وارنیش فلوراید هیچ ضرری ندارد

۱۳۹۱/۰۶/۲۵ - ۰۸:۴۷ - کد خبر: 56278
وارنیش فلوراید هیچ ضرری ندارد

سلامت نیوز :  مدت زمان زیادی از اعلام خبر اجرای طرح وارنیش فلوراید از سوی وزیر بهداشت نمی گذرد، اواسط مرداد ماه بود که وحیددستجردی، از توزیع وارنیش فلوراید بین 6 میلیون دانش آموز دبستانی کشور خبر داد با این توضیح که با اجرای این برنامه، مینای دندان گروه هدف، نسبت به پوسیدگی مقاوم می‌شود. ماجرای پوسیدگی دندان در میان ایرانیان و بویژه کودکان موضوع جدیدی نیست، پیش از این بارها نسبت به نامطلوب بودن وضعیت دندان دانش آموزان هشدار داده شده بود، حتی گفته می‌شود که نیمی از کودکان سه ساله کشور، پوسیدگی دندان دارند، با اینکه اعلام می‌شود مشکلات پوسیدگی دندان‌ها در بزرگسالان به صورت تدریجی از زمان کودکی شکل می‌گیرد، اما به گفته مسوولان میزان مراجعه به دندان پزشک در دوران کودکی بسیار پایین است. بر اساس آمار‌ها حدود 25 درصد از کودکان تا قبل از ورود به مدرسه هیچ گاه از سوی دندان پزشک ویزیت نشده اند، این در حالیست که 80 درصد پوسیدگی دندان‌های کودکان پیش دبستانی و اوایل ابتدایی در سطح جونده اتفاق می‌افتد.

همچنین آمارها حکایت از این دارد که میزان پوسیدگی دندان کودکان ایرانی سه برابر استاندارد‌های جهانی است بطوریکه کودکان و نوجوانان 10 تا 12ساله ایرانی به‌طور میانگین 3دندان پوسیده یا کشیده شده دارند. شاید همین آمارهای تکان دهنده بود که منجر شد تا وزارت بهداشت اجرای طرح توزیع وارنیش فلوراید را در دستور کار قرار دهد، این اقدام وزارت بهداشت، البته با نقدهایی روبه رو شد، حسین راغفر ــ استاد اقتصاد سلامت ــ توزیع وارنیش فلوراید برای دانش آموزان 6 تا 12 سال را خطرناک توصیف می‌کند به این دلیل که بر اساس آخرین تحقیقات پزشکی در دانشگاه هاروارد که چندی پیش منتشر شده است، کودکانی که در معرض فلوراید قرار می‌گیرند به طور قابل توجهی ضریب هوشی پایین تری نسبت به کودکانی دارند که در معرض فلوراید قرار ندارند. در این گزارش آمده بود که ماده فلوراید حاوی مواد سمی است که تاثیر مخربی بر رشد ذهنی دارد. در این میان اما رئیس اداره دهان و دندان وزارت بهداشت، در پاسخ به این انتقاد وارد شده، تاکید می‌کند که وارنیش فلوراید به هیچ وجه ضرری ندارد و سازمان غذا و داروی آمریکا نیز آن را تایید کرده است.

دکتر محمدحسین خوشنویسان در گفت و گو با آرمان توضیح بیشتری می‌دهد.

با اینکه عنوان می‌شود اجرای طرح وارنیش فلوراید با توجه به میزان بالای پوسیدگی دندان در میان دانش آموزان بسیار قابل توجه است، اما در این میان انتقاداتی نیز به آن وارد است، یکی از همین انتقادها نیز تاثیر فلوراید بر ضریب هوشی است. برای اجرای این طرح آیا به این نکات توجه شده است؟ این تحقیقات چه اندازه قابل اعتماد است؟

افراد زیادی هستند که با مصرف فلوراید بدون اینکه دلیل مشخصی داشته باشند، مخالفت می‌کنند، اما نکته‌ای که قابل توجه است، اینکه اجرای این طرح، به دو روش صورت می‌گیرد، یکی به روش سیستمیک است و دیگری به صورت موضعی. در روش اول فلوراید با آب مخلوط می‌شود که اثربخشی با استفاده از روش سیستمیک، بالاست. در روش دوم فلوراید روی دندان قرار می‌گیرد. استفاده از هر دو روش از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تایید قرار گرفته و مجاز شناخته شده است. بیشتر کشورهای دنیا نیز از همین روش‌ها استفاده کرده و مضراتی برای آن تشخیص داده نشده است. اما نکته این است که چه میزان از این فلوراید می‌تواند ضرر داشته باشد، شاید منظور منتقدان استفاده بیش از حد از این ماده باشد، که باید گفت میزان فلوراید به کار رفته در این طرح قابل قبول است، بویژه در روش سیستمیک که اثرات زیان‌آور آن صفر است.

این احتمال داده می‌شود که ماده فلوراید سمی باشد و یا ضرری به بدن وارد کند؟

ما در ارتباط با مواد غذایی که مصرف می‌کنیم نیز ممکن است با مضراتی مواجه شویم، برخی از این خوراکی‌ها دارای سموم هستند، میوه‌ای که استفاده می‌شود قبل از مصرف سمپاشی شده و مقداری از این سم وارد بدن ما می‌شود، این در حالیست که بدن خود اقدام به سم زدایی می‌کند از این رو استفاده از این مواد به اندازه‌ای که بدن قابلیت دفع سموم آن را داشته باشد، قابل قبول است، تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر ضرر داشتن وارنیش فلوراید اعلام نشده است. ادعای مضر بودن این مواد نیاز به مطالعه و تحقیق بلندمدتی دارد.

قرار است از کدام روش برای وارنیش فلوراید استفاده شود؟

تا به حال از روش سیستمیک وارنیش فلوراید استفاده نکرده ایم، در گذشته بیشتر از روش دهان شویه‌ها استفاده شده، در حال حاضر نیز بسیاری از همین روش استفاده می‌کنند، در حالیکه روش موضعی به این صورت است که فلوراید همانند لاکی بر روی دندان فرد قرار می‌گیرد و پس از سفت و خشک شدن، تا دو روز در دهان باقی مانده و پس از آن از روی دندان می‌افتد. هر فردی می‌تواند از فلوراید موضعی استفاده کند، از کودک 5 ساله تا فرد 70 ساله. چرا که اثربخشی خوبی دارد. افراد باید دقت کنند که با حضور فلوراید دندان سفت می‌شود و دندان محکم در برابر پوسیدگی مقاومت بیشتری دارد.

پیش از این چنین طرحی اجرا شده بود؟

ما در سه سال گذشته از این طرح برای کودکان در مهدکودک‌ها استفاده کردیم، اکنون اما قرار است برای دانش آموزان 6 تا 12 سال در کل کشور به اجرا گذاشته شود.

با توجه به بالا بودن میزان پوسیدگی دندان، چرا این طرح سراسری نمی شود و برای تمام گروه‌های سنی اجرا نمی شود؟

متاسفانه اعتبارات وزارت بهداشت امکان اجرای سراسری این طرح را نمی دهد و اجرای سراسری آن مقرون به صرفه نیست. در اجرای این طرح این موضوع در نظر گرفته شد که چه گروه‌های سنی بیشترین اثر بخشی را دارند، هدف ما این است که دندان سالم را سالم نگه داریم و از خرابی آن جلوگیری کنیم.

وارنیش فلوراید تا چه اندازه می‌تواند در کاهش پوسیدگی‌ها بعدی دندان موثر باشد؟

وارنیش فلوراید، یکی از روش‌های کنترل پوسیدگی دندان است، از این رو قرار است این روش دو بار در سال برای کودکان عادی و سه بار نیز برای افرادی که ریسک بالایی دارند، اجرا شود، کودکانی که میزان پوسیدگی دندان والدینشان زیاد باشد یا خودشان مستعد خرابی دندان باشند، در این گروه قرار می‌گیرند.

این طرح برای افرادی که اقدام به ترمیم دندان کرده اند نیز کاربرد دارد؟

بلکه، این افراد نیز شانس این را دارند که با استفاده از این روش، میزان خرابی را به حداقل برسانند، اگر دندانی خراب شود به این معنی نیست که دیگر از همان دندان مراقبت نکند، برخی معتقدند که به صورت ژنتیکی دندان‌های خرابی دارند و مراقبت از آنها فایده‌ای ندارد در حالیکه از نظر علمی این اظهارات قابل قبول نیست.

استفاده از این روش تا چه میزان می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند؟

این روش می‌تواند تا 40 درصد پوسیدگی دندان را پایین آورد، البته می‌توان با استفاده از روش‌های دیگر، اثربخشی وارنیش فلوراید را بالا ببریم، آموزش روش‌های رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از کارهایی است که می‌توان انجام داد برای نمونه باید به کودک آموزش داده شود که چگونه مسواک بزند. همچنین شناسایی دندان هایی که شیارهای عمیق دارند و می‌توان با فلوراید آنها را پر کرد تا پوسیده نشوند، روش دیگری است. از سوی دیگر استفاده از فلوراید برای دندان 6 یا آسیای اول که در سن 6 سالگی رویش پیدا می‌کند، می‌تواند روشی برای محافظت از این دندان و کاهش میزان پوسیدگی شود. اگر همزمان از این روش‌ها استفاده شود تا 80 درصد می‌توان میزان پوسیدگی دندان را کم کرد. اگر کودکان این نکات را رعایت کنند تا سال 1404 می‌توان پوسیدگی دندان را کنترل کرد، همان اتفاقی که در کشورهای اسکاندیناوی رخ داد، آنها به مدت 20 سال بر این موضوع کار کردند و توانستند پوسیدگی دندان را تا حد زیادی کنترل کنند.

وزیر بهداشت اعلام کرده بود که وارنیش فلوراید از اول مهر ماه اجرا می‌شود، اما با توجه به تعداد بالای دانش آموزان، آیا این طرح شروع شده است؟

بله کار آغاز شده است، این طرح تا کنون برای یک میلیون دانش آموزان اجرا شده، این اقدام نیز در سنجش تحصیلی و در معاینات اولیه صورت گرفته است، این طرح دو مرحله‌ای است که امیدواریم اعتبارات برای مرحله دوم نیز تامین شود.

آمار جدیدی از میزان پوسیدگی دندان دانش آموزان دارید؟

بررسی که سال گذشته انجام شد نشان داد که تعداد دندان‌های خراب 7/5 است یعنی هر فرد به طور متوسط 5 دندان پوسیده دارد، مشکل اصلی از آنجا نشات می‌گیرد که در 3 سال اول زندگی والدین فرزند خود را به دندانپزشک نمی برند، بر اساس گزارش‌های وزارت بهداشت، کودک در این سن 13 بار از سوی پزشک عمومی معاینه می‌شود بدون اینکه یک بار از سوی دندانپزشک ویزیت شود. از این رو به اعتقاد ما همکاری میان پزشکان عمومی و دندانپزشکان اهمیت فراوانی دارد، این پزشکان باید کودک را به سمت معاینه از سوی دندانپزشک هدایت کنند، در این میان متخصصان زنان و زایمان در دوره بارداری نیز می‌توانند مادر را نسبت به این مسائل آگاه کنند. از نظر ما هر فردی حداقل یک بار در سال باید به دندان پزشک مراجعه کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
متین
تعدادی از دندانپزشکان بدلیل کم شدن درآمدشان در آینده با عنوان کردن مضرات فلوراید که حقیقت هم ندارد سعی در تشویش افکار دارند .
مرضیه
باتشکر از اطلاعات خوبی که دراختیار گزاشتین.
من از سایت های زیادی خوندم که خمیر دندان برای از بین بردن جوش ها مناسبه، اما میخوام بدوم فلوراید و دیگر مواد خمیر دندان برای پوست مضر نیست؟
6.88185s, 20q