از تماس مستقيم دست با مواد شوينده پرهيز كنيد

۱۳۸۶/۰۴/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5536
از تماس مستقيم دست با مواد شوينده پرهيز كنيد

به گفته كارشناسان ، منشا و عامل ايجادكننده اين مشكلات، تماس مكرر و مستقيم دست‌ها با آب، مواد شوينده و مواد شيميايي است.

از اين رو بسياري از پزشكان و كارشناسان به زنان خانه‌دار توصيه مي‌كنند كه در هنگام انجام كارهاي منزل از تماس زياد دست با آب و مواد شوينده به ويژه مواد سفيدكننده پرهيز كنند.

در اين جهت پوشيدن دستكش‌هاي نخي نازك در زير دستكش‌هاي پلاستيكي در هنگام كارهاي روزانه، پرهيزاز تماس مستقيم دست‌هابامواد شيميايي ، كوتاه نگه‌داشتن ناخن و استفاده مكرر از تركيبات نرم‌كننده و مرطوب‌كننده از راه‌هاي موثر براي جلوگيري از خشكي دست‌ها و شكنندگي ناخن‌ها است.

مهندس " فاطمه فلكي" كارشناس اداره پيشگيري از عوامل زيان‌آور مواد شيميايي وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكي دراين مورد به خبرنگار ايرنا گفت: افراد به ويژه زنان خانه‌دار به هنگام استفاده از مواد شوينده و شيميايي براي پاكيزگي بايد از دستكش استفاده كنند.

به گفته اين كارشناس تماس مستقيم اين مواد شيميايي با دست علاوه بر مضر بودن براي پوست موجب صدمه زدن به ناخن‌ها و ايجاد لكه‌هاي سفيد بر روي آنها مي‌شود.

فلكي يادآورشد: برخي از افراد تصور مي‌كنند لكه‌هاي سفيد روي ناخن كه به صورت خال سفيد يا خطهاي سفيد روي ناخن پيدا مي‌شوند ناشي از كمبود كليسم است در حالي كه اينطور نيست.

به گفته وي بر اساس مطالعات انجام شده تغيير رنگ دادن ناخن‌ها مي‌تواند نتيجه مصرف دخانيات يا خون مردگي باشد و در برخي از موارد مواد شوينده و سفيدكننده عامل اصلي شكنندگي ناخن‌ها است .

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.49947s, 19q