/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5296
اوتيت گوش از عوارض شايع ناشي از شنا كردن در استخر است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، استخرهايي كه تعداد آنها كم نيست اما از لحاظ امكانات و خدمات ارائه شده و محل استقرار در شمال يا جنوب شهر تفاوت بسياري با يكديگر دارند و گاهي اين تفاوت‌ها در كيفيت ارائه خدمات باعث بروز مشكلات حادي براي شناگران مي‌شود و همين امر مسئولان ذي‌ربط را براي ارائه كيفيت بهتر گوش به زنگ مي‌كند.

عدم نظارت كافي بر كلرزني در حد استاندارد و تعويض به موقع آب نيز ضريب ابتلا به بيماري‌هاي مختلف را بالا مي‌برد. همچنين مسئوليت ارگان‌هاي ذيربط به خصوص كارشناسان بهداشت محيط را در قبال ارائه خدمات بهتر دو چندان كرده است؛ بنابراين با نظارت مستمر و دقت نظر مسئولان و حفظ بهداشت فردي از طرف مردم ضريب ابتلا به بيماريهاي مختلف پوستي، چشمي، گوشي و غيره را كمتر مي‌كند.

دكتر ابراهيم رزم پا متخصص گوش، حلق و بيني نيز با بيان اينكه رطوبت و مواد افزودني به آب استخر، زمينه رشد قارچ‌هاي مختلف را مساعد مي‌كند، به خبرنگار ايسنا گفت: كلر و مواد ضد عفوني كننده باعث تحريك پوست گوش شده و ضمن اين كه pH محيط گوش را تغيير داده و به طرف قليايي سوق مي‌دهد، مقداري از مقاومت گوش در مقابل باكتريها را نيز مي كاهد كه اصطلاحا تورم گوش خارجي يا اوتيت گوش خارجي گفته مي‌شود.

وي با بيان اين كه اوتيت گوش يكي از عوارض شايع ناشي از شنا كردن در استخر است، اظهار داشت: خارش گوش، عفونت، درد شديد، ترشح و گرفتگي گوش علايم اين بيماري به شمارمي رود.

رزم پا با بيان اين كه رطوبت باعث بر هم خوردن فلور طبيعي (ميكروب‌هاي بي خطر) كانال گوش مي‌شود، يادآور شد: متصديان استخرها بايد روشي براي ضد عفوني آب استفاده كنند كه حداقل عارضه را ايجاد كند البته به علت صرفه جويي در هزينه‌هاي بالا مواد ضد عفوني، برخي مجموعه‌ها از وايتكس استفاده مي كنند كه عارضه‌هايي نيز به دنبال دارد.

وي با بيان اينكه استفاده از كلر بايد در حد مجاز باشد، تصريح كرد: ازن يكي از مواد ضد عفوني كننده است اما به علت گراني كمتر از آن استفاده مي‌شود. اين در صورتي است كه اين ماده قدرت ضد عفوني كنندگي بالايي دارد و عوارض آن نيز به نسبت كمتر است.

دكتر رزم پا رعايت بهداشت فردي قبل از ورود به استخر را مهم عنوان كرد و به ايسنا گفت: دوش قبل از ورود به استخر و عبور از حوضچه ضد عفوني كننده تا انگشتان پا عاري از هرگونه قارچ شود از نكات قابل اجرا براي افراد سالم است.

وي با بيان اينكه افرادي كه بسيار شنا مي‌كنند حالتي به نام گوش شناگران در آنها ايجاد مي‌شود، اظهار داشت: به علت تحريك مداوم پوست كانال خارجي گوش، اين قسمت يك حالت ضخامت مزمن پيدا مي‌كند و اين تحريك باعث رشد استخواني غير معمول شده و گاهي اوقات به انسداد كانال گوش منجر مي‌شود.

رزم پا خاطرنشان كرد: افرادي كه پرده گوش آنان به علت عفونت قديمي پارگي دارد مطلقا نبايد داخل آب استخر شوند. همچنين بيماري‌هايي نظير ايدز و هپاتيت بر خلاف باور غلط مردم از راه آب استخر انتقال نمي‌يابند اما چنانچه فردي زخمي بر روي بدن دارد احتياط لازم را انجام دهد.

وي تصريح كرد: مواد شيميايي ضد عفوني كننده محرك باعث تحريك مخاط بيني شده و گاهي اوقات آب‌هاي آلوده از راه مجراي طبيعي وارد سينوس مي‌شود و در نهايت به سينوزيت منجر خواهد شد.


تغيير مديران استخرها از مشكلات نظارت بر بهداشت محيط استخرهاست

مهندس عليرضا اعرابي، كارشناس بهداشت محيط دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با بيان اينكه استخرها جزو اماكن عمومي محسوب مي‌شود كه مشمول نظارت وزارت بهداشت است، به ايسنا گفت: بخش عمده از اين نظارت‌ها بر عهده كارشناسان بهداشت محيط است كه در اين رابطه آيين نامه‌اي تدوين شده كه بر اساس مواد آن آيين نامه كارشناسان بهداشت محيط موظف به نظارت بر استخرهاي خصوصي، عمومي، سازماني يا وابسته به تربيت بدني هستند.

وي با بيان اين كه دوره‌هاي آموزشي براي متصديان در رابطه با ويژگي‌هاي محيطي و كيفيت آب گذاشته مي شود، اظهار داشت: نحوه و ميزان كلرزني و زمان تعويض آب از ديگر آموزش‌هاي اين دوره‌هاست. همچنين بايد تمامي كاركنان و نجات غريق‌ها معاينات پزشكي را گذرانده باشند و از اين نظر مي‌بايست تحت كنترل قرار گيرند.

اعرابي با بيان اين كه چنانچه در مراجعات كارشناسان نواقص عمده تكرار شود، منجر به ارجاع متخلفان به تعزيرات حكومتي مي‌شود، اذعان داشت: چنانچه نتايج نمونه برداري يا ميزان كلر باقيمانده از حد استاندارد تعيين شده متفاوت باشد، استخرها پلمپ مي‌شود.

وي تصريح كرد: كارشناسان آموزشگاه‌هاي بهداشت اصناف بايد يك دوره 44 ساعته آموزش بهداشت عمومي را بگذرانند. البته اين آموزشگاه‌ها با اين كه خصوصي هستند تحت نظارت وزارت بهداشت فعاليت مي كنند و گواهينامه اهدا شده داراي 3 سال اعتبار است همچنين اساتيد و نحوه تدريس اين آموزشگاه‌ها توسط كارشناسان بهداشت محيط تعيين مي‌شود.

اعرابي با بيان اين كه با شروع فصل گرما نظارت ما نيز به طور پيوسته است، يادآور شد: هماهنگي‌هاي لازم بين ادارات بهداشت، تربيت بدني و سازمان‌هايي كه به طور اختصاصي استخر دارند انجام شده و كارشناس‌هاي ما به سهولت فعاليت مي كنند.

وي خاطرنشان كرد: بيشتر مشكلات ما در تغيير مديريت‌ها و عدم توجيه مديران جديد است اما مديريت‌هاي ثابت نظرات ما را تامين مي‌كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.30468s, 19q